Web Tasarımı

Web tasarım işlemi; arama motorlarının erişim sağladığı, kişileri ve ilgili kurumları hedeflenen ürünlere ya da hizmetlere ulaşabilmelerini sağlamak amacıyla grafik ve metinlerin birlikte kullanıldıkları çalışmalar biçiminde tanımlamak mümkündür. Başka bir ifade ile kurumlar veya kişiler için internet ortamında görünürlük kazandırmanın en önemli yoludur. İnternet ortamında yapılan tasarımlarda genel olarak HTML adı verilen bir dil kullanılır. Farklı tasarım dilleri de bulunmaktadır ancak HTML tasarım dili en fazla kullanılan dillerdendir.

Web Tasarım Ne Gibi Öğelerden Oluşur?

İnternet ortamındaki görünürlüğü sağlayan tasarımlar çeşitli öğelerden oluşmaktadır. Bu ögeler web tasarım hizmetinde mutlaka dikkate alınmalıdır. Kabaca metin ve grafiklerin bir araya geldiği bu öğeler şunlardır;

  • Renkler: Renk seçimleri isteklere bağlı bir seçenek olsa da tasarımın konusu olan ürünün ya da hizmetin kurumsal kimliği, imajı renk seçimlerini etkiler. Örneğin ciddiyet isteyen bir imaj için cıvık diye tabir edilen renklerin seçilmesi doğru olmaz.
  • Düzenlilik: İnternet sitesinde kullanılacak olan metinler, resimler ve grafikler siteye gelen ziyaretçileri rahatsız edecek derecede dağınık, göz yorucu bir şekilde karışık olmamalıdır. Siteye gelen kişi istediği bilgilere kolayca ulaşabilmelidir. Tasarımda bu detay oldukça önemlidir çünkü internet sitesini ziyaret eden kişi bu sayede sitede daha fazla kalır.
  • Grafik: İnternet kullanıcılarının uzun süre bekletecek olan yavaş sayfa açılma hızları olumlu olarak görülmeyen öğelerdendir. Bu da sitede yer alan resimler ve grafiklere bağlıdır. Bu nedenle anlatılmak istenen bilgi her ne ile alakalı ise en etkili şekilde anlatılabilmeli ve bu işlem için de kullanılacak logo, banner, fotoğraf, video gibi öğeler dikkatle seçilmelidir.
  • İçerik Öğeleri: Bir internet sitesinin içeriğini görseller ve metinler meydana getirir. Müşterilere ve müşteri olma potansiyeli taşıyan kişilere sunulacak olan hizmet ya da ürün hakkında merak uyandıracak, okuyanın ilgisini çekecek olan aynı zamanda da bilgi veren içerikler kullanılır. İçeriklerin SEO uyumlu olması da sitenin daha fazla görüntülenmesini sağlar.
  • Yazı Biçimleri: Web tasarım konusunda font olarak ifade edilen yazı biçimleri internet sitesinin tasarımını oldukça fazla etkileyen bir öğedir. İnternet sitelerini görüntüleyen web tarayıcı yazılımları tarafından desteklenen fontların kullanılması gereklidir.

İnternet sitelerinin tasarımı yapılırken en önde gelen unsurlardan biri sitenin hedeflenen kitleye uygun bir biçimde tasarım öğeleri içermesidir.  Örneğin çocuklara yönelik ürün ya da hizmetler tanıtılacaksa uygun olmayacak görseller ziyaretçileri kaçıracak hatta sitenin filtrelere takılarak engellenmesine bile yol açabilecektir. Bu nedenle web tasarım hizmetlerinin kapsamını yaptıracağınız web tasarım firmasına detaylı olarak sormayı unutmayın.

Günümüzde internete erişimin artarak ilerleme göstermesi, özellikle mobil olarak internete kolayca erişilebilmesi gibi durumlar düşünülürse internet sitelerinin tasarım aşamasının ne kadar zorluk içerdiği anlaşılabilir. Hizmet sunulan sektör ne olursa olsun rekabet edilmesi gereken oldukça fazla sayıda rakibin olması durumu oldukça güçleştirmekte ve internet sitelerinin tasarımlarındaki farklılıklarla öne çıkabileceği gerçeğini göstermektedir.

Doğru web tasarım hizmeti ile bir internet sitesinin rakiplerinden kolaylıkla sıyrılabilmesinin bir anahtarı olarak da görülebilir.  Bir internet sitesinin tasarım aşamaları vardır.

  • İlk olarak projelendirme aşamasından başlanır. Bu aşamada internet sitesi içinde yer alması planlanan öğeler için taslak yapılır. Bu aşamada rakiplerin analiz edilmesi ve kullanıcıların düzeyi saptanır
  • Taslak tamamlandıktan sonra sitenin grafik tasarımının yapılacağı aşamaya geçilir
  • İnternet sitesinin grafik tasarımından sonra HTML / CSS adı verilen kodlama dilleriyle tasarım şekillendirilir
  • Tasarım aşaması tamamlandıktan sonra yazılım işlemlerinin oluşturduğu kısıma geçilerek CMS entegrasyon işlemi yapılır
  • Web tasarım işleminin son aşaması olarak yapılan işlemlerin test edilmesi ile tasarım bitmiş olur.

Web tasarım işleminin son aşamasından sonra da site tanıtıma açılacaktır. Peki site tanıtımı nasıl yapılır? Bunun için sitemizden yazıyı okuyabilirsiniz.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar