Modern Web Tasarım

Modern Web Tasarım

by web-tasarim Temmuz 23, 2019
modern web tasarım

Geçmişten günümüze tüm sektörlerde olduğu gibi web tasarım sektöründe de birçok yenilik ve gelişmeler meydana gelmektedir. Değişen çağa ayak uydurmak anlamında insanların gereksinimlerini karşılamak web tasarımcılarının ilk hedefi olmuştur. Firmalar bu doğrultuda kendilerini en iyi şekilde geliştirip bu alanın öncüsü olmak istemektedirler. Önceki yıllara baktığımızda internet ile ilgilenen kesim genelde gençler iken; şimdi gençlerle beraber orta yaş grupları da internet kullanımında oldukça aktif durumda. Tüm kesimlere hitap etmek adına web tasarımcılar da tasarım konusunda kullanım kolaylığını ön planda tutmaya başlamışlardır. Karmaşık tasarımların yerini kullanımı basit olan tasarımlar almıştır.

Modern web tasarımı oldukça uğraş isteyen bir alandır. Görsellerin ve içeriğin yanında içeriklerin benzersiz olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca şu konuya değinmekte de yarar olacağını düşünüyorum: “Güvenlik”. Günümüzde birçok olumlu gelişme olduğu kadar olumsuz gelişmeler de tasarımcıların işini zorlaştıran başka bir etmendir. Tasarım yapacak firma veya kişiler güvenlik noktasında çok hassas davranmalıdırlar. Örneğin; bir alışveriş sitesini düşünelim. Çok modern bir tasarıma sahip olan bir sitede güvenlik zafiyeti olduğu zaman tüm kullanıcıların özel bilgileri başkaları tarafından ele geçirilebilir. Bu da sitenin güvenilirliğini olumsuz yönde etkiler. Bundan dolayı tasarım yaparken çağın gerekliliklerine en uygun güvenlik önlemlerinin alınması faydalı olacaktır.

MODERN WEB TASARIMDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:

  • Tasarımın ilk amacı hangi amaç için yapılmışsa o amaca dönük olmalıdır.
  • Kullanıcı ile yönetici arasında iletişimin kolay kurulabilmesi gerekir.
  • Kullanıcıların ilgisini çekerek fazla zaman geçirmesini sağlamalıdır.
  • Arama motorları ile uyumlu olmalıdır.
  • Seo uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.

FLAT TASARIM:

Flat tasarım denilince akla ilk gelmesi gereken şey kullanım kolaylığı açısından web tasarımın basit ve sade hale getirilmesidir. Modern web tasarım yönüyle birçok ünlü site bundan faydalanmaktadır. Amaç ise tasarımı gereksiz ayrıntılardan arındırıp kullanıcıya sade ve akılda kalıcı bir izlenim vermektir. Flat tasarımda renkler açık ve canlı olarak tercih edilmektedir.

RESPONSİVE TASARIM:

Günümüzde internet kullanımının sadece bilgisayardan olmayıp bunun yanında tablet, telefon gibi cihazlardan da olması responsive tasarım alnının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Yapılan incelemelere göre bilgisayar haricindeki cihazlardan internete giriş oranı günden güne artmaktadır. 2020 yılında bu oranın yarı yarıya olacağı tahmin edilmektedir. Bundan dolayı sitelerin mobil cihazlara uyumlu olması gerekir. Responsive tasarım bu noktada web tasarımın bel kemiğini oluşturmaktadır ve insanların mobilden internet kullanımının kolaylaşması anlamında muhteşem bir arayüz sunmaktadır. Kısacası bu tasarımın Türkçesi sitelerin mobil uyumlu hale getirilmesidir.

Social Shares

Ücretsiz dijital pazarlama ipuçları için kaydolun!

Düzenli olarak katılımcılara internet üzerinden satışları artırmanın yolları paylaşılacak.

Related Articles