2023’te Facebook Reklam İpuçları : Yeni Sırlar, İpuçları ve Stratejiler

Sizlerle 2023 yılında gerçekten işe yarayacak Facebook reklam ipuçlarını, facebook reklam sırlarını ve stratejilerini paylaşmak üzereyim. Herkes Facebook ve Instagram reklamcılığının sürekli değiştiğini ve reklamverenler olarak bu değişikliklere ayak uydurmak ve mümkün olan en iyi sonuçları almak için yaklaşımımızı ayarlamamız gerektiğini biliyor. Bu yazı, şu anda gerçekten iyi çalışan ve mümkün olan en iyi sonuçları almanıza yardımcı olacak yaptığımız değişiklikleri hızlandırmak için tasarlanmıştır. Facebook reklam ipuçları  yaklaşımımızda yaptığımız ilk değişiklik, müşterilerimizin önemli bir kısmını kapalı Meta reklam satış hunilerinden açık Meta satış hunilerine geçirmek oldu ve aradaki farkı ve bunun ne anlama geldiğini açıklayacağım.

Meta Satış Hunisi Üzerine

Hizmet tabanlı bir işletme örneğini kullanalım. Şimdi, işleri yapmanın geleneksel yolu, Off Meta satış hunisi, Facebook’ta, Instagram’da bir reklam yayınlamak, insanların bu reklama tıklamasını sağlamak olacaktır. Bu kişiler daha sonra bir açılış sayfasına, müşteri adayı olarak sorgulama yapabilecekleri bir web sitesine gelirler ve siz de onları takip edebilirsiniz. Bu bir meta dışı satış hunisidir çünkü insanları Facebook ve Instagram gibi Meta uygulamalarından çıkarırsınız. Bunun bir on Meta satış hunisi versiyonu, bunun yerine bir anlık form kullanmak olacaktır. Yani bir reklam yayınlarsınız, insanlar reklamı tıklar, platformdan web sitenize veya açılış sayfanıza gelmek yerine Facebook veya Instagram’da bilgilerini gönderebilecekleri, müşteri adayı olabilecekleri bir formla karşılaşırlar ve siz de devam edip takip etmeye devam edebilirsiniz. Şimdi, bunu yapmamızın birkaç nedeni var. Birincisi, Meta’nın bizden yapmamızı istediği şey bu. Yeni Odax kampanya hedefi menüsüne sahipseniz ve bir potansiyel müşteri kampanyası oluşturursanız, anlık formların artık varsayılan seçenek olduğunu göreceksiniz. Yani Meta’nın kazara varsayılan seçeneklere sahip olmadığını görebilirsiniz. Bunu çok yakından düşünüyorlar ve insanları en çok yapmalarını istedikleri şeyi yapmaya yönlendirecek seçenekleri seçiyorlar ve bu da insanları bir web sitesine göndermek yerine anlık formlarda kullanmamızı istedikleri uygulamada tutmak, çünkü o zaman Facebook ve Instagram’da daha uzun süre kalacaklar. Bu kullanıcı oturumunu sonlandırmaz. Daha sonra diğer reklamverenlerle etkileşime geçebilir, içerik tüketebilir, etkileşime geçebilir, vesaire vesaire. Metanın istediği her şey. Ve bunun sadece varsayılan ayarlarla desteklenmediğini görebiliyoruz. Aynı zamanda maliyetlerle de. Biri insanları web sitenize gönderen, diğeri insanları platformda tutan ve anlık bir form kullanan aynı potansiyel müşteri kampanyalarını yürütürseniz, temelde CPM’lerinizin, yani bin gösterim başına maliyetinizin arttığını görebilirsiniz.

meta reklamları

Anında form seçeneğini kullanmanın size maliyeti daha az olacaktır ve bu da açıkça filtreleme anlamına gelmektedir. Anlık formları kullandığımızda, insanları web sitesine gönderdiğimize kıyasla potansiyel müşteri başına daha düşük bir maliyet görüyoruz. Şimdi burada sadece hizmet tabanlı işletme örneğini kullandım, ancak başka tür işletmeler de olabilir. İnsanları web sitenizdeki bir forma ya da canlı sohbet edebilecekleri bir yere göndermek yerine Meta, insanları Meta uygulama ailesinin bir parçası olan WhatsApp’a ya da yine Meta uygulama ailesinin bir parçası olan messenger’a göndermenizi tercih ediyor. Bu ekosistem içinde kalmanızı istiyorlar, böylece reklam yayınlarken WhatsApp veya messenger’ı hedef olarak belirleyebilirsiniz. Bir Facebook mağazanız varsa, bunu fiziksel ürünler satmak için kullanabilir ve harici bir şey yerine uygulama içinde bir e-ticaret kurulumunu kopyalayabilirsiniz.
İlerledikçe ve Meta bunu bir özellik olarak geliştirdikçe bunun giderek daha önemli hale gelmeye devam edeceğini düşünüyorum. Meta satış hunilerini kullanarak elde edeceğiniz büyük bir avantaj da takiptir.
iOS 14.5 güncellemesinden bu yana bunun zor olduğunu biliyoruz. Gerçekten doğru veriler elde etmek zordu. İnsanları uygulamadan web sitenize gönderdikten sonra, oluşturduğunuz facebook  dönüşümlerin doğru sayısını alamayabilirsiniz, doğru satın alma değerini alamayabilirsiniz, tüm bu tür şeyler. İnsanları Meta uygulama ailesindeki uygulamalarda tutarsanız, %100 doğru veri elde edersiniz çünkü uygulamalarında gerçekleşen her şeyi takip edebilirler. Dolayısıyla, diyelim ki anlık formlar aracılığıyla potansiyel müşteri oluşturuyorsanız, bu doğru potansiyel müşteri sayısı olacak, doğru potansiyel müşteri başına maliyeti ve istediğiniz tüm ilgili bilgileri içerecektir. Bu çok yardımcı oldu. Yaptığımız bir sonraki değişiklik farklı ancak ilgili ve bu, kitleleri yeniden hedeflemek için Meta kaynaklarını daha fazla kullanmaya geçmek. Ve benzer kitleler. Geleneksel olarak yeniden hedefleme yaparken web sitesi ziyaretçileri veya e-posta listeleri gibi şeyler kullanırdık ve bunlar, tekrar satın almalarını veya ilk kez satın almalarını sağlamak için reklamlarımızı önlerine koymak istediğimiz kişiler olurdu. etkinleştirmek istediğimiz sıcak kitleler.

meta satış hunisi

Meta Kaynaklar Hakkında

Şimdi yaptığımız şey, Meta kaynaklarına giderek daha fazla geçiş yapmak. Yani bu, video izleyicileri, Facebook veya Instagram’da videolarınızı izleyen kişiler, Instagram hesabınızı takip eden kişiler, Facebook sayfanızla etkileşime geçen kişiler, insanların uygulama içinde, izleyebileceğimiz ve daha sonra yeniden hedeflemek için kullanabileceğimiz uygulamaların meta ailesi içinde gerçekleştirdikleri eylemlerden önce reklamlarınızla etkileşime geçen kişiler olabilir. Bir sürü farklı seçenek var ve nasıl yeniden hedefleme yapılacağı, özel kitlelerin nasıl oluşturulacağı ve tüm bunlarla ilgili videolarım var. Aşağıdaki video açıklamasına bir bağlantı ekleyeceğim, böylece isterseniz gidip kontrol edebilirsiniz.
Meta dışı kaynakların aksine Meta içi kaynakları kullanmanın gerçekten büyük bir avantajı var. Birincisi, yine izleme çünkü insanların Meta uygulamalarında gerçekleştirdikleri eylemleri gerçekten doğru bir şekilde izleyebiliyoruz. Bu, bir yeniden hedefleme kitlesi oluşturduğumuzda, o videoyu izleyen veya Instagram hesabını takip eden herkesi aldığımızı bildiğimiz anlamına gelir. Oysa web sitenizi ziyaret eden kişilere dayalı veri toplamak için piksele güveniyorsanız, web sitenizi ziyaret eden kişilerin çoğunu alacaksınız, ancak hepsini değil, bunu kaçıracaksınız. facebook reklam ipuçları

Ayrıca insanların Facebook’ta bir video izlemek veya Instagram’da bir reklamınızla etkileşime geçmek gibi eylemleri gerçekleştirmesi çok daha kolaydır. Dolayısıyla, bu yeniden hedefleme kitleleri, bir e-posta listesinden çok daha büyüktür; bu da bir kişinin web sitenize girmesi, e-posta listesine kaydolması ve bunu kullanması için oldukça büyük bir istektir. Dolayısıyla, genel olarak yeniden hedefleme kitleleri ne kadar büyük olursa sonuçlar da o kadar iyi olacaktır. Bu, daha büyük yeniden hedefleme kitleleri elde etmenin bir yoludur. Bunu benzer kitlelerle yapmamızın nedeni de budur. Benzer bir kitle oluşturduğunuzda öncelikle bir kaynak kitleye ihtiyacınız vardır. Web sitesi ziyaretçileri olabilir, Instagram takipçileri de olabilir. Instagram takipçileriniz gibi özel bir kitle oluşturabilir ve ardından bu kişileri temel alan bir benzer kitle oluşturabilirsiniz. Bu harika bir soğuk kitle hedefleme seçeneğidir ve benzer kitleler, ne oldukları, nasıl oluşturulacakları ve nasıl gerçekten değerli olabilecekleri hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız, aşağıdaki video açıklamasına güçlü bir şekilde hazırladığım tam bir facebook reklam eğitim kılavuzuna başka bir bağlantı ekleyeceğim. İnceleyin. Yani bunlar gerçekten büyük iki değişim. Hem satış hunisini hem de hedeflememizin çoğunu, özellikle de yeniden hedefleme ve benzerlerini Meta kaynaklarına kaydırıyoruz. Şimdi bunu her durumda yapmadığımızı söylemem gerçekten önemli. Bu herkesi değiştirdiğimiz ya da eski yöntemlerden vazgeçtiğimiz anlamına gelmiyor. Çoğu zaman bunları bir arada kullanacağız. Ancak birçok reklamverenin Meta üzerindeki özellikleri yeterince kullanmadığını düşünüyorum, bu nedenle Anlık formları yeterince kullanmıyorlar, video izleyicileri, Instagram takipçileri gibi yeniden hedefleme için Meta kaynaklarını yeterince kullanmıyorlar. Bunları eklediğinizden emin olmak istersiniz. Sonuçlar sizi çok şaşırtabilir. Facebook reklam ipuçları yaklaşımımızda yaptığımız üçüncü değişiklik, bir reklam yerleşimi olarak Makaralara ve bunun reklam öğesi üretimimizde nasıl bir rol oynadığına gerçekten odaklanmak oldu.

Reels Reklamları Hakkında

Ve reklamları bir araya getirmeyi düşündüğümüzde, Reels’te giderek daha fazla kullanıcı etkinliği gerçekleşiyor. Ve bu sadece Instagram değil. Bunu Facebook’ta da görüyoruz. TikTok’un yükselişiyle birlikte kısa formlu içeriğin çok daha popüler hale geldiğini ve ardından Instagram, Facebook, YouTube gibi uygulamaların da bunu kısa filmlerle yaptığını biliyoruz. Ve içerik oluşturucuları bu kısa formlu içeriği oluşturmaya teşvik ediyorlar çünkü TikTok’ta gördüklerimize dayanarak buna çok fazla talep olduğunu biliyorlar. Ve gördüğümüz şey de tam olarak bu. Instagram kullanıcılarının, Facebook ve Instagram uygulamalarındaki diğer özelliklerin ve öğelerin aksine, Facebook kullanım süresinin giderek daha fazla Reels’e harcandığını görüyoruz. Bu da reklamverenler olarak reklam öğelerimizi ve bir araya getirdiklerimizi bu formata uyacak şekilde özelleştirmemiz gerektiği anlamına geliyor. Yani daha önce belki de öncelikli odak noktası haber kaynağı ve haber kaynağında harika görünen reklamlar oluşturmakken, belki de bu giderek daha fazla reklamımızın Makaralarda nasıl göründüğüne doğru kayıyor? Tutarlı mı? reels reklamları

İnsanların Reels’da tükettiği diğer içeriklerle bir şekilde uyum sağlıyordu. Elbette reklamlarınızı ve reklam öğelerinizi farklı yerleştirme seçenekleri için özelleştirebilirsiniz. Yapmanızı tavsiye edeceğim şey biraz fazladan zaman ve çaba gerektirse de genellikle buna değer. Yani tamamen Makaralara yönelip diğer yerleşimlerden vazgeçmek zorunda değilsiniz. Benim önerdiğim bu değil. Ama odaklanıyoruz. Makaralara çok daha fazla. Ve burada bir joker kart var. TikTok’un yasaklanması giderek daha olası görünüyor ve ben de bir süredir bundan bahsediyorum. Hindistan’da zaten yasaklandı. ABD ve yakın zamanda İngiltere gibi ülkelerde devlet telefonlarında yasaklandı. Görünüşe göre ABD TikTok’u yasaklamaya oldukça yaklaşıyor. Eğer bu gerçekleşirse, TikTok’un kullanıcı tabanının hala bu tür içerikleri tüketmek istediğini göreceğiz.

Reklamları Basitleştirme

Nereye gidecekler? Öncelikle Instagram ve YouTube kısa filmlerine gidecekler. Sonunda varacakları yer orası. Dolayısıyla 2023’te reklamverenler olarak kendimizi bu değişimden faydalanacak şekilde konumlandırmak istiyoruz. Birdenbire büyük bir instagram akını görürsek ve bunun ne zaman olacağını, olup olmayacağını bilmiyoruz, ancak TikTok yasaklanırsa, instagram’a büyük bir kullanıcı akını göreceğiz. Makaralarda çok fazla zaman geçirecekler ve biz de bundan faydalanmak için konumlanmak istiyoruz. Bahsetmek istediğim bir sonraki değişiklik Basitleştirme. Daha basit satış hunilerinin giderek daha iyi sonuçlar verdiğini gördük. Ve bu birkaç yıldır devam eden bir trend, ancak iOS 14 güncellemesinden sonra bu çok adımlı satış hunilerini takip etmek gerçekten zorlaşmaya başladı. Her adımda küçük bir yüzdeyle bile olsa düşüş yaşıyorsanız, birçok insanın nihai teklifinizi, ürününüzü, hizmetinizi ya da her neyiniz varsa onu görmesini kaçırıyorsunuz demektir. Satış hunilerini basitleştirdik. Doğrudan teklif stratejisinin çoğunu kullanıyoruz ve daha karmaşık satış hunileri kullandığımız yerlerde, insanların yapması gereken eylemleri basitleştiriyoruz. Diyelim ki bir kişiye birinci gün A reklamı, ikinci gün B reklamı, üçüncü gün C reklamı sunuldu ve satış hunisinden geçmek için her biriyle etkileşime girmesi gerekti. facebook reklamları basitleştirme

Onlara her zaman reklam gösteriliyor. Kurulum açısından karmaşıktır, nasıl sunulduğu açısından karmaşıktır, ancak kullanıcının yapması gereken eylemler açısından karmaşık değildir. Temelde tüm bu reklamlar, tüketmeleri kolay olacak şekilde içerik tarzı bir formatta her yerde gösteriliyor.
Ve sonra hazır olduklarında. Tıklarlar ve müşteri adayı olmak için kaydolmak, potansiyel olarak bir şey satın almak gibi çok spesifik, basit bir eylemde bulunurlar. Ancak kullanıcı için satış hunisi çok basit ve dediğim gibi, yalnızca iOS 14 sonrası izleme ile değil, aynı zamanda kullanıcıların yapmak istedikleri şeyin de bu olduğunu görüyoruz. Dikkat süreleri azalıyor. Bu konu her yerde konuşuluyor. Kolay, hızlı eylemler istiyorlar. Satın alma olsun, müşteri adayı olma olsun, her şeyin çok kolay ve hızlı bir şekilde yapılmasını bekliyorlar. Ve bu tür şeyler sonuçlarda fark yaratıyor. Bu nedenle, mümkün olan yerlerde satış huninizi basitleştirin, potansiyel müşterilerinizden yaptığınız talepleri basitleştirin, muhtemelen daha iyi sonuçlar göreceksiniz. Ayrıca artık reklamverenlerin rekabeti eskiye kıyasla şüphesiz daha fazla; bu da reklamverenler olarak yaptığımız bazı şeyleri bunu göz önünde bulundurarak ayarlamamız gerektiği anlamına geliyor.

Reklamlarda Rekabet

Özellikle, bununla mücadele etmek için ne yaptığımızı açıklayacağım. Ancak bunu yapmadan önce, gelirinizi ikiye katlayacak veya artıracak Üç Katil Facebook Reklam ipuçları Stratejisi adlı ücretsiz bir web seminerinden hızlıca bahsetmek istiyorum. Bu web seminerinde, bir dakika önce bahsettiğim stratejileri, her yerde bulunan içeriği, bunun nasıl çalıştığını, nasıl bir araya getirildiğini, doğrudan teklife ve burada ele almadığım üçüncü bir stratejiyi açıklıyorum. Gidip bu web seminerine göz atmanızı şiddetle tavsiye ederim. Tamamen ücretsiz. Doğru stratejiye sahip değilseniz, Facebook ve Instagram reklamlarınızla başka ne yaparsanız yapın, işe yaramayacağını düşünüyorsanız, tamamen ücretsiz olan bu 40 dakikalık web seminerini izlemeye değer bulacağınızı düşünüyorum. Aşağıdaki açıklamada bir bağlantı bulabilirsiniz. Devam edin ve kontrol edin. Reklamveren rekabetinin giderek artmasıyla birlikte, markanın giderek daha önemli hale geldiğini görüyoruz. Marka ve bunun reklam çalışmalarınızı nasıl etkileyebileceği söz konusu olduğunda, temelde iki seçenek var. Ya kendi markanızı oluşturmak ve kendi markanızla ilişkilendirmek için başkalarının markasından yararlanabilirsiniz ya da markanızı oluşturmak için platformları kullanabilirsiniz. Çoğu işletme için her ikisini de yapmanızı tavsiye ederim. Neden her iki seçenekten de yararlanmak istemeyesiniz ki? Şimdi tam olarak nasıl çalıştıklarını açıklayacağım. Peki kendi markanıza fayda sağlamak için diğer markalardan nasıl yararlanabilirsiniz? Bunun en kolay yolu influencer’ları işe almaktır. Ürün ya da hizmetinizi duyurmaları için influencer’lar kiralayabilirsiniz.

Diğer Markalardan Yararlanma

Bu konuda biraz başarı elde edebilirsiniz. Nispeten sınırlı olabilir. Bizim bulduğumuz şey. Reklam öğelerinizi üretmesi için bir influencer ile çalışmak çok daha etkili. İster görsel ister video olsun, influencer’ların kendileri genellikle çok iyidir veya gerçekten güzel görünen reklam öğeleri üretebilen ekipleri vardır. Şimdi bunun için daha fazla ödeme yapmanız gerekecek ancak bu şekilde yapmanın en büyük avantajı, bu reklamı tekrar tekrar yayınlayabilmenizdir. Bu, bir influencer’ın sosyal medya platformunda yaptığı basit bir sesleniş değil. Bu, tekrar tekrar kullanabileceğiniz bir varlıktır. Influencer’ı reklam öğenize dahil etmek, bir kaydırma durdurucudur. İnsanlar akışlarında veya makaralarında gezinirken, sektörünüzle son derece alakalı, tanıdıkları birinin ortaya çıktığını görürler.
Reklamınız olan bu içerik parçasına dikkat etme olasılıkları çok daha yüksektir ve bu nedenle gidip bir şey satın alma olasılıkları çok daha yüksektir. Markadan yararlanmanın harika bir yoludur çünkü benzer bir ürün veya hizmetin reklamını tonlarca başka insana yapıyorsanız, reklamveren rekabeti çoksa, influencer’ı da dahil ettiyseniz, kampanyanız iyi sonuç verecektir. influencer pazarlaması

Uzman olarak tanınan veya belirli bir sektörde yoğun olarak yer alan biri sattığınız ürünü destekliyorsa, bu mutlak bir oyun değiştiricidir. Reklamveren rekabetinde öne çıkmanıza yardımcı olmak için marka oluşturmak söz konusu olduğunda, Facebook ve Instagram reklamlarıyla bunu yapmanın en iyi yolu, benim Her Yerde Var Olan içerik stratejisi dediğim şeyi kullanmaktır.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar