Mobil Uygulama Geliştirme Maliyet

Günümüzde mobil uygulamalar akıllı cihaz kullanan herkes tarafından kullanılmaktadır. Mobil uygulamalar dünyanın genelinde büyük bir kitle tarafından kullanılmaktadır. Dolayısıyla markalarında en çok değer verdiği yazılım girişimlerinden birisi olmaktadır. Mobil uygulama fiyatlar 2021 konusu da doğal olarak markalar tarafından en çok merak edilen soruların başında gelmektedir. Mobil uygulamaların maliyetleri yapılacak uygulamanın özelliklerine göre değişiklik göstermekle birlikte basit bir uygulamanın maliyeti 40.000 ile 60.000 dolar arasında değişiklik gösterirken, kapsamlı bir mobil uygulama maliyeti ise 70.000 ile 100.000 dolar arasında değişiklik göstermektedir.

Mobil uygulama maliyet hesaplama yapılırken birçok etken devreye girmektedir. Bunların içerisinde uygulamanın kapsamı, markanın bulunduğu coğrafi konum, tasarımcı ve uygulamanın oluşturulabilmesi için gerekli olan çalışma saatidir. Temel uygulama geliştirme çalışmaları yaklaşık olarak 500 ile 700 saat arasında gerçekleşirken, karmaşık ve zaman olacak uygulamaların çalışma saati ise 1200 saatte çıkmaktadır. Bu sebeple de mobil uygulamaların maliyetlerine ciddi bir şekilde yansımaktadır. Diğer bir yandan söz konusu mobil uygulamaları olduğundan daha yüksek fiyat daha iyi hizmet kalıbının karşılamamaktadır.

Mobil Uygulama Yaptırmak

Mobil uygulama yapmak için gerekenler nelerdir?

Söz konusu mobil uygulama yapma tüm sektörler için her ihtiyacı karşılayacak sabit bir ihtiyaç listesini sunmak mümkün olmamaktadır. Bu sebeple bu alanda atılacak en önemli adım mobil uygulamanın hangi sektör için yapıldığı ve hangi platformlarda hizmet vereceğini planlanmasıdır. Aynı zamanda müşteri profilinin tam olarak analiz edilerek, bu profili uygun olan arayüze sahip mobil uygulamalarında tasarlanması gerekmektedir. Firmanıza özel web tasarım ve arayüz tasarımını yaptırmayı unutmayın.

Bu önceliklerin belirlenmesinden sonra karar verilmesi gereken bir diğer önemli konu ise mobil uygulamanın hangi işletim sisteminde geçerli olacağıdır. Günümüzde IOS ve Android işletim sistemleri kullanılmakta olup her sisteminde gereksinimleri farklıdır. 

IOS cihazlarda kullanılmak üzere mobil uygulamak geliştiriliyorsa, o zaman Apple markasının uygulama girişimcilerine sunmuş olduğu bazı kriterlere uymadığı zorunluluğu bulunmaktadır. Bu kriterlerin içerisinde XCode kullanılması, C++ dili ve ObjektifC dili mutlaka mobil uygulama geliştirme süreçlerine dahil edilmesi gerekmektedir. Bunun yanından App Store üzerinden kullanıcılara sunulan mobil uygulamanın başlangıç ücretlerinin de marka tarafından ödenmesi gerekmektedir. Çünkü veritabanında hizmet verecek olan mobil uygulamaların Apple markasına belli miktarda ödeme yapma şartı bulunmaktadır. 

Android cihazlarda kullanılmak üzere mobil uygulama yapmak için gerekenler içerisinde ise öncelik Google Play üzerinden indirmeye elverişli olan yazılımlarla yapılmasıdır. Android işletim sistemi, IOS işletim sistemine göre kullanım alanı açısından daha geniş kolaylıklar sağlamakta, bu sebeple Android için geliştirilen mobil uyulamaların yazılımların da daha rahat değişiklikler yapılabilmektedir. Android işletim sisteminde kullanılacak mobil uygulamaların yazım dilinde genellikle Java ve C++ kullanılmaktadır. Bunların yanında geliştiriciler Eclipse ve Android-studio gibi araçları da rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Mobil oyun yaptırma fiyatları nasıldır?

Akıllı cihazlarda kullanıcıların keyifli vakit geçirmesini sağlayan ve en çok kullanılan uygulamaların başında gelen mobil oyunlar ilgi odağı haline gelmiştir. Her zaman özgün ve yaratıcı bir şekilde tasarlanabilme özelliğine sahip olan mobil oyunların bu özelliği birçok marka tarafından da dikkat çekmektedir. Bu sebeple de mobil oyun yaptırma fiyatları sıklıkla merak edilmektedir. Mobil oyun yaptırma maliyetleri genellikle ilgili oyunun teknik altyapısına, türüne ve grafik kalitesine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. 

Mobil oyunların maliyetlerini etkili olan en büyük faktör sürecin uzun olmasıdır. Oyunun kurgusuna bağlı olarak uzayabilen hazırlama süreci mobil oyun yaptırma maliyetleri arasında en önemli etken olmaktadır. Bu sebeple de birçok marka söz konusu mobil oyun olduğunda hazır mobil uygulama satın al seçeneğini daha fazla kullanılmaktadır. 

Mobil Oyun Yaptırma Fiyatları

E-ticaret mobil uygulama fiyatları nedir?

Günümüzde ticaret büyük bir hızla internet ortamına kaymaktadır. Bugün global markalardan, yerel markalara kadar hemen hemen bütün işletmelerin e-ticaret siteleri bulunmakta ya da satışlarını internette yer alan pazar yerleri üzerinden gerçekleşmektedirler. Ancak yapılan araştırmalarda internet kullanıcılarının önemli bir çoğunun interneti ve satın alma davranışlarını akıllı cihazlar üzerinden gerçekleştirdikleri sonucunun ortaya çıkmasından dolayı markalar da e-ticaret atılımlarını mobil uygulamaları geçirmeye başlamışlardır. 

E ticaret mobil uygulama fiyatları fiyat yelpazesi son derece geniş olmaktadı.15.000 ile 1 milyon Türk Lirası arasında değişen maliyetlere sahip olan e-ticaret mobil uygulamaları yapılan işletim sistemine bağlı olarak fiyatları da değişmektedir. İşletim sistemlerinin fiyatlar üzerinde bu kadar etkili olmasının sebebi ise her işletim sisteminin farklı özelliklerdeki e-ticaret mobil uygulama yazılımlarına izin vermesidir. 

Akıllı cihaz kullanıcılarının yüzde 15’i ay ios işletim sistemine sahip olan Apple marka cihazları kullanmaktadır. Bu sebeple e-ticaret mobil uygulama açısından sıklıkla tercih edilmektedir. IOS işletim sistemine sahip olan e-ticaret mobil uygulama iPad, iPhone ve iPod Touch’ta çalışmaktadır. Bu uygulamalarda Object-C ve Shift yazılım dillerinin kullanılması gerekmektedir. IOS işletim sisteminde kullanılmak üzere tasarlanacak olan e-ticaret mobil uygulama fiyatları 15.000 ile 150.000 Türk Lirası arasında değişiklik göstermektedir. 

Akıllı cihaz kullanıcılarının yüzde 85’ini kapsayan Android yazılıma sahip akıllı cihazlarda kullanılmak üzere tasarlanacak olan e-ticaret mobil uygulamalarının ise Java yazılım dili ile geliştirilmesi gerekmektedir. Android işletim sistemine sahip olan akıllı cihazlarda kullanılmak üzere oluşturulacak e-ticareti mobil uygulama fiyatları ise 17.000 ile 150.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. 

Bunların yanında hem IOS işletim sistemleri hem de Android işletim sisteminde çalışabilen hibrit mobil uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamalardan iki farklı kodlamaya gerek kalmadan e-ticaret mobil uygulaması her iki işletim sisteminde de kullanılabilmektedir. Hibrit mobil uygulama fiyatları ise 17.000 ile 41.000 arasında değişiklik göstermektedir. 

Freelance mobil uygulama nasıl yaptırılır?

Mobil uygulama yaptırmak isteyenlerin tercih edebilecekleri 2 yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler ilki kurumsal şirketler olurken diğerleri ise freelance çalışan yazılımcılardır. Hem kurumsal şirketlerin hem de freelance yazılımcıların kendilerine özgü avantajları olmaktadır. Birçok avantajından dolayı freelance yazılımcılarla çalışmak isteyen markaların ise uygulama yapma maliyeti hakkında net bir bilgilerinin bulunmaması son derece normaldir. Çünkü piyasada bulunan mobil uygulama yapan şirketlerin teklifleri birbirine yakın olurken freelance olarak çalışan yazılımcıların teklifleri son derece farklılık gösterebilmektedir. Bunun nedenleri arasında ise freelance yazılımcıların farklı platformlar üzerinden hizmet vermeleri ve bu platformlara komisyon ödemeleri bulunmaktadır. Diğer bir yandan hiçbir platform üzerinden çalışmayan freelance yazılımcıların fiyatları daha uygun olabilmektedir. Freelance yazılımcıların mobil uygulama maliyetleri açısından farklılık gösterdiği için çalışmaya başlamadan önce seçilen kişiyle konuşulması en doğru fiyatını alınmasını sağlayacaktır. 

Mobil uygulama geliştirme maliyet neye göre belirlenir?

Mobil uygulamaların son yıllarda daha fazla popüler olması ile birlikte global markalardan KOBİ’lere, hatta bireysel olarak çalışan kişilere kadar birçok farklı işletme mobil uygulamaya yönelmiştir. Bu sebeple de mobil uygulama geliştirme maliyeti sıklıkla merak edilen konulardan birisi olmaktadır. Mobil uygulama geliştirme maliyetleri ile ilgili net bir fiyat verilemez. Çünkü fiyatları etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. 

Mobil uygulamaları yapılması uzun bir süreç almaktadır. Bu süreç içerisinde zamanın yanı sıra emek, deneyim ve bilgi de gerektirmektedir. Ancak mobil uygulamaların maliyetlerini etkileyen sadece bunlar olmamaktadır. 

Mobil uygulama yaptırmak istiyorum diyorsanız öncelikle maliyetlerini etkileyen etmenleri hakim olmanız gerekmektedir. maliyetleri etkileyen ilk faktör uygulamanın hangi alan için yapılacağının belirlenmesidir. Örneğin İş takibi için gerçekleştirilen mobil uygulamalar oyunlar için yapılan mobil uygulamalara göre daha fazla özelliğe sahip olmaktadır. Bu sebeple de maliyetleri artmaktadır. 

Uygulamadan bulunması istenen özellikler de maliyetleri üzerinde etkili olmaktadır. Bunun yanında mobil uygulamanın maliyetlerinin üzerinde etkili olan etmenler finansal alanda olan özellikler, satın alma sistemleri ile entegrasyonu hizmet kapsamı gereği yıllık veya aylık uygulama bakımı ve geliştirme istekleri gibi faktörlerdir. 

Mobil uygulamanın firmaya ya da freelance çalışan yazılımcılara yaptırılması da fiyat üzerinde etkili olmaktadır. Ayrıca uygulamanın gerektirdiği güvenlik önlemleri de söz konusu e-ticaret mobil uygulamaları olduğundan maliyet açısından daha fazla önem kazanmaktadır. 

Mobil uygulamaların maliyetlerini etkileyen bu kadar çok faktör olunca bazı markalar mobil uygulama yaptırmak yerine satılık mobil uygulama seçeneklerini tercih ederek daha az maliyetli ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. 

Mobil Uygulama Maliyet Hesaplama

Mobil uygulama maliyet hesaplama nasıl ve neye göre yapılır?

Mobil uygulama maliyet hesaplaması daha önce belirttiğimiz faktörler göz önüne alınarak yapılmaktadır. Birçok mobil uygulama hizmeti sunan şirket müşterilerin istedikleri mobil uygulamanın maliyeti hakkında fikir sahibi olabilmeleri için maliyet hesaplama araçları hizmeti sunmaktadır. Ancak freelance mobil uygulama yapan kişiler ile birlikte çalışmak isteyen markalar bu hesaplamayı çalışmak istedikleri kişi ile birebir görüşerek yaptırmak zorunda kalmaktadırlar. Diğer bir yandan mobil uygulama satın al seçeneğini kullanan kişiler maliyet konusunda herhangi bir sürpriz de karşılaşmadan ihtiyaçları olan mobil uygulamaya ulaşabilmektedir. 

Sıkça Sorulan Sorular

Mobil uygulama nasıl yapılır?

Uygulamanın yapılabilmesi için öncelikle fikrin yazılım geliştiricisi aktarılması gerekmektedir. Ancak bunun için daha öncesinde nasıl bir uygulama istendiğine ve hangi amaç için istendiğine karar verilmesi gerekmektedir. Ayrıca uygulamanın hangi işletim sistemi üzerinden sunulacağını da belirlenmesi gerekmektedir. Bunların yanından eğer mobil uygulama girişimi yapmak gibi bir düşünce yoksa hazır mobil uygulamalar kullanılarak markanın uygulama ihtiyacı giderilebilir.

Mobil uygulamaları kim yapar?

Mobil uygulamaları mobil uygulama geliştiricileri tarafından yapılmaktadır. Son dönemlerin en gözde meslekleri arasında yer alan mobil uygulama geliştiricisi, mobil cihazlar için yazılım ve uygulama hazırlayan kişilere denmektedir. Her türlü alana uygun olarak mobil uygulama tasarlayan ve bunu kullanıma hazır şekilde kullanıcılara sunan kişiler çeşitli yazılım dillerini kullanarak geliştirilen işletim sistemlerine uygun olarak mobil uygulamaları tasarlarlar.

Uygulama yapmak için şirket kurmak gerekir mi?

Mobil uygulama yapmak için şirket kurma zorunluluğu bulunmamaktadır noktan Hiçte olarak da mobil uygulama geliştiricileri hazırladıkları uygulamaları Google Play ya da App Store üzerinden sunabilirler. Ancak bunun için ödenmesi gereken belli bir miktar bulunmaktadır. Bunun yanından freelance olarak da mobil uygulama geliştiricileri çalışabilmektedir. Uzmanlık alanlarına göre birçok farklı şekilde çalışabilen freelance mobil uygulama geliştiricileri aynı zamanda uygun maliyetlerde mobil uyun yaptırma fiyatları sunabilirler.

 

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar