Cloudflare Nedir ?

Cloudflare Nedir ?

by ekipe Mart 06, 2020
Cloudflare

Cloudflare ücretsiz DNS sağlayıcı bir internet hizmetidir. DDOS saldırılarını en aza indirger. Kullanıcı filtreleri ile sayfaya erişmek isteyen ikinci kişilere bir takım protokoller sunarak sayfanın ağ yoğunluğunu rahatlatır. Ayrıca filtreleme işlemi ile herhangi bir ülkenin veya belirli bir ip adresinin sayfaya erişimini de engelleyebilir. Cloudflare ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki şekilde hizmet vermektedir. Eğer site, bir e-ticaret sitesi veya yoğunluğu bant sınırlarını aşmayacak sınırda değilse ücretsiz servisi fazlasıyla işinizi görecektir.

Cloudflare

Cloudflare Nasıl Kullanılır?

Claudflare kullanabilmek için ilk adım üye olmaktır. Burada ara yüz İngilizce olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlk aşamada; https://www.cloudflare.com/a/signup  bağlantısına gidilir. Burada sağ üst köşede bulunan üye ( login) ve yeni üye ( sign up) butonları görülecektir. Yeni üye olduğumuz için sign up         ( yeni üye) seçeneğini seçmemiz gerekir.

Burada bizden e-mail adresimizle üye olmamız istenecektir. Burada Cloudflare e-posta adresimize doğrulama kodu gönderecektir. Doğrulama kodunu aldıktan sonra gelen bağlantıyla giriş yapılır.

İkinci aşamada ise veri trafiğini azaltmak istediğimiz sitenin ekleme yapılması aşamasıdır. Burada eklenilen sitenin, trafik durumu ve DNS yapıları görülecektir.

Yukarıda belirtilen boşluğa site bağlantısı yazıldıktan sonra Add Site seçeneğine tıklanır ve diğer adıma geçilir. Sonraki aşamada bize nasıl bir plan dahlinde hareket edeceğimiz ile ilgili seçenekler sunmaktadır.  Burada ücretsiz plan ( free plan ) seçeneğine gitmemiz gerekir. Eğer ücretli kullanmak istiyorsak farklı planlama seçenekleri de sunmaktadır. Burada ücretsiz plan kullanımı anlatılacaktır.

Üçüncü adım olarak sitemiz üzerinde isim sunucuları (nameservers) ile ilgili seçenekler sunacaktır. Örneğin benzerlikten dolayı veri trafiğini zorlayan DNS yapısı Cloudflare önerisi ile farklı bir isim sunucusuna dönüştürülür. Daha sonra sitemizin kurulu olduğu host sunucusuna gidilir ve Cloudflare’n önermiş olduğu isim sunucuları ile değiştirilir. Burada ki işlem Cloudflare’de değil kendi sunucumuz ile gerçekleştirilir.

Clodflare’de Filtreleme İşlemi

Site üzerinde ki veri trafiğini azaltmak veya kötü niyetli üçüncü kişileri siteden uzak tutmak için filtrelemeyi kullanmamız gerekir. Burada alt sekmede bulanan butonlar asında bazı seçenekler sunmaktadır. Bunlar,

  • Saldırı altında değilken güvenlik seviyesini seçmemiz gerekir burada orta veya düşük seviye olmak üzere iki seçenek sunmaktadır. Tercihi bize bırakmaktadır.
  • Eğer saldırı altında ise site burada en yüksek seviyeyi seçmek lehimize olacaktır.  Site içerisinde ilk başta kısa bir yavaşlama olsa da site veri trafiği azalacaktır. Burada site güvenliğini yükseltmek için I’m Under Attack seçeneğini seçmemiz gerekir.
  • Diğer bir filtreleme çeşidi ise site içerisinde yapılan bir değişiklikle ilgili olarak Development Mode (Gelişim Durumu) seçeneğidir. Site içerisinde yapılan değişikliklerin gözlenmesi için kullanılır.
  • Diğer filtreleme çeşidi ise önbellek yükleme durumudur.
  • Firewall durumuyla özel ip engellemesi yapılabilir.

Cloudflare’in ücretsiz planında sunulan hizmetler bunlardır. Ayrıca site performansını görmek istiyorsak yine yukarıda bulunan speed seçeneğinden performans durumuna bakılabilir. Aslında Cloudflare’in kullanım amacı da tam olarak bu bölümdür.

Diğer bir özellik ise Auto Minify’dir. Burada sitemizin kaynak kodun dosya boyutunu azaltarak web sitemizin hızını önemli boyutta arttırabilir. Eğer web site daha çok mobil kullanıcılara yönelik hizmet veriyorsa bu durumda Mobile Redirect seçeneğinden mobil kullanıcılar için optimize edilmiş web sayfasına yönlendirebilirsiniz. Ayrıca Mirage seçeneğiyle yine mobil kullanıcılar için sayfaya bağlantı sürelerini uzatarak bağlantının zaman aşımına uğramasını engelleyebilirsiniz.

Claudflare Ne İşe Yarar?

Cloudflare ile sitenizi sisteme eklediğiniz zaman birçok CDN sunucularından faydalanabilirsiniz. Cloudflare sitenin ön belleğini CDN sunucularına yüklediği için performans artışı sağlar. Site veri trafiğini kontrol ederek zararlı veya sayfaya erişimi engelleyecek çapta bağlantıları kontrol ederek bloke eder. Cloudflare aslından site yükünü paylaşan bir hizmettir. Yani aşırı yoğunlukta sadece sizin sunucunuz değil Cloudflare’de devreye girerek yükünüzü hafifletecektir.

Social Shares

Ücretsiz dijital pazarlama ipuçları için kaydolun!

Düzenli olarak katılımcılara internet üzerinden satışları artırmanın yolları paylaşılacak.

Related Articles

WhatsApp!