Facebook Dönüşüm Reklamları – Facebook Reklamları Dönüşüm Kampanyası 2023 (PRO KURULUM)

Bu yazıda, 2023 yılında E-ticaret satışları için bir Facebook dönüşüm reklamları kampanyasının nasıl kurulacağını göstereceğim. On yılı aşkın süredir Facebook’ta reklam yayınlıyorum, yüz milyon doların üzerinde reklam harcamasını yönetiyorum, zamanımın çoğunu reklam ajanslarında çalışarak geçirdim. Dolayısıyla bugün size anlatacaklarım, yolculuğunuzun hangi aşamasında olursanız olun size yardımcı olacak. Kampanyamızı oluşturmak için kullanacağımız örnek bir kampanya hazırladım. Ayrıca bu kampanyayı hazırlarken facebook reklam sırlarına da göz atmanızı tavsiye ederim.

Facebook Reklam Yöneticisi Turu

Bu yüzden takip etmesi kolay olabilir. Ancak bu konuya girmeden önce size kısaca Facebook Reklam Yöneticisi’ni gezdirmek istiyorum. Eğer aşina değilseniz ya da ilk olarak Facebook.com adsmanager adresine girmek istiyorsanız, bir kampanya oluşturup kullanıma hazır hale gelmeden önce yapmanız gereken pek çok şey var. Ancak bunları yapmamış olsanız bile, bu yazıdan takip edebilir ve bir ton şey öğrenebilirsiniz. Yani birkaç ön koşul. Bir Facebook reklam hesabı oluşturmak, reklam hesabınızı organik Facebook profilinize veya Instagram hesabınıza bağlamak, kredi veya banka kartı gibi bir ödeme yöntemi ayarlamak, bir piksel oluşturmak ve kampanyaları gerçekten yürütmeden önce yapmak isteyeceğiniz diğer birkaç şey. facebook reklam yöneticisi turu

Ancak yine de, bunları henüz yapmamış olsanız bile bu yazıyı takip edebilirsiniz. Şimdi, Facebook reklam yöneticisinin üç temel seviyesi vardır. Bunlardan ilki kampanya düzeyidir ve burada gördüğünüz de budur. Şimdi, bir kampanya içinde reklam setleri olarak adlandırılan ve esasen kitleleriniz olan şeylere sahipsiniz. Dolayısıyla, bu kampanyalardan birine tıklayabilir ve bu kampanyanın içinde yer alan farklı kitleleri görebilirim. Ardından bu reklam setlerinin veya kitlelerin her birinin içinde farklı reklamlar yer alır. Dikkat ederseniz. Bu üç seviyeli bir yapı ve reklam yöneticisi genellikle bu şekilde bölümlere ayrılıyor. Şimdi, önümüzdeki birkaç dakika içinde bu farklı yerlerde ne yapacağınıza dair çok daha fazla ayrıntıya gireceğiz. Ancak anlamanız gereken şey, temelde kampanya düzeyinde kampanyanın hedefini kontrol ettiğinizdir. Kampanyanın ömür boyu bütçesini ayarlıyorsunuz, reklam seti düzeyinde ise hedeflemenin inceliklerine gerçekten gireceğiniz yer burası. Ve son olarak, reklam düzeyinde, son kullanıcılarınızın veya facebook potansiyel müşterilerinizin gerçekten göreceği reklam öğesi, metin, etkileyici reklam görseli, video ve varlıklarla ilgili her şeyi yapacağımız yer burasıdır. Şimdi bu konuya gireceğiz. Ancak bunu yapmadan önce, kampanyamızı oluşturmak ve takip etmek için kullanabileceğimiz hızlı bir özet vermek istiyorum. Bu örnekte, MediaCom’da ücretli sosyal reklam direktörü olduğum dönemde eski bir müşterim olan Cardier markasını kullanacağız.

Reklam Brief’i

Ve şu anda içinde bulundukları senaryo da bu, bu yüzden bir Facebook reklam kampanyası yürütmeleri gerekiyor. Pasha adında bir koleksiyonları var ve bu koleksiyon uzunca bir süredir piyasada.
Ancak, yapmaya çalıştıkları şey markayı yenilemek ve biraz daha genç kitlelere hitap etmesini sağlamak çünkü Cartier ürünlerinin ortalama alıcısı biraz daha yaşlı olma eğiliminde. Yani bunu daha çekici hale getirmek istiyorlar. Ve çok özgün olduklarını ve markayı iyi temsil edebileceklerini düşündükleri influencer’ları çekerek yaptıkları bu güzel kampanyaya sahipler. Bu da saatlerden birine bir örnek ama şu anda sahip oldukları pek çok saat var. Pasha koleksiyonu için internet üzerinden satış yapmaya çalışıyorlar. Hedef kitleleri kabaca 25 ila 34 yaş arası, her cinsiyetten ve ABD’de reklam yayınlıyorlar. Pazar. Ve dediler ki, hey, bu kampanyayı iki ay boyunca yürütebiliriz ve yürütmek için 50.000 dolarımız var. Şimdi, bunun ucuz bir ürün olmadığını Ucuz bir ürün. Cardier ürünleri genellikle 5,000 dolar ve üzeri fiyatlardan başlar. Cartier Pasha da bu fiyat seviyesinden başlıyor. Yani bu akılda tutulması gereken bir şey. Facebook reklam kampanyasında hedeflemeyi ayarlarken bunun neden önemli olduğunu biraz daha açıklayacağım. Şimdi, sahip olduğumuz bazı varlıklar, bu kampanya için kullanabileceğimiz bazı harika statik görsellerimiz var. Sol tarafta görebileceğiniz gibi, daha çok markalaşmış yaşam tarzı hissine sahibiz. Sağ tarafta ise Pasha saatini ön plana çıkaran ve yaşam tarzından ziyade ürünün kendisine odaklanan ürün çekimlerimiz var. Harika. Ayrıca bu kampanya için kullanabileceğimiz bazı metinlerimiz de var. Artık elimizde bu metin olduğuna göre, Facebook Reklamları kullanıcı arayüzüne geçebilir ve Facebook reklam kampanyamızı oluşturmaya başlayabiliriz. Daha detaylı ve daha en iyi facebook reklam eğitimini başka yerde bulamazsınız.

reklam brief

Kampanya Oluşturma

Harika. Ayrıca bu kampanya için kullanabileceğimiz bazı kopyalarımız da var. Şimdi bunu elde ettiğimize göre, Facebook Ads kullanıcı arayüzüne geçebilir ve Facebook reklam kampanyamızı oluşturmaya başlayabiliriz. Tamam, yapmak isteyeceğiniz ilk şey yine Facebook.com adsmanager adresini ziyaret etmek olacak. Ve bu ekrana geldiğinizde, kampanya oluştur seçeneğine tıklayacaksınız. Unutmamanız gereken çok önemli bir nokta, temelde yürüttüğünüz hedef türlerine göre farklı kampanyalar oluşturmak istediğinizdir. Ayrıca, markanızın kim olduğunu bilmeyen soğuk kitlelerle konuşmak ve yeniden hedefleme yapmak arasında ayrım yapmak istiyorsanız. Yani çok basit bir düzeyde, farklı kampanyalar oluşturmanızın bir nedeni budur. Şimdi, burada görebileceğiniz gibi, bu yazıyı okuyan kişilerin %99’u için birkaç farklı hedefimiz var. Satış hedefine gitmek isteyeceksiniz. Hedeflerin çoğu oldukça açıklayıcıdır. facebook kampanya oluşturma

Bu yüzden satış yapmaya çalışıyoruz ve bunu ecom mağazamız aracılığıyla online olarak yapmaya çalışıyoruz. Ve tabii ki artık Cardier Facebook sayfasına, Instagram sayfasına veya Pixel’e erişimimiz yok. O yüzden bunu örnek olarak kullanıyorum. Ancak bu reklam hesabına bağlı olarak göreceğiniz varlıklardan bazıları benim kişisel varlıklarım. Tamam mı? Devam düğmesine basacağız ve ardından bir kampanya adı girme seçeneğimiz olacak. Bence bu, çoğu insanın hafife aldığı çok önemli bir şey. Ve sonuçta bir sürü kampanya oluşturduklarında, neyin ne olduğu çok kafa karıştırıcı hale geliyor. Bu yüzden ben şahsen çok açıklayıcı bir kampanya ismim olduğundan emin olmak için biraz zaman harcamayı seviyorum ve dönüşümler diyeceğim. Yani en azından birkaç ayrıntı. Hangi yıl olduğunu biliyorum. Arama olduğunu biliyorum. Bu bir yeniden hedefleme kampanyası değil. Koleksiyonun adı ve kampanyanın türü, kampanya hedefinin türü. Tamam, özel reklam kategorileri. Bu, umarım bu yazıyı izleyen kişilerin %99’u için geçerli olmayacaktır. Ancak bu konuda kısa bir açıklama yapalım. Konut, kredi, sosyal konular, politika ile ilgili herhangi bir şey yapıyorsanız, ABD pazarında ayrımcılıkla mücadele için tasarlanmış yasalar vardır. Dolayısıyla, bununla ilgili herhangi bir şey yapıyorsanız, lütfen buna bir göz atın ve doğru kovayı işaretlediğinizden emin olun. Kampanya ayrıntılarına gelince, açık artırmayla satın alacağız. Sıklığa ulaşan reklamlar satın almanın bir yolu var, ancak bunu izleyen kişilerin %99’u için bu alakalı olmayacak. Bu, Procter and Gamble gibi mümkün olduğunca çok para harcamaya ve kampanyalarını ölçeklendirmeye çalışan büyük bir marka için daha uygun. Yani kampanya hedefi satış kataloğumuz var. Ayrıca bu da bağlantılı. Çok sayıda ürününüz varsa ve bağlı bir ürün kataloğunuz varsa, diyelim ki Shopify’ı shopify mağazasına kullanıyorsanız, reklam vermenin biraz daha gelişmiş bir yolu var. Ancak unutulmaması gereken şey, çok sayıda ürününüz varsa bunun çok önemli hale geldiğidir. facebook dönüşüm reklamları

Buna sahip değilseniz, birçok ürün sizin için uygun olmayabilir. Bu örnekte, dönüşümler için optimize edilmiş normal bir satış kampanyası yapacağız. Yani buna dokunmayacağız. Ayrıca burada, kampanya düzeyinde ömür boyu bütçe ayarlama seçeneğimiz de var. Yani bu hesap için ömür boyu harcama limiti oluşturduk. Bu yüzden bunu yazacağız ve bu, kitle düzeyinde hangi bütçeleri koyarsak koyalım.
Bu limiti asla aşmayacağız ki bu çok önemli çünkü bazen hatalar yapılabiliyor ve kendinize çok fazla paraya mal olabiliyorsunuz. Burada önemli olan bir diğer şey de kampanya, daha önce kampanya bütçesi optimizasyonu deniyordu, şimdi buna avantajlı kampanya bütçesi deniyor. Bunun tek anlamı, eğer bunu açarsam ve birden fazla kitlem varsa, B kitlesi A kitlesinden daha iyi performans gösteriyorsa, bütçe dinamiği A kitlesinden B kitlesine geçecektir. Bu, paranın, genel kampanya bütçesinin kampanyanızdaki tüm kitleler için dinamik olarak optimize edileceği anlamına gelir. Ve bu, zamanın %99’unda harika bir özelliktir. Bu örnekte yalnızca bir kitle oluşturacağım, bu nedenle alakalı olmayacak. Ancak birden fazla hedef kitleniz varsa bu özelliği açık tutmanızı öneririm. Bu iki farklı kitleyi test etmek istemenizin ve hangisinin daha iyi performans gösterdiğini eşit şekilde görebilmek için aynı miktarda paraya sahip olmanızın özel bir nedeni olmadığı sürece. Tamam, kampanya düzeyinde yapacağımız işlemler çoğunlukla bu kadar. Şimdi, zamanımızın çoğunu harcayacağımız reklam seti düzeyine ineceğiz. Unutmayın, bu kitle için web sitesine gitmelerini ve bir şeyler satın almalarını sağlamaya çalışıyoruz. Aslında burada reklam seti adını boş bırakacağım. Doğrudan içine gireceğiz. Facebook’ta kampanya yapmanın birkaç farklı yolu var ve Facebook dediğimde meta ekosistemden bahsediyorum.
Yani buna Facebook Instagram Messenger da dahil. WhatsApp mı? Bir dönüşüm hedefi için gerçekten optimize edebileceğiniz birkaç farklı yer var. Ve tabii ki varsayılan olarak web sitesi. Ancak birden fazla yer olduğunu unutmayın. Uygulama uygulamalarınız varsa uygulamalarda dönüşüm sağlayabilirsiniz. Bir web sitesi ecom iş modeliniz varsa ve insanların satın alabileceği bir uygulamanız varsa, algoritmaya optimize etmek istediği yeri seçme fırsatı da verebilirsiniz ve başka yerler de vardır. Ancak yine de, bunun için bu normal bir web sitesi ecom deneyimidir. Bu yüzden sadece web sitesinde bırakacağız. Bir sonraki kısım pikselinizi seçmek. Normalde hala Cardier ile çalışıyor olsaydım, Cardier yazardı ve onların pikselini seçebilirdim. Bende onların pikseli yok, bu yüzden bu örnek için kendi pikselimi seçeceğim. Bir sonraki adım ise dönüşüm olayının ne olduğunu seçmek. Yani yapılan iş bu. Reklam hesabınızı oluşturduğunuzda, web sitesine koyduğunuz ve Facebook’un web sitesiyle iletişim kurmasını sağlayan bir kod parçası olan bir piksel oluşturursunuz. facebook reklamları pixel

Bu örnekte ve aslında, bunu gerçekten görebilmemiz için reklam engelleyicimi bir saniyeliğine kaldırmam gerektiğini düşünüyorum. Reklam engellememi duraklatacağım. Bunu sıfırlayacağım. Ve şimdi burada gördüğünüz şey Facebook Pixel Helper. Bu, bir web sitesinde Facebook pikselinin kullanılıp kullanılmadığını gösteren ve ne tür etkinliklerin etiketlendiğine dair bilgi veren bir Chrome uzantısıdır. Yani tam burada, Facebook bunun kardiyak piksel olduğunu ve bir sayfa görüntülemesi kaydettiğini biliyor. Bir ürüne tıkladığımda bu bilgilerin bazılarının değişeceğini göreceksiniz. Şimdi hala pikseli yakalıyor, ancak şimdi İçeriği görüntüle diyor, ki bu önemli bir sayfayı tanımlamak için kullanılan standart bir olaydır. Alışveriş çantasına ekle seçeneğine tıklarsam, artık tüm bu piksellerin yanı sıra sepete ekle seçeneğine de sahip olduğumuzu fark edeceksiniz. Yani Facebook, birinin sizden alışveriş yapıp yapmayacağını bu şekilde anlıyor. Bir dönüşüm etkinliği seçerken bu çok önemlidir, en uygun olanı seçmek istersiniz. Şaka yapıyorum, satın alma yapmak istediğiniz zamanın %99’unda, ürünü sepete ekleyen ve ardından satın alan, yani ödeme yöntemini girip ödeme işlemini tamamlayan biri için optimizasyon yapmak istersiniz. Bununla birlikte, bunun gerçekten mantıklı olmayabileceği bazı durumlar vardır. Sepete eklemek istediğiniz bazı durumlar vardır. Aslında bunun o durumlardan biri olduğunu iddia edebilirim, çünkü altı, yedi, 8.000 $ gibi yüksek fiyatlı bir ürününüz olduğunda, birçok insanın bu fiyat aralığında bir ürünün reklamını gördüğünde daha fazla bilgi edinmek isteyeceğini, ancak her zaman çevrimiçi olarak satın almayacaklarını göreceksiniz. Dolayısıyla bu, satın alma veya sepete ekleme için optimize etmenin en uygun olup olmadığını görmek üzere bir A B testi yapmak isteyeceğiniz iyi bir durumdur. Ancak, bu yazının iyiliği için bunu satın alma olarak bırakacağım. Ve yine, bu Cartier pikseli olmadığı için istem hakkında endişelenmeyin. Buradan dinamik, yaratıcı bir şekilde devam edeceğiz. Bu, bu yazıda bahsetmeyeceğimiz gelişmiş bir işlevdir, ancak Facebook reklam programınız biraz daha olgunlaştığında daha sonra keşfetmek isteyebileceğiniz bir şeydir. Tamam, şimdi bütçeleri ve zamanlamayı girdiğimiz bölüme geliyoruz. Yani bu gerçekten yayınlanmaya başlayacak. Şubat dedik ve Mart sonu gibi bir bitiş tarihi ve ardından zaman çizelgeleri koyacağız. Ben genellikle, genel bir kural olarak, işleri sabahın erken saatlerinde başlatmayı severim. Çok büyük bir fark yaratmıyor, ancak bazı durumlarda faydasını gördüm. Ancak bu noktada, bunun daha çok kişisel bir tercih olduğuna ikna oldum. Bu kampanya için günlük bütçe yapmayacağız. Sadece ömür boyu bütçe yapacağız ve 50.000 $ diyeceğiz. Sağ tarafta görebileceğiniz gibi, bilgi eklemeye başladıkça bu, kitlenin boyutuna bağlı olarak dinamik bir şekilde değişmeye devam edecek.

Facebook Dönüşüm Reklamları Bütçe Ayarlaması

Şu anda uyarı alıyorum çünkü normalde bu reklam hesabında bir kampanya için 50.000 dolar harcamazdım. Yani Facebook, “Vay canına, çılgınca bir para harcıyorsun” diyor ve bunun bir hata olup olmadığını anlamama yardımcı olmaya çalışıyor. Pekala, aşağı kaydırmaya devam edeceğim. Facebook reklamlarında, herhangi bir nedenle ihtiyaç duyarsanız, günün belirli bir saatinde veya haftanın belirli günlerinde reklam yayınlama seçeneğiniz vardır. Ben genellikle bunu yapmamanızı ve algoritmanın fırsat bulduğunda paranızı dinamik olarak harcamasına izin vermenizi öneririm. Aşağı kaydırmaya devam edeceğiz ve eğlenceli kısma, hedef kitle bölümüne geleceğiz.

Hedef Kitle Seçimi

Kitleyle ilgili bazı ayrıntılara hızlıca geri dönersek, dedik ki, hey, 25 ila 34 yaşları arasında olmalarını istiyoruz. Önemli olan paraları olduğu sürece cinsiyetin bir önemi yok. Ve bu ABD pazarında olacak.
Şimdi bu noktada biraz atölye çalışması yapmak istiyoruz çünkü 6.500 dolarlık bir saat herkesin karşılayabileceği bir şey değil. Facebook ile konuşacak olursanız, size kitlelerinizi mümkün olduğunca geniş tutmanızı söyleyeceklerdir. Algoritma bunu çözecektir. Bu stratejiye özellikle güvenmiyorum çünkü bu kadar basit olsaydı, herkes en temel hedeflemeyi ayarlayabilir ve e-ticaret performansları tavan yapardı, ancak durum genellikle böyle değildir. Dolayısıyla bu konuda bir tür strateji uygulamak istersiniz. Şimdi, her şeyden önce, bu ABD’de çalışıyor. Market’i çalıştırıyor ki benim hesabım zaten varsayılan olarak buna ayarlı. Yani bu harika bir şey. Çağlar. Bunu tekrar değiştireceğim. 18 yaşında olup da 6.000 dolarlık saat alabilecek pek kimse tanımıyorum. Bu yüzden bunu daraltacağım, doğru yaş aralıklarını oraya koyacağım. Sağ tarafta görebileceğiniz gibi ABD Pazarda, kampanyayı bu şekilde yürütürsem bu kriterlere uyan yaklaşık 53, 54 milyon ila 63 milyon kişi var. Evet, Facebook algoritması için bu mümkün. Bazı insanlar dönüşüm sağlamaya başladığında, doğru kitlenin kim olduğunu bulacak ve her türlü optimizasyonu yapacaktır. Ancak bu çok büyük bir kitle ve bu kitlenin kim olduğunu anlamak için yeterli dönüşüm elde etmeden önce çok fazla para harcayabilir.
Neden hedef kitlenizi daraltmaya başlamak istiyorsunuz? Bu sınır çok yüksek. Ancak, kampanya kitlemiz o kadar küçük olacak ki sadece bu insanların karşısına çıkmak için gerçekten yüksek bir maliyet ödemek zorunda kalacağız. facebook hedef kitle

Ve sonra biraz satış yaptığımızda, bu kitle havuzu çok küçük ve çok doymuş hale geliyor. Dolayısıyla burada, demografik ilgi ve davranışlar açısından hedefleme yapmanın ana yolu olan bazı ayrıntılı hedeflemeler yapacağız. Şimdi, benzer kitleler kullanarak reklam yayınlamanın daha gelişmiş bir yolu var. Bu örnek için bunu kullanmayacağız. Ancak, bu daha sofistike bir stratejidir. Bu örnekte ayrıntılı hedefleme yapacağım çünkü yeni başlayanların %99’u muhtemelen bu kitleleri oluşturabilecek müşteri verilerine sahip olmayacak. Ancak daha sonra, çok sayıda satış elde ettiğinizde bunu kesinlikle yapabileceksiniz. Sayfamda bu konuda size yardımcı olacak pek çok yazı var. Bu arada Hypergrowth Ads adında bir kursum da var. Bu kursta Facebook reklamlarıyla ilgili her şeyi derinlemesine ele alıyorum ve benzer kitlelerle nasıl ölçeklendirme yapabileceğinizi anlatan özel yazılar var.
Bu konuda bir sürü harika bilgi var, o yüzden mutlaka göz atın. Neyse, bu yazıya geri dönelim. Tamam, bu kitleyi hedeflemek için şöyle bir yol izleyeceğim. İlk olarak, Cardier seven insanlarla başlayacağım. İlgi alanı olarak Cardier yazacağım. Burada sağ tarafta, bazen demografik bilgiler veya işveren yazdığını fark edeceksiniz. Bu örnek için, bu bağlamda, eşleşen her şeyin ilgi alanı olduğundan emin olduğumuzdan emin olun. Yani Cardier ile ilgilenen yaklaşık 41 milyon ila 49 milyon kişi var. Yani bu harika. Halihazırda bu konuyla ilgilenen kişilerle başlayacağım. Şimdi, ideal olarak, yine, Cardier hala müşterim olsaydı, mevcut müşteri listelerini almak ve aslında bu kitleyi hariç tutmak isterdim.
Böylece net yeni bir kitle kazandırdığımdan emin olurdum. Dolar. Aslında bunu yapmanın bir yolu var, burada hariç tut diyebiliriz ve mevcut müşterileri hariç tutmak için bir CRM listesi yükleyebiliriz.

hedef kitle

Şimdi, Kardiyak yazar yazmaz, Facebook reklam seti düzeyi hedeflemenin sevdiğim en güzel yanlarından biri, yalnızca girdiğiniz bir ilgi alanına dayalı olarak bazı öneriler alabilmenizdir. Genellikle birkaç tane, belki üç ila beş tane girmenizi öneririm, ancak Cardier hakkında Facebook’un bulabileceği çok fazla veri var. Tamam, Tiffany’s ilgisini çekebilecek alakalı kişiler, bir bakayım. Gördüğünüz gibi, bu oldukça geniş. Bu yüzden aslında biraz daha spesifik olacağım ve diyeceğim ki, tamam, eğer birisi Cardier Tiffany’s’i seviyorsa, bence bu iyi bir örnek. Başka iyi bir marka nedir? Bu yazıyı okurken herhangi bir fikriniz varsa, yorumlara yazdığınızdan emin olun ve bir dahaki sefere hatırlayacağımdan emin olun. Rolex’in biraz fazla geniş olduğunu düşünüyorum, bu yüzden onları dahil etmeyeceğim. Evet. Van Cleef ve Arpels. Doğru mu söyledim bilmiyorum ama bu aslında Cardier’in ana şirketi olan Rishmont’un bir parçası olan bir başka müşteriydi ve aslında o da benim müşterimdi. Tamam, David. Yurman. David’i de ekleyeceğim. Pekâlâ. Sanırım bu kadarı yeterli. Burada bir ara verelim ve izleyici kitlesinin büyüklüğüne bakalım. Şu anda bu kitle 13 milyon ila 16 milyon arasında. Bu arada, buraya eklediğim her kitleye Harry Winston da diyeceğim. Ve fark edeceğiniz şey, kitlenin giderek büyüdüğü. Çünkü bunun Facebook’a söylediği şey, bu ilgi alanlarından herhangi biriyle ilgilendikleri sürece, onlara reklamımızı görebileceklerini gösterin. Şimdi, burada da yapmak isteyebileceğiniz şeylerden biri, hedef kitleyi biraz daraltmaktır. Ayrıca, bir ve ifadesi oluşturarak, hey, bu markalardan biriyle ilgileniyorlar ve bu diğer kriterleri karşılıyorlar, bu, kitlenizle daha rafine olmak için özellikle güçlü olabilir. Bu saatlerden birini satın almak için çok paranız olması gerektiğini biliyorum çünkü 6.000 dolardan başlıyorlar, aslında ABD’de hedefleyebileceğiniz bir yol var. Posta kodlarına göre, şu anda her pazarda mevcut olmayabilecek en pahalı mahallelerde yaşayan insanlara göre pazarlayın. Belki de yapmak istediğiniz şey, kendi başınıza biraz kitle araştırması yapmak ve ülke düzeyinde hedefleme yapmak yerine, insanların biraz daha fazla para kazanma eğiliminde olduğu posta kodlarını veya şehirleri koymak olabilir.

Önerilen Reklam Yerleşimleri

Tamam. Al bakalım. Tamam, buna hane geliri deniyor. En yüksek %5 var, sonra en yüksek %10 var. Ben en üst %25’e kadar gideceğim. Şimdi dikkat ederseniz, 14 milyonluk izleyici sayımız 2,5 ila 3 milyona düştü. Gördüğünüz gibi, bu biraz alıştırma gerektiriyor çünkü doğru aralığa girmek istiyorsunuz. Bugünlerde genellikle en az üç ila beş milyon arasında bir izleyici kitlesine sahip olmak istiyorum. Bunu bana 2021 veya 2022’de sorsaydınız, biraz daha küçüğünün iyi olduğunu söylerdim. Ama şimdi üç ila beş milyon arasında bir izleyici kitlesi hedefliyorum. Ve ABD’de. Pazarında 330.000.000’dan fazla insan olduğu için bunu başarmak oldukça kolay. Tamam, bu iş biraz daha iyiye gidiyor. Birkaç mücevher markası ya da lüks ürün daha ekleyebilir miyim diye bakacağım. Birinin illa mücevherle ilgilenmesi gerekmiyor. Lüks ürünlerle ilgileniyorlarsa, satın alabilecekleri markalar olabilir, benzer bir zevke sahip olabilirler. facebook reklam alanları

Ve yine, şu anda üzerinde çalıştığım bu konuların çoğunu genellikle harcıyorum. Platforma girmeden önce müşterilerimle bu konuları çözmek için çok zaman harcıyorum. Sonra da burada biraz atölye çalışması yapıyoruz. Tamam, şu anda kitlem 3 milyon ila 3,5 milyon arasında. Bence bu iyi bir miktar, kitle büyüklüğü. Hedeflemeyi bitirdim ve şimdi henüz bitirmediğimiz reklam seti düzeyinin diğer bölümlerine devam edeceğim. Bir sonraki bölüme, yani yerleşimler kısmına geçeceğim. Yani yerleşimler, Facebook’un Meta’nın reklamlarınızı kendi ekosisteminde göstereceği yerdir. Şimdi varsayılan olarak advantage plus yerleşimlerini açacaklar. Bunun tavsiye edildiğini söyleyecekler. Ben asla önerilen yerleşimleri kullanmam, her zaman manuel kullanırım. Size neden reklamlarınızın gösterilebileceği birçok yer olduğunu açıklayacağım. Burada görebileceğiniz gibi, akışlar, hikayeler, makaralar, Instream, Arama var. Arka tarafta pek çok yer var. Size söyleyeyim, uygulamalar ve sitelerin işaretini kaldırmak istiyorsunuz çünkü bunlar daha önce Facebook kitle ağı olarak adlandırılan ve iPhone ve Android’lerde bulunan, Facebook ile hiçbir ilgisi olmayan bir grup uygulama.Sadece reklamlar gösteriliyor. Birinin oynadığı bir oyun olabilir. Birinin kullandığı bir araç, bir tür resim kırpma aracı olabilir. Ve karşınıza sinir bozucu bir reklam çıkıyor ve siz de kapatmaya çalışıyorsunuz.
Ve bu korkunç bir deneyim. Ve benim deneyimlerime göre, oradan sonuç alındığını hiç görmedim. Facebook medya harcamalarınızın yalnızca %2’sini gösteriyor olsa da, neden parayı makaleye harcayasınız ki?
Özellikle sıcak bir bakış açısına sahip değilim. Burada önemli olan bir diğer husus da kampanyanızda video kullanmıyorsanız, videoya özel bazı yerleşimler burada işaretli olsalar da bunları kullanamayacağınızdır.
Bu yüzden bunu buradan çıkaracağım çünkü bu örnekte video kullanmayacağız. En önemlileri Facebook ve Instagram akışlarıdır. Teslimatın Dağıtımın yüzde 80’inden fazlası orada olacak, muhtemelen kaldırmayı sevdiğim bir tanesinin Facebook’un sağ sütunu olduğunu söyleyebilirim.
Çünkü gürültülü hissettiriyor ve ayrıca reklamınızı gerçekten küçük gösteriyor ve çoğu zaman iyi görünmüyor. Bununla birlikte, reklamınızı özelleştirebileceğiniz yollar vardır. Böylece akış için iyi çalışan, Hikayeler için iyi çalışan ve ardından sağ sütun için de iyi çalışabilen bir reklamınız olabilir.
Yani daha sonra bunu özelleştirme olanağına sahipsiniz. Önemli olan bir diğer konu ise Hikayeler ve Makaralar, çünkü son zamanlarda bu konuda çok fazla yayın yapılıyor. Yani buradaki en önemli parça bu. Çok fazla gibi göründüğünü biliyorum, ancak bunu adım adım takip ederseniz, biraz para tasarrufu yapacaksınız ve performansınız daha iyi olacak. Şimdi burada dokunabileceğiniz daha fazla seçenek var. Bunlara dokunmamanızı tavsiye ederim. Bunlar aşırı spesifik ve bunları kullanmanın mantıklı olduğu bir kullanım örneğini nadiren gördüm. Bu yüzden ben olsam görmezden gelirdim. Ve son olarak burada en altta Optimizasyon ve Teslimat yazıyor. Yani elbette dönüşümler için optimizasyon yapıyoruz. Bazı işletmeler dönüşüm için ne kadar ödemek istediklerini biliyorlar ama yeni kurulan şirketlerin %99’unun muhtemelen bu konuda bir fikri yok ve sadece mümkün olduğunca çok müşteri elde etmek istiyorlar.
Eğer bu sizseniz, bu konuda endişelenmenize gerek yok. Ancak, daha sofistike biriyseniz ve Facebook reklamlarına yüzlerce ve milyonlarca dolar harcadıysanız ve yeni bir müşteri için ne kadar ödemeye hazır olduğunuzu biliyorsanız, o zaman aslında bunu yazacağınız yer burasıdır. Ancak, %99’unuz için burası uygun değil. Bu yüzden devam edeceğiz. Burada sahip olduğunuz son şey ve bu aslında kritiktir, Atıf ayarı olarak adlandırılan şeydir. Bunu açıklamak için bir dakikaya ihtiyacım olacak. reklam yerleşim alanları

Yani Atıf ayarı ve aslında tam burada değiştireceğim. Bir günlük tıklama diyeceğim. Bir günlük tıklama koyarsam bunun anlamı, biri reklamınızı Facebook’ta görürse O gün, satın da alırlar. Yani algoritmaya diyorsunuz ki, bana reklamı tıklama ve aynı gün satın alma olasılığı en yüksek olan kişileri bul. Aksine, yedi günlük tıklamaya geçersem algoritmaya şunu söylemiş olurum: Bana reklamı tıklayan kişileri bul ve yedi gün içinde herhangi bir zamanda satın alsınlar. Biz de bu kişilerden daha fazlası için dağıtımımızı optimize edeceğiz. Şimdi, basit bir satın alma yolculuğuyla uğraşıyorsanız bunun önemli olduğu yer burasıdır. Örneğin birisi internetten bir şey satın alıyorsa, ucuz bir şey satın alıyorsa ya da basit bir şey satın alıyorsa, örneğin bir fitbit mi alıyorsunuz bilmiyorum, belki de bu tür şeyler aslında bir fitbit değildir. Makyaja geri dönelim. Makyaj malzemesi satın alıyorsanız ve daha önce satın aldığınız bir şirketin reklamını görüyorsanız, bu konuda çok fazla düşünmenize gerek yoktur. Dolayısıyla, kısa bir süre içinde reklama tıklarsanız satın alma ihtimaliniz yüksektir. Çok pahalı veya karmaşık bir şey satın alıyorsanız, örneğin elektronik eşyalar veya Pasha gibi 6.000 dolar değerinde bir şey, kardiyak saat, bu kararı vermek için çok daha fazla zaman harcayacaksınız. Dolayısıyla bu gibi durumlarda yedi günlük tıklama yapmak istiyoruz. Aslında, yedi günlük tıklama veya bir günlük görüntüleme yapma seçeneğimiz bile var. Bu, reklamımızı gören kişiler içindir ve reklama tıklamamış olsalar bile içeriden satın almışlarsa, tamam, bu konuda biraz daha karmaşıklaşıyorum. %99’unuz için. Yedi günlük tıklama veya bir günlük görüntüleme yapmalısınız. Oradan devam edelim. Ne zaman ücretlendiriliyorsunuz? Birisi satın aldığında ücret alma seçeneğiniz yok. Facebook, insanlar reklamlarınızı her gördüğünde sizden ücret alacaktır. Yani reklamlarınız potansiyel olarak rakiplerinizden önce görülüyor, ancak bunun için daha fazla para ödüyorsunuz. Genelde insanların bunu kullanmamasını öneririm. Tabii yine, çılgın miktarda para harcadığınız ve tüm bütçenizin harcandığından emin olmak istediğiniz bir noktaya gelmediğiniz sürece. Tamam. Bu noktada, hedef kitle reklam seti hedefleme düzeyinde Facebook reklamları hakkında çok şey yaptığımı biliyorum. Bu yüzden kısa bir süre ara vereceğiz ve ardından insanların göreceği varlığın kendisini oluşturacağımız reklam düzeyine geçeceğiz. Tamam, işte başlıyoruz. Şimdi burada ileri seçeneğine tıklayabilir ya da tam burada Yeni Satış reklamı yazan yere tıklayabilirsiniz ve reklamımızı oluşturacağız. Bu yüzden reklamın bu versiyonunu kullanacağız.

Reklamı Oluşturma

Sol tarafta gördüğünüz bir ürün fotoğrafı. Şimdi, hedef kitleniz için kampanyanızda en az üç ila beş reklam bulundurmanızı öneririm. Bu örnekte, sadece bir tane oluşturacağız. Ancak bu, tekrar tekrar uygulayabileceğiniz bir süreçtir. Yani ideal olarak, algoritmaya bu reklamlardan herhangi birini gösterme fırsatı vermek istersiniz ve hangisi daha iyi sonuç veriyorsa, o reklama dinamik olarak daha fazla para yatıracaktır. Ayrıca, videonuz varsa video kullanın. Video son derece iyi çalışır. Bu örnekte video kullanmayacağız, ancak videonuz varsa onu da buraya ekleyebilir ve otomatik olarak optimize edilmesini sağlayabilirsiniz. Elbette, benim kardiyak sayfasına erişimim yok, bu yüzden bunun Facebook sayfamdan ve Instagram hesabımdan geldiğini göreceksiniz. Instagram hesabınız yoksa reklamlarınızı yine Instagram’da yayınlayabilirsiniz. Tek fark, birinin tıklamasıdır. Instagram akışından profilinize. Instagram sayfanıza gidemeyecekler çünkü öyle bir sayfa yok. Bu yüzden bunu aklınızda bulundurun. Tamam, reklam oluşturacağım. Mevcut bir organik gönderiniz varsa bunu da reklama dönüştürebilirsiniz. Bunu yapmamanızı %99 oranında tavsiye ederim çünkü burada yapabileceğiniz daha fazla özelleştirme var. Bu yüzden manuel yükleme diyeceğim. Tek bir resim yapacağım ve burada reklam önizlemesini açacağım. Şimdi bu görseli bulmak için Medya Ekle’ye tıklayacağım ve masaüstümden yükleyeceğim. Umarım doğru boyutlandırılmıştır. Aksi takdirde ara vermek zorunda kalacağım. Oh, hayır, çok küçük. Bunu biliyordum. Tamam, bunu yapacağım. Bunu yapmanızı tavsiye etmiyorum ama ilerlemek adına akışımı kaybetmek istemiyorum. Burada hareket ettiğimizi hissediyorum. Bunun bir ekran görüntüsünü alacağım. Umarım bu yeterince büyük bir dosyadır. Tamam. Bum. Gördünüz mü, başardık. Pekala, bu dikkat edilmesi gereken çok ilginç bir şey çünkü reklamlarınız birkaç farklı yerleşimde ve ortamda gösterilecek. Facebook, bu ortamlarda nasıl gösterilmeleri gerektiği konusunda size bir öneride bulunacak. Yani diyor ki, hey, bu boyut nedeniyle, akış için yalnızca bir kare yapmanızı öneririz. Ancak, Instagram hikayesi ve Makaralar için orijinal boyutu koruyabilirsiniz çünkü bunlar daha fazla alan kaplar. facebook reklam oluşturma

Facebook Reklam Ayarları

Ve sonra arama sonuçları ve anlık makaleler için, ki bunlar bulabileceği diğer bazı yerlerdir, hey, orijinalin iyi olduğunu söylüyor. Bu yüzden tamam diyeceğim. Buna dokunmayacağım. Eğer tuhaf görünseydi, o zaman buraya gelir ve üzerinde oynardım. Sıradakine basacağım. Ve şimdi diyor ki, hey, reklamı kullanıcıya ve telefonuna göre dinamik olarak optimize edebileceğimiz birkaç farklı yol var. Yada. Yada. Bu yüzden, evet, bunu açın diyeceğim ve bu kararı sizin vermenize izin vereceğim.
En önemli özelliklerden biri parlaklıktır, çünkü bazı telefonlarda parlaklık ayarı reklamın gerçekten kötü görünmesine neden olabilir. Bu yüzden en iyi uygulama olarak, çoğu zaman bunu açacağım. Tamam, şimdi ihtiyacımız olan şey, gördüğünüz gibi, bunu düzenlemeye başladığımızda, varlığın canlandığını, reklamın sağ tarafta canlandığını görmeye başlayabilirsiniz. Aslında ben bunu daha çok sevdim çünkü dördüncü duvarı yıkarak size bakan bir kişiyi görebiliyorsunuz, bu da dikkat çekecek ama aynı zamanda ürünü de görüyorsunuz. Ayrıca. Bu adam Çin’de bir yerlerde ünlü biri, bu nedenle birilerinin onu tanıma ve sırf bu nedenle daha fazla bilgi edinmek isteme ihtimali yüksek. Daha önce edindiğimiz bazı bilgilere geri dönecek olursak, burada kopyalayacağımız ve reklam öğemiz için önemli olacak birkaç şey var. Birincil metin, insanların reklamın en üstünde gördükleri şeydir ve bu çok önemlidir.
Bununla birlikte, başlığın daha önemli olduğunu söyleyebilirim çünkü daha belirgin bir yere sahip ve insanlar göz gezdirirken başlıkları gerçek yazı metninden daha hızlı fark etme eğilimindeler. Burada ihtiyacımız olan son şey ise insanları nereye götürdüğümüzün URL’sidir ve bu aslında daha önce bulunduğumuz sayfadır. Şimdi, belirli bir ürün için reklam yayınladığınızda, %99 oranında, bunu sürekli kullandığımı biliyorum, ancak önemli olan nokta şu ki, çoğu zaman onları ürün sayfasına götürmek isteyeceksiniz. Ancak, bir koleksiyonun tanıtımını yapıyorsanız, bazen onları koleksiyonun açılış sayfasına yönlendirmeniz faydalı olabilir. facebook reklam ayarları

URL Ayarları

Pekala, buraya geri döneceğiz ve bunun benim URL’m olduğunu söyleyeceğim. Birden fazla platform için reklam yayınlıyorsanız, diyelim ki Google Ads, microsoft Ads, TikTok ve diğer platformlar için reklam yayınlıyorsanız, UTM etiketlerini kullanmanız çok önemlidir. Aslında bunları oluşturabilir ve buraya ekleyebilir veya parametreleri oluşturabilirsiniz. UTM etiketleri önemlidir çünkü insanların nereden satın aldığını görmek için Google Analytics’i kullanırsanız, size Facebook’tan ve hangi kampanyadan geldiğini söyleyecektir. Bu konuda bambaşka bir video izleyebilirsiniz. O yüzden bu konuya girmeyeceğim. Ben bu örnekte kullanmıyorum ama siz muhtemelen kullanmalısınız. Pekâlâ, burada aşağı doğru ilerlediğimizde insanları gönderebileceğimiz başka hedefler olduğunu görebilirsiniz.
Bir Instagram mağazanız varsa, Facebook algoritmasına şunu söyleyebilirsiniz: Birisi web sitesinden veya Instagram mağazasından satın almak isterse, insanların satın alma olasılığının daha yüksek olduğu her yerde gösterin. Bu yüzden bunu web sitesinde bırakacağız. Herhangi bir nedenle web sitenizin varsayılan bağlantısı gerçekten tuhaf görünüyorsa, buraya gelip onu değiştirme olanağına sahipsiniz. Yani cardiac.com pasha diyebilirsiniz, bunu yapmak zorunda değilsiniz. facebook url ayarları

Ancak, birden fazla ülkede reklam yayınlıyorsanız ve tek bir kampanyanız varsa, ki bunu yapmanın en iyi yolu bu olmayabilir, reklamınızın bazı çevirilerini yapma olanağına sahipsiniz. Ancak muhtemelen bunu izleyen sizler için çoğunluk konuyla ilgili olmayabilir. Bu yüzden kritik olan son parçayı atlayacağım. Her şeyi doğru yapabilirsiniz. Bu kısmı atlarsanız, bu kısmı doğru yapmazsanız, gerçekten mahvolursunuz çünkü Facebook aslında kampanyanızı uzun vadede otomatik olarak optimize edemez. Yani çok para kaybedeceksiniz ya da masada çok para bırakacaksınız. Bunu yapmanızı istemiyorum. Buradaki ilk şey, yeni reklam hesabınızı oluştururken bir süreç olduğu ve alan adı doğrulaması yapmanız gerekeceğidir; bu, temelde insanları satın almaya gönderdiğiniz web sitesinin size ait olduğunu kanıtlama yolunuzdur.
Şimdi izlemek isteyeceksiniz. Aslında shopify için bunun nasıl yapılacağına dair bir videom var, ancak ecom platformunuzun ne olduğuna bağlı olarak, Facebook alan adı doğrulamasının nasıl yapılacağına dair bir video aramak isteyeceksiniz. Bunu yaptığınızda, sahip olduğunuz alan adınız burada görünecek ve bu nedenle pikselinizi bununla ve izleme olaylarınızla ilişkilendirmeyi seçmenize izin verecektir. Alan adınız burada görünmüyorsa, yanlış bir şey yapmışsınız demektir ve durup geri sarmanız ve önce bunu çözmeniz gerekir. Unutulmaması gereken çok önemli bir nokta da bunun bu yazıda değinmeyeceğimiz daha gelişmiş bir konu olduğudur. Ancak yine de, aşağıda açıklamada linkini vereceğim Course Hypergrowth reklamlarıma göz atarsanız, orada bir ton daha gelişmiş şey var. Offline etkinlikler benim en sevdiğim şeylerden biri çünkü özellikle online satış yapan kişiler için çok önemli. Offline Cardier’in Amerika Birleşik Devletleri’nde 64’ün üzerinde butiği var. Yani birileri internette bir reklam görüp saati satın almak istediğinde, hey, internette yedi bin doları gözden çıkarıp bir şeyin postayla gelmesini ve muhtemelen çalınmasını beklemeyeceğim, diyor olabilir mi? Bunu biliyorum. Ben de internetten bir şeyler sipariş ettim ve paketler dairemden, binamdan çalındı ve çok sinirlendim. Bu yüzden internetten asla yedi bin dolarlık bir şey almam. Mağazaya giderdim. Aslında New York’ta yaşıyorum, yani yaklaşık 5 mil ötede bir mağaza var. Bu gibi durumlarda, yine de Facebook reklamlarınızın etkinliğini bilmek istersiniz. Aslında CRM sisteminizi, satış sisteminizi senkronize etmenin bir yolu var, böylece bu çevrimdışı bilgileri geri bağlayabilirsiniz ve Facebook o kişinin gerçekten reklamlarınızdan birine gönderip göndermediğini söyleyebilir ve kampanyanıza kredi verebilir. Yani şu anda izleyen çoğunuz için bu konu çok önemli olmayabilir, ancak belki yeterince para kazandığınız bir noktaya gelirsiniz, bir mağaza açarsınız ve o zaman bu konu sizin için çok önemli hale gelir. Tamam, şimdi reklamınızın sağ tarafında bir önizleme görebilirsiniz. Aslında çenemi kapatıp size daha odaklı bir görünüm vermeliydim. Şu anda gördüğünüz, reklamınızın meta ekosistemdeki farklı yerleşimlerde nasıl görüneceğidir.
Yani akışta, Instagram’da, birinin Instagram profilinde nasıl görüneceği, ki artık reklamları birinin Instagram profilinde de görebiliyorsunuz. Ve genellikle bu şeylerin çoğunun iyi göründüğünden emin olmak istersiniz. Şimdi, eğer bir şey tuhaf görünüyorsa, yapmak istediğiniz şey buraya geri gelmek ve aslında burada bazı değişiklikler yapma seçeneğiniz var. Örneğin, tam ekran bir yerleştirme olan Hikayeler ve Makaralar için bir şeylerin kırpılma şeklini değiştirmek isteyebilirsiniz. facebook etkileyici reklam

Belki de sadece saati göstermek istiyorsunuz çünkü belki de yan taraftaki bu çubukları ya da her neyse onu istemiyorsunuz. Burada bu şeylerle oynayabilirsiniz. Ayrıca burada varlığı değiştirme olanağına da sahipsiniz. Örneğin, bunun gibi daha uzun, tam ekran bir varlık aldıysam, buraya geri dönüp diyebilirim ki, tamam, Instagram hikayelerim için bu farklı sürümü kullanacağım. Ünlü influencer’ı saatiyle birlikte göstermek istemiyorum. Sadece saatin tamamını göstermek istiyorum. Şimdi burada bir uyarı alıyorum çünkü tüm medya falan filan diyor. Neyse, alakasız. Yani burada bunu yapma olanağınız var. Burada görebileceğiniz gibi, asıl akışta gösterilen farklı bir reklama sahip olabilirsiniz. Ve sonra belirli bir yerleşimde gösterilen reklamı ayrı ayrı değiştirebilirsiniz. Yani şimdi burada Instagram hikayelerinde ve Makaralarda farklı bir reklam görüyorsunuz. Dolayısıyla, reklamların nasıl gösterileceği konusunda çok spesifik olmak istiyorsanız bu özelliğe sahipsiniz. Şimdi, son olarak, burada sizinle paylaşacağım son şey, sahip olduğunuz şeydir. Reklamınızın neye benzediğinin önizlemesini paylaşmak için, belki başka biri, kurucu ortağınız, kuruluşunuzdaki farklı kişiler, işler yayınlanmadan önce bu reklamın neye benzediğini görmek isteyebilir. Böylece aktif olan bir bağlantı oluşturabilirsiniz ve bu bağlantı belirli bir süre boyunca kullanılabilir olur, onlar da reklamı görebilir ve size “hey, iyi görünüyor, Zarin sana iyi öğretmiş” diyebilirler. Onay aldın, vesaire vesaire. Yani tüm bunları görebilirler. Tamam, bunu söyledikten sonra, bakalım size son bir tavsiyem olacak mı? Gördüğünüz gibi, genel olarak süreç boyunca ilerledik. Burada yapmamız gereken son şey bu kampanyayı yayınlamak, ki ben bunu yapmayacağım çünkü bu kampanyayı yürütmek için 50.000 dolarım yok. Umarım bu yazıyı beğenmişsinizdir. Facebook reklam yöneticisinde bir kampanya oluşturmanın temel parçalarını ele aldık. Kampanya düzeyinde neye benzediğini gördük. İşlerin çoğunu yaptığımız reklam seti düzeyinde nelerin nasıl göründüğünü gördük ve ardından reklam düzeyinde nelerin nasıl göründüğünü gördük.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar