2023 için Gelişmiş Facebook Reklamları Hedefleme Stratejisi

Bu yazıda size gelişmiş bir reklamlar için Facebook hedef kitle stratejileri göstereceğim. Ayrıca, müşterilerinizin mümkün olan en iyi satışları elde edebilmesi için tıklama oranınızı artırmanın en iyi yolunu da göstereceğim. Facebook reklamları hakkında bildiğim hemen hemen her şeyi paylaşacağım. Kısa ve öz anlatımla tüm sıkıcı detayları gözden geçirmenize gerek kalmayacak.

Ne sattığınızı gerçekten öğrenmeye ve hizmet sunumunu anlamaya çalışmıyorsanız, bu makale muhtemelen sizin için değildir. Ancak bir ajans yönetme konusunda ciddiyseniz, bunu okuduğunuzdan emin olun, çünkü bu, Facebook reklamlarında gördüğünüz en değerli yazılardan biri olacak. Bu şekilde Facebook hedef kitle stratejilerini en doğru şekilde kullanmış olacaksınız.

Facebook Hedef Kitle Stratejileri Nelerdir?

Facebook hedef kitle stratejilerine geçmeden önce yeni başladıysanız basit bir facebook reklam eğitimi alabilirsiniz. İlk olarak yapacağımız şey, aslında sütunları ayırmak olacak. Yani burada tüm metrikleri görebiliriz. Müşterilerinizle çalışmaya başlamadan önce yapmanız gereken tek şey sütunlarınızı özelleştirmektir. En önemli, önemli metriklerin ne olduğunu gözden geçireceğim. Bu ROAS olacak. Bu, reklam harcamalarının geri dönüşüdür. Yani ROAS size ne kadar karlı olduğunuzu gösterecek. On satırınız varsa, bu, harcadığınız her dolar için 10 dolar geri kazandığınız anlamına gelir. Dolayısıyla ROAS, reklam yapan herkes için çok önemli bir metriktir. Belli ki sonuçlara sahip olmak istiyorsun. Ayrıca erişimin sahip olunması gereken önemli bir metrik olduğunu ve harcanan miktarın her zaman kampanyama dahil ettiğim bir şey olduğunu düşünüyorum.

 

Bu yazı, mümkün olan en iyi tıklama oranını nasıl oluşturacağınızı tam olarak ele alacak çünkü tüm insanların yanlış gittiği yer burası. Şimdi, içinde bulunduğum ve her zaman içinde bulunduğum niş olan e-ticaretteyseniz, Checkouts girişimine sahip olmak da güzel. Ama bunlar en önemlileri. Müşteri adayı oluşturma yapıyorsanız, bunun farklı olduğunu da optimize edebilirsiniz, ancak bunlar çok iyi sütunlardır. Şimdi kampanyaya bakalım. Öncelikle gördüğünüz gibi burada iki kampanyamız var.

facebook kampanya

Biri CBO (maliyet tabanlı) kullanıyor, diğeri ise yalnızca normal reklam bütçesi kullanıyor. CBO, Facebook’a paranızı istedikleri yere harcamasına izin verdiğiniz yerdir. Yani burada sadece normal bir kampanyaya bakarsak, bunun içine girelim ve en iyi sonuçları alalım çünkü bize en iyi örnekleri verecek. Her reklam setinin günde 10 dolar harcadığını ve günde 25 dolar harcadığımızı görebiliyoruz. Yani belli ki neden farklı miktarlarda harcadıklarına dair bir sebep var. Yapmamız gereken ilk şey, reklam öğelerimize bakmamız ve hangisinin en iyi tıklama oranına sahip olduğunu anlamamız gerektiğidir. Bu yüzden devam edeceğim ve tıklama oranına göre sıralayacağım ve ardından polis kopyası adı verilen reklamın en iyi performansı gösteren reklam olduğunu göreceğiz. Yeni Reklam olarak adlandırılan Reklam, kopyaya kıyasla hiç iyi performans göstermiyor. Şimdi gerçekten korkunç bir performans göstermiyor, ama kesinlikle iyi performans göstermiyor. Ama aşağı kaydırırsanız, o kadar da kötü performans göstermediğini görebiliriz. Ancak ortalama tıklama oranımız dörttür ve bu aslında bir ürünü bu uzun süre çalıştırmak için gerçekten iyidir. Şimdi, reklam hesabınızda beş satışınız olduğunu varsayalım. Oranı% 1 tıklama ile beş satış elde edersiniz. % 2 Tıklama iş parçacığında, on satışınızın olması mantıklı olmalıdır. % 3 ile 15’e sahip olmalısınız. % 4 ile 20’ye sahip olmalısınız. Facebook hedef kitle stratejilerini doğru bir biçimde yaparsanız o zaman bütçenizi verimli kullanmış olursunuz. Bu yapacağınız çalışma ile doğru facebook reklamını da bulmuş olacaksınız.

facebook reklam stratejileri

Yani her yüzde için, tam olarak böyle bir şey yapmadan önce tam olarak alıntı yapmamak gibi ikiye katlanıyor. Yüzde 1’lik bir tıklama oranıyla beş satışım varsa, muhtemelen yüzde 5’te 25’im olacak. Peki en iyi tıklama ticaretini nasıl elde ederiz? Çünkü öğrencilerimden biri birkaç hafta önce ilk müşterisini imzalamaya çalıştığında, müşterisi bana% 5 tıklama oranında kalan bir reklam öğesi göster dedi ve sonra konuşacağız. Bu yüzden ona bir yaratıcılık kazandırdık ve aslında onunla ve her şeyle satış toplantısına katıldık. Ancak insanlar yüksek tıklama ticaretini nasıl sürdüreceklerini gerçekten anlamıyorlar. Bu yüzden size tıklama oranını elde etmenin iki yolunu açıklayacağım. Bu video Fortnite Topluluğu oyuncularına çıkacaksa, tıklama oranı çok düşük olacaktır.

İyi bir tıklama özelliği, bir kitleyi kendilerine uyan reklam öğesiyle ne kadar iyi birleştirebileceğinizin birleşimidir. Bu yüzden en iyi izleyicileri nasıl bulacağımızı anlamalıyız. Öyleyse onu parçalayalım. İyi izleyicileri nasıl bulabilirim? Çünkü bu benim Facebook’taki uzmanlık alanlarımdan biri ve başlattığımız kampanyaların çoğunun neden kapının hemen dışında başarılı olmasının nedeni de bu. Bu yüzden ona şöyle bakmanı istiyorum. Diyelim ki yedi reklam setiyle test ettiniz. Yapmak istediğim şey, üç reklam setimin sattığım şeyle süper alakalı olması. Yani bu, örneğin bir cilt bakım ürünü satarsam ilk ilgimin cilt bakımı olmasını istediğim anlamına geliyor. Doğal cilt bakımı, dermatoloji kişisel bakımı, her neyse onun olmasını istiyorum. Bu yüzden cilt bakımıyla kimin ilgileneceğini bulmak istiyorum. Ancak bu cilt bakımının ilgisi değil, çünkü anlamanız gereken şey muhtemelen çılgın bir bütçesi olmayan müşterilerle çalıştığınızdır. Çok fazla harcama yapıyor olabilirler, ancak Facebook üzerinde onlardan çok daha fazla harcama yapan insanlar olabilir. Bu nedenle, aşırı doymuş bir pazara girerseniz muhtemelen rakiplerinizi yenmeyeceksiniz. İşte bu yüzden hala aynı türden izleyiciler olan kullanılmayan ilgiyi bulmayı seviyorum. Öyleyse şöyle bir bakalım. Bir sağlık ürünümüz var. Herkes sağlık hizmetlerini ve farklı organ türlerini hedefliyor. Koşmayı hedefleyebiliriz. Şimdi, koşmakla ilgilenen insanlar muhtemelen sağlık hizmetleriyle ilgilenen aynı tip insanlardır. Vücutlarına ve tüm bu tür şeylere dikkat etmeyi severler. Belki ilacı hedef alabiliriz. Yani normal bir sağlık çalışanı için, sadece sağlık hizmetlerini ve tüm bunları hedef alırlardı. Aynı kitleye uyan ilgi alanlarını bulmaya çalışıyoruz, ancak kutunun dışında düşünüyor.facebook hedef kitle stratejisini anlamak

Çok daha az ilgi. Bu kadar rekabete girmeden kendi pazar parçanızı bu şekilde ele geçiriyoruz. Çünkü harika bir yaratıcıyla bile, sadece en doygun ilgiyle rekabet ediyorsanız, muhtemelen düşük bir tıklama ticaretine sahip olacaktır. Bu yüzden yapmamız gereken, iyi bir ilgiyi iyi bir yaratıcıyla birleştirmemiz gerektiğidir. Ve bu tam olarak nasıl işe yarayacak. Burada reklam yöneticisine bakalım. Reklam setlerine gideceğiz ve bu sefer sonuçlara, yani satın alımlara göre sıralayalım. Gördüğümüz gibi, ailenin 25’i var. Aile bu ürünle hiç alakalı değil. Gerçekten değil. Bu ürün bir oksimetredir. Böylece vücudunuzdaki kan oksijen seviyesini gösterir. Temel olarak, sağlıklıysanız veya değilseniz, akciğerleriniz çalışıyor demektir. facebook hedef kitle

Peki aile neden bu kadar iyi çalışıyor? Peki Netflix neden iyi çalışıyor? Bu gerçekten, gerçekten garip. Hayır, değil. Çünkü herkes burada oksijen gibi ilgi alanlarını hedefliyor, gördüğünüz gibi iyi performans göstermiyor çünkü bugün Süper Cumartesi. Bu yüzden kutunun dışında düşünüyoruz ve hemen hemen aynı türden izleyicilere sahip olan ancak aynı olmayan ilgi alanlarını buluyoruz. Ailenle çok ilgileniyorsanız, kendinize de bakmak, ailenize bakmak, herkesin sağlıklı olduğundan emin olmak için biraz ilginiz olduğunu varsayıyorum. Sadece mantıklı. Ve eğer çocuk bakımıyla ilgileniyorsanız, muhtemelen bir şekilde sağlık hizmetleriyle de ilgileniyorsunuzdur veya çocuğunuzu güvende tutmak istiyorsunuz, bilmiyorum. Ama bu yüzden oksijen seviyesini gösteren böyle bir ürün bence bu ilgiyle oldukça alakalı olacak. Sonra tamamen rastgele olan Netflix’i denedik. Ama her şey yolunda gitti. Bu kampanyaya ilk başladığımızda en iyi cevaplarımızdan biriydi. Netflix’in çalışmasının nedeni, her şeyden önce Facebook’u sizin için optimize ettiğini anlamanız gerektiğidir.netflix facebook reklam hedef stratejisi

Netflix’in ilgisinin içinde kimin ürününüzü satın alacağını bulacaklar. Netflix’in ilgisinin içinde kim böyle ürünlerle ilgileniyor? Her şeyi optimize ediyorlar. Bunu öğrenecekler. Bu, çok fazla satışınız ve çok fazla veriniz olduğunda, baştan başladığınızda bunu yapabileceğiniz anlamına gelir. Tonlarca satış ve veriye sahip olduğunuzda, rastgele bir ilgi gösterebilirsiniz. Ve her zaman işe yarayacak çünkü Facebook tam olarak nerede optimize edileceğini biliyor. Reklam yöneticisine bakalım. Aile çalışıyor. Çocuk bakımı çalışıyor. Tıp işe yarıyor. Bunların hepsi alakalı. Ancak bir oksijen ürünüyle en alakalı ilgi oksijen olacak ve akciğerler olacaktır.

facebook reklam yöneticisi

Bu bizim için pek işe yaramıyor. Ama gördüğünüz gibi, gerçekten benzer bir ilgimiz var. Kolesterol de bir noktada işe yarıyor. Herhangi bir satış yazmadığını biliyorum ama işe yaradığını hatırlıyorum. Ama gördüğünüz gibi, ilgi, kişisel bakım gibi, sadece çok geniş. Gerçekten mantıklı değil, çünkü tüm rakiplerin gittiği yer burası. İşe yaramayacak. Öyleyse yaratıcı hakkında konuşalım. Çünkü tıklama oranı Facebook’taki en önemli şey. İyi reklam öğelerimi bulmamın yolu, yaratıcı ölçeklendirme yapmaktır. Yani bence, ölçeklendirmenin üç farklı yolu var. Dikey ölçeklendirme, bu sadece iki katına çıkıyor, bütçe artıyor. Sonra yatay ölçekleme, bu sadece tonlarca kopya yapıyor. Ve sonra yaratıcı ölçeklendirme var. Yerelleştirilmiş ölçeklendirme de var. Mesele bu değil. Yaratıcı ölçeklendirme, en iyi yaratıcıyı bulmaya çalıştığınız yerdir. Ve bunu Facebook’tan anlamalısınız, yaratıcı her şeydir. Ama seyirciyle eşleşmesi gerekiyor. Ve sayfanızın dönüşümler veya kaydolmalar, randevular, optimize etmek istediğiniz her şey için optimize edilmesi gerekir. Derecelendirmek için yüksek bir tıklamanız varsa ve insanlar web sitenize gelirse, beğenirsiniz ve öğrencilerimden biriyle konuşuyordum, müşterisinin web sitesinde 2000 kişi olması ve tek bir satış gibi yapılması. Web sitesi açıkça dönüşümler için optimize edilmemiştir. İnsanlar web sitesine geldiklerinde hızlı alışveriş yapmak istiyorlar. Bir hesap veya bunun gibi şeyler yapmak zorunda kalırlarsa, bunlara izleyici denir. Bunu yapmak istemiyorlar. Satın almayı süper, süper basit yapmak istiyorlar. O yüzden lütfen bunu anlayın. Ama en iyi reklam öğelerimi bulmaya çalışırken, on farklı reklam öğesi gibi çoğaltırım. Çoğaltmanız  Facebook hedef kitle stratejilerinde daha fazla veri almanıza yardımcı olur. Kelimenin tam anlamıyla. Dört reklam seti alıyorum, en iyi reklam setlerim. Bu yüzden Aile, Aile, İlaç, Çocuk Bakımı olacak bu kampanyada onları yeni bir kampanyaya kopyalayacağım ve altlarında bir sürü reklamı spam edeceğim ve her biri günde yaklaşık 25 dolara koşacağım. Bu yüzden üç resim, beş video ve sonra iki video daha alacağım, bunun gibi bir şey veya bir reels. Videonun ilk 5 saniyesini değiştireceğim, her şeyi değiştireceğim, böylece her şeyi yeni bir kampanyada test edebilirim ve tıklama oranına göre yargılayacağım. Ve sonra yeni bir kampanyaya bu kadar çok reklam öğesi ve ardından derecelendirilecek en yüksek tıklamaya sahip reklamları koyarak eski kampanyama geri döneceğim. Şimdi işe yarayan yeni bir yaratıcı buldum. Anlamanız gereken bir şey daha var: yaratıcılar yok oluyor. Tamam mı? Ürününüz veya hizmetiniz, satmaya çalıştığınız her neyse, randevu alın veya fiziksel bir ürün hızla tükeneceğinden anında satış yapın. Bu yüzden sürekli yeni ilgi alanları ve yeni yaratıcılıklar tanıtmalısınız. Ajansımda her hafta yeni reklamları test ediyoruz. Test ettiğimiz reklamlar sayesinde doğru Facebook hedef kitle stratejilerini elde etmiş oluyoruz. Her hafta işe yarayan yeni bir yaratıcı bulmaya çalışıyoruz. Şimdi her zaman her hafta bulamıyoruz ama en azından bulmaya çalışıyoruz. Her zaman optimize ettiğimizden ve yeni şeyler bulduğumuzdan emin oluyoruz ve bir ilgi ancak bu kadar uzun sürecek. Peki ürünler neden ölüyor? Neden sıra bu şekilde aşağı atladı? Ürüne olan ilginin azaldığı çok açık. Peki ne yapacağız? Pekala, hazırız. Her gün iki yeni ilgi alanı buluyoruz. Müşterilerim ve kendi e-ticaret mağazalarım için de kampanyalar yürüttüğümde her zaman yeni ilgi alanları buluyorum. Her gün. Ve sonra her gün iki reklam setini de kaldırıyorum. Bu yüzden, her zaman sürekli olarak yeni ilgi alanları aramanız ve onları gerçekten test etmeniz gerektiğini size bildirmek. Ve her şeyi test etmelisin.

Kısacası doğru reklam hedef kitle stratejisi elde etmek için her vereceğiniz reklamda test etmek sizin bütçenizi ve doğru hedef kitlenizi belirler.

 

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar