Kullanmanız Gereken Facebook Reklam Sırları

Bu yazıda Facebook reklam sırları hakkında konuşacağız. Pekala, bu yazıda neleri ele alacağımıza dair hızlı bir genel bakış. İlk olarak, Facebook reklam testleri ile ilgili bazı temel bilgilerden bahsedeceğiz, bazı temel bilgilerin üzerinden geçeceğiz. Bazı kampanya yapıları ve reklamlarınız için kullanabileceğiniz bazı yöntemler hakkında biraz konuşacağız. Ayrıca, tırnak içinde facebook doğru reklamınızın ve en iyi reklamınızın ne olduğu hakkında da konuşacağız. Bu da test süreciniz için önemli.

Facebook Reklamlarında Temel Konular

Facebook reklamlarında temel konulara geçmeden önce mutlaka facebook reklam ipuçlarına da göz atmalısınız. Öncelikle temel konulardan bahsedelim. Her zaman satın alma facebook dönüşüm reklam hedefini kullanmak isteriz. Size göstereceğim yöntemler için satın alma dönüşüm hedefini kullanın. Başka hedefleri kullanan başka yöntemler de olabilir. Satın alma dönüşüm hedefini kullanmayı seviyoruz. Her zaman otomatik teklif vermeyi kullanacağız. Bu, Facebook’un varsayılanıdır. Otomatik ve manuel teklif arasında seçim yapabilirsiniz. Testlerimizi yaparken her zaman otomatik teklifte bırakıyoruz.
Test yaparken otomatik yerleşimleri kullanmayı da seviyoruz. Yani otomatik yerleşimler, yine Facebook’un varsayılanıdır. Hiçbir şeyi değiştirmeniz gerekmez. Biz otomatik yerleşimleri kullanmayı seviyoruz. Test başına toplam 75 dolar bütçe ayırıyoruz. $75. Bu da üç günlük bir süreyi kapsıyor; salı, çarşamba ve perşembe günleri. Geçmişe dönük tüm verilerimize baktığımızda, salı, çarşamba ve perşembe günlerinin en iyi performans gösterdiğimiz günler olduğunu görüyoruz. Şimdi, kısa bir not, burada yaklaşık 75 dolar diyorum çünkü bazen Facebook biraz daha fazla harcıyor, biraz daha az harcıyor. Bazen reklamlarınız hemen başlamazsa, daha az harcama yaparsınız, bunun gibi şeyler. facebook reklam temel konular

Yani yaklaşık 75 dolar. Test için 90 ila 100 dolar kadar yüksek ve 50 veya 60 dolar kadar düşük harcama yaptım. Bunu bir süre yaptıktan sonra, testlerinizde herhangi bir buhar olup olmadığını anlayabileceksiniz. Belirli bir tasarımınızın ve ürününüzün herhangi bir ayağı olup olmayacağını on veya 15 dolarlık reklam harcaması içinde söyleyebileceksiniz. Ve aslında erken kesebilirsiniz. Bunu yapmayı zaman içinde öğreneceksiniz. Ancak şimdilik, öğrenirken, yaptığınız her test için 75 ABD doları bütçe ayırın. Ve zihniyetle ilgili son bir not, testlere para kaybediyormuşsunuz gibi bakmamalısınız. Yani veri satın alıyorsunuz. Bu çok önemli bir zihniyet değişimi. Ayrıca testlerinizde her zaman para kaybetmeyeceğinizi de bilmelisiniz. Başarısız testlerde bile. Çoğu para kaybedecektir. Birçoğu da zarar edecektir. Bazıları size kâr bile sağlayabilir ama ölçeklendiremezsiniz. Ama arada sırada öyle bir tane bulursunuz ki, o işi aya kadar ölçeklendirebilirsiniz. Şimdi, kazananlar ve kaybedenler arasındaki oran herkes için farklıdır. Bu, büyük ölçüde masaya getirdiğiniz beceri setlerine bağlıdır. Pazarlama deneyiminiz, talep üzerine baskı deneyiminiz vb. Bazı insanlar on testten beşinde başa baş, üçünde kâra geçebilir ve bir tanesini de oldukça iyi ölçeklendirebilir. Diğer insanlar bunu yapar, 20 testten beşinde bu aralığa girebilirler. Bazıları ise 50’de beş yapar. Aslında her şey medya alıcısına ve masaya getirdiğiniz beceri setine bağlı. Ancak sözlerime dikkat edin, burada bir öğrenme eğrisi var ve bunu anlamanız biraz zaman alacak. Ancak istediğiniz türden sonuçları hemen göremezseniz cesaretiniz kırılmasın

Facebook Reklam Sırları: Kampanyalar

Tamam, şimdi yönteme geçelim. Öncelikle, ben buna Üçü Bir Arada yöntemi adını vermeyi seviyorum. Burada üç kampanya oluşturuyorsunuz. Kampanya bir, kampanya iki, kampanya üç. Tekrar ediyorum. Bunları çalıştırmak için ayarlıyorsunuz. Salı, Çarşamba, Perşembe. Ben kampanyalarımı genellikle merkezi saatle sabah 05:00’te başlatırım. Bu kampanyaların her biri. DBO. Bu, Kampanya Bütçe Optimizasyonu anlamına geliyor. Facebook’un varsayılanı olmalı. Her kampanyanın günde 10 dolarlık bir bütçesi olacak. Günde 10 dolarlık bütçe. Test yönteminiz için yaklaşık 75 dolar dediğimi hatırlayın. Buradaki on artı on artı on size günde 30 dolar kazandırır. Reklam harcaması olarak yaklaşık 90 dolar toplayacaksınız. Şimdi bu kampanyaların her birinde bir reklam seti olacak. Birinci kampanyanın bir reklam seti olduğunu görebilirsiniz. Bu reklam setinin benzersiz bir ilgi alanı var ve ardından bu reklam setinden sarkan bir reklam var ve bu reklamın en iyi reklam görseliniz ve en iyi reklam metniniz olduğunu fark edeceksiniz. Bu, tek bir ürün için bir test yöntemidir. Ürünü nasıl tanımladığımı hatırlayın. Ürününüz, tasarımınız artı ifadeniz artı mücevher parçanıza eşittir. Yani bu sadece tek bir ürün ve onu bu şekilde test edeceksiniz. Yani üç kampanyanız olacak. Her kampanyada benzersiz bir ilgi alanına sahip bir reklam seti ve ardından bir reklam olacak. Bu reklamda en iyi görseliniz ve en iyi metniniz yer alacak. Yani bu üç kampanya arasında farklı olacak tek şey, reklam setindeki benzersiz ilgi alanı olacak, değil mi? facebook kampanya sırları

Diğer her şey aynı olacaktır. Görseliniz ve reklam metniniz bu üç reklam arasında aynı olacak çünkü yine tek bir ürün söz konusu. Dolayısıyla, ürün için en iyi görselinizi ve en iyi reklam metninizi seçeceksiniz.
Bunu üç kampanya arasında test edeceksiniz. Yani gerçekten sadece ilgi. Yani kampanyaların her biri farklı bir ilgi alanına yönelik olacak. Ben buna Üçü Bir Arada yöntemi diyorum.

Facebook Reklam Sırları: Dilek Kuyusu

Sırada dilek kuyusu yöntemi var. Bu, günde 25 ABD doları bütçeli ve beş reklam setli bir CBO kampanyası. Tamam, reklam setlerinin her biri kampanya içinde yinelenen bir ilgi alanı veya benzersiz bir ilgi alanı olabilir. Ardından her bir reklam setinde en iyi görseliniz veya reklam metniniz yer alır. Burada çok düşük bütçelerle test yaptığımızı unutmayın. Farklı reklam öğeleri arasında test yapmak için Facebook’a tonlarca para vermeyeceğiz. Bu yüzden en iyi görselimiz ve en iyi reklam metnimiz olduğunu düşündüğümüz şeyi seçeceğiz. Bundan birazdan bahsedeceğim. Şimdi biraz da bu reklam setleri hakkında konuşalım. Yani bunlar yinelenen veya benzersiz ilgi alanları olacak. Genellikle yapmayı sevdiğim şey, facebook hedef kitlemi tanımaktır. Nişimi bilmek. Yine, bunu ürün araştırması ve bunun gibi şeylerle yapıyorum. Ve bu reklam setlerinde denemek istediğim bazı ilgi alanları için bazı fikirlerim var.

facebook dilek kuyusu yöntemi

Genellikle üç ilgi alanı seçerim ve bunları beş reklam setine dağıtırım. Yani bunlardan birkaçı mükerrer, birkaçı da benzersiz olacaktır. Bu belirlemeyi genellikle toplam kitle büyüklüğüne göre yaparım.
Bu reklam setlerinin her birinin aşağı yukarı aynı kitle boyutuna sahip olduğundan emin olmak istiyorum. Bu da Facebook’un günde 25 dolarlık bütçemi nasıl tahsis edeceğine bağlı. Genellikle Facebook, bütçenin daha büyük bir kısmını en geniş kitleye sahip reklam setlerine ayırır.
Bunu yapmalarını gerçekten istemiyorum. Bunların her birini eşit şekilde test etmelerini istiyorum. Bu yüzden elimden geldiğince, bu reklam setlerinin dengeli olduğundan ve aşağı yukarı aynı kitle boyutuna sahip olduğundan emin olmaya çalışıyorum. Bu yüzden kendime biraz özgürlük tanıyorum. Benzersiz ilgi alanlarını üst üste koymak veya reklam setleri arasında kopyalar oluşturmak için benzersiz ilgi alanları kullanabilirim. Ama ben böyle yapmayı seviyorum. Biz buna Dilek Kuyusu yöntemi diyoruz.

Facebook En İyi Reklam Hangisidir?

Pekala, en iyi reklamınızın ne olduğu hakkında konuşalım. Bu yöntemlerin her ikisinde de en iyi görsel metninizi kullanın, en iyi görsel metninizi kullanın dediğimi göreceksiniz. Ama siz diyorsunuz ki, hey, ben test ediyorum. Bu işte yeniyim. En iyi reklam görselimin ve metnimin ne olduğunu bile bilmiyorum. Daha önce hiç böyle bir şey yapmadım. Bunu şu şekilde çözebilirsiniz. Diğer satıcılarda şu anda neyin işe yaradığına dair biraz araştırma yapın. Reklam casusu gibi bir araç kullanın. Facebook sayfalarına gidin ve diğer Facebook sayfalarının Shine On ürünleriyle yayınladıkları reklamlara bakın ve hangi reklamlardan çok sayıda kopya olduğunu görün. Yani Facebook sayfasına girerseniz şeffaflığa gidersiniz. facebook en iyi reklam

Reklam kitaplıklarına bakıyorsunuz ve bir Facebook sayfasının içinde bir sürü reklam görüyorsunuz. En çok hangilerinin gösterildiğine bakın. Genellikle para harcadıkları reklamlar bunlardır. Bu size hangi reklam öğesinin ve metninin onlar için işe yaradığını gösterecektir. Unutmayın, kopyalama izniniz yok ve ben de size bu videoyu kopyalamanız için izin vermiyorum. Ancak zaten işe yarayan şeyleri taklit edebilirsiniz. Yani onlar için neyin işe yaradığına bakın ve sonra onu taklit etmeye çalışın.
Çoğu zaman, yeni bir ürün oluşturduğunuzda zaten erişiminiz olan Shine On stüdyo render’larını kullanıyor olacaklar ve siz de bunu kullanabilirsiniz. Genellikle, testlerimizde bulduğumuz şey. Siyah arka planlı, yana doğru eğimli bir stüdyo renderı. Gerçekten dramatik. Yakından çekilen fotoğraflarda genellikle en iyi performans bu oluyor.

facebook reklamları

Ayrıca oldukça iyi performans gösteren bazı dik görüntülerimiz de var. Ancak bu, mevsime, alıcı türüne, niş alana ve bunun gibi şeylere bağlı olarak zaman zaman değişiyor. Dolayısıyla rakiplerinizin ne yaptığını gerçekten araştırmalı ve onlar için işe yaradığını düşündüğünüz şeyi taklit etmeye çalışmalısınız. İlk testinizde bunu yapın ve altın olacaksınız. Daha anlaşılır olması için, bahsettiğim görsel türüne bir örnek vereyim. Bu Shinone’un varsayılan stüdyo renderlarından biri. Burada biraz eğimli olduğunu görebilirsiniz. Çok yüksek bir algılanan değere sahip. Çok dramatik. Burada siyah arka planı görebilirsiniz. Kamera çok yakın, bu yüzden ifadeyi net bir şekilde okuyabiliyorsunuz. Mücevher çok güzel görünüyor. Üzerindeki gölgeleri ve ayrıntıları görebiliyorsunuz. Bu başlangıç için harika bir görüntü. Başka hangi görselle başlayacağınızı bilmiyorsanız, bunun gibi bir şeyle başlamayı deneyin. Ve yine, bu herkes için kullanılabilir olmalıdır. O halde devam edelim. Unutmayın, para kazandıran cümledir. Ödemeyi yapan cümledir. Bu nedenle, seçtiğiniz ürün görselinde ifadenin açıkça okunabilir olduğundan emin olmanız gerekir. Unutmayın, hedefiniz onları sahada vurmaktır. Yapmaya çalıştığınız şey bu. Birini ağlatın. Birini güldürün. Birini kızdırın. Birini kederlendirin. Birinin sevdiği birini hatırlamasını sağlayın. Birinin arkadaşını özlemesini sağlayın, bunun gibi bir şey. Bir şeyler hissettiklerinden emin olmalısınız. Duygu uyandırabilirseniz, satın alma olasılıkları daha yüksek olacaktır. Bu yüzden onları sahada vurun. Unutmayın, hangi reklam öğesini seçerseniz seçin, nihai hedefiniz budur. Bu yüzden akıllıca seçim yapın. Son olarak, işleri fazla karmaşıklaştırmayın. Sadece basit tutun. Analiz felcine takılıp kalmak çok kolaydır. Kararsızlık içinde sıkışıp kalmak kolaydır. Peki az önce ne demiştik? Kararsızlık, hayallerin ölüme gittiği yerdir.
Harekete geçmenizi engelleyen, hedefinizle aranızda bir duvar oluşturan, oturup duraklamanıza neden olan ve bir sonraki adımda ne yapacağınızdan emin olamamanıza yol açan her şeyi istemezsiniz. Sadece harekete geçin.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar