Instagram Şifremi Unuttum Ne Yapabilirim?

Sosyal medya uygulaması Instagram hesabınızı kullanabilmeniz için kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi hiçbir zaman unutmamanız gerekir. Ancak buna rağmen instagram şifremi unuttum nasıl bulabilirim gibi bir sorunun cevabını arıyorsanız, çözümü de çok pratik bir şekilde bulabilirsiniz. Bu içeriğimizde web tasarımcı olarak sizler için instagram şifremi yenile ve yeniden giriş işlemlerini gerçekleştirmenin yollarını anlatıyoruz.

İnstagram Şifremi Unuttum Ne Yapabilirim

Standart olarak instagram şifremi yenile işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız, öncelikle Instagram’ın size sunduğu pratik yöntemleri kullanabilirsiniz. Sırasıyla bu yöntemler incelenirse;

1)İlk yöntem olarak, eğer şifrenizi biliyorsanız, uygulama içerisine girdikten sonra şifrenizi değiştirme işlemini tercih edebilirsiniz. Bu yöntemde;

 • Öncelikle telefon üzerinden Instagram uygulamasını açmanız gerekir.
 • Sonrasında profil sayfanıza giriş yapmalısınız.
 • Ekranda sağ üst kısımda bulunan “üç çizgi” işaretine tıklamanız gerekir.
 • Ardından sıra ile Ayarlar-Güvenlik-Şifre menülerine giriş yapmanız gerekir.
 • Karşınıza çıkan ekranda mevcut şifreyi ve değiştirmek istediğiniz yeni şifreyi girerek, sağ üstte bulunan “mavi tik” simgesine tıkladığınızda işlem tamamlanacaktır.

Telefondan Şifre Yenileme

2)İlk yöntemin bilgisayar üzerinden gerçekleştirilmesi açısından da

 • Instagram internet sayfasına giriş yapmanız gerekecektir.
 • Sonrasında sayfada üstte bulunan profil resmine tıklamanız gerekir.
 • Ardından Ayarlar bölümüne giriş yapmalısınız.
 • Menü içerisinde “şifre değiştir” seçeneğine tıklayarak, açılan sayfada mevcut şifre ve yeni şifre girilmesi ile “şifreyi değiştir” butonuna tıkladığınızda işlem tamamlanacaktır.

Bilgisayardan Şifre Yenileme

Bilgisayardan Şifre Yenileme

 

 

Bilgisayardan Şifre Yenileme

3)İkinci bir yöntem olarak eğer instagram şifremi unuttum nasıl yenileyebilirim problemi ile karşılaştıysanız, uygulamada şifremi unuttum seçeneği ile ilerleyebilirsiniz. Bu işlem sıralamasında da

 • Öncelikle telefondan Instagram uygulamasına girmeniz gerekecektir.
 • Sonrasında giriş ekranından “giriş yapmak için yardım al” butonuna tıklayabilirsiniz.
 • Ardından açılan ekranda hesabınıza ait telefon numarasını girebilirsiniz. Sonrasında telefon numarası girildiğinde, uygulama size tek seferlik bir kod gönderecektir. Bu kodu kullanmanız vasıtasıyla yeni bir Instagram şifresi oluşturabilirsiniz.
 • Eğer hesabınıza bir telefon numarası bağlı değilse, kullanıcı adınızı girebilirsiniz. Bu durumda da kayıtlı e-posta adresine instagram şifre unuttum link bilgisi gelecektir. Bu link üzerinden de şifre değiştirme sayfasında işlem yapılabilir.

Telefondan Şifre Unuttum

 

Bugün sadece Türkiye’de dahi on milyonlarca kullanıcıya hizmet veren Instagram uygulamasında, birçok kullanıcı şifresini unutmakta veya değiştirmek istemektedir. Bu açıdan bahsedilen yöntemler ile kolayca sonuç elde edilebilir. Ancak bazı kullanıcılar şifre değişme veya yenileme işlemleri için gerekli bilgilere sahip olmamaktadır. Bu durumda instagram hesap şifre değiştirme işlemi için farklı yöntemleri deneyerek, çözüme ulaşma ihtimali bulunmaktadır. Çünkü Instagram uygulaması bu sorunlarla karşılaşan kişiler için birçok farklı pratik çözüm sunmaktadır.

Eğer instagram dondurma işlemi yapmak isterseniz de bu adımları yaptıktan sonra hesabınızı geçici veya kalıcı olarak dondurabilirsiniz.

Instagram Şifremi Unuttum, E-Postamı Bilmiyorum

Instagram uygulamasında şifre yenileme gerçekleştirmek için sadece kayıtlı olduğunuz telefon numarası ya da kayıt için kullandığınız e-mail adresini dahi kullanmayı seçebilirsiniz. Eğer sıfırlama ve sonrasında yenileme işlemi için Instagram’da kayıtlı e-posta adresinizi kullanırsanız, uygulama tarafından size gönderilen link üzerinden işlem gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda da instagram şifremi ve e-postamı unuttum sorunuyla karşılaşabilirsiniz.

Eğer Instagram şifrenizi unutmuş olmanız ile birlikte üstüne e-posta adresinizi de hatırlamıyorsanız veya hangi e-posta adresiyle kayıt yaptığınızı hatırlamıyorsanız, yine de panik yaşamanıza gerek yoktur. Çünkü şifre sıfırlama işlemi için e-posta adresinize bir link gönderilse de ve bu linki hatırlamadığınız adres nedeniyle alamazsanız dahi işlemleri farklı yollar ile gerçekleştirebilirsiniz.

Aslında instagram şifremi unuttum şifre sıfırlama işlemlerinde birçok kişi e-posta adresi ile çözüm elde edebilmektedir. Ancak e-posta adresi de unutulduğunda instagram giriş için öncelikle iki farklı yöntemden birini denemeniz gerekecektir. Bu yöntemler de sırayla incelenebilir.

1)İlk yöntemde; tahmini bir işlem gerçekleştirilerek instagram şifre yenileme sorunu üstesinden gelinebilir. Yöntem için unutmuş olduğunuz e-posta adresine karşılık bir tarayıcı veya telefon üzerinden internete bağlanma imkanına sahip olmalısınız. 

 • Sonrasında tarayıcıda adres satırına https://www.instagram.com/accounts/password/reset/ adresini girerek bir çözüm sayfası açabilirsiniz.
 • Açılan çözüm sayfasında karşınıza çıkan alan içerisine e-posta veya kullanıcı adı girilmesi ve ardından “Ben Robot Değilim” yani recaptcha uygulamasının tamamlanması talep edilmektedir. 
 • Eğer kullanıcı adınızı halen hatırlıyorsanız veya farklı bir arkadaş hesabınızdan kullanıcı adınızı öğrenebiliyorsanız, bu yol ile çözüme ilerleyebilirsiniz. 
 • Girdiğiniz bilgi ve yaptığınız onay işlemi ile birlikte şifre yenile butonuna basmanız gerekir. 
 • Ardından uygulama size tekrar şifre değiştirme bağlantısı gönderecektir ve bu noktada bağlantının hangi mail adresine gönderildiği ifade edilecektir. Yani ekranda f********h***[email protected] gibi bir e-posta adresi görülecektir. 
 • İşte bu sayede yöntemin adında bahsedildiği şekilde karşınıza çıkan bu e-posta adresinde yer alan “*” işareti bulunan eksik noktaları tahmin ederek, işlemlerinize normal yoldan devam edebilirsiniz.

İnstagram Şifre Yenileme Link

2)İkinci yöntemde; Instagram kullanımı için Facebook hesabınızı bağladığınızı akla getirebilirsiniz. Birçok kişi Instagram uygulama hesabı açmak için bir Facebook hesabı ile bağlantı gerçekleştirmektedir. Hatta bazen Instagram hesabı oluşturma sırasında siz fark etmeseniz dahi Facebook ile bağlantı yapılarak otomatik senkronizasyon oluşturulmaktadır. Siz daha önceden bilinçli şekilde Facebook bağlantısı yapmadıysanız dahi yine de bu yöntemi deneyebilirsiniz.

 • Yöntemi uygulamak için öncelikle telefonda Facebook uygulamasını açmanız gerekir.
 • Facebook uygulamasında menü içerisinde Instagram sekmesini bularak uygulamayı aç işlemi gerçekleştirebilirsiniz. 
 • Bu sayede Facebook üzerinden Instagram hesabı otomatik şekilde açılarak giriş yapılacaktır.
 • Facebook üzerinden Instagram hesabı açıldıktan sonra Instagram ayarlarına girerek, e-posta adresinizi güncel bir e-posta adresi ile değiştirebilirsiniz. 
 • Bu işlem sonrasında kolaylıkla instagram şifremi unuttum yeni şifre alma işlemini gerçekleştirebileceksiniz.

Ayrıca Facebook hesap dondurma işlemi yapmak isterseniz link üzerine tıklayabilirsiniz.

Instagram Şifremi Değiştiremiyorum, Hata Veriyor

Instagram şifrenizi unuttuğunuz zaman kullanıcı adı, telefon numarası ve e-posta adresi gibi bilgilere sahip olarak, şifrenizi güncelleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda instagram şifremi unuttum nasıl yenileyebilirim sorusu karşılığında daha önce anlatılan yöntemler ile benzer şekilde şifrenizi unuttuğunuzu ifade ederek, açılan sayfada kayıt telefonu veya e-posta adresini girmeniz gerekir.

Şifre unutma işlemi sonrasında telefon veya e-posta adresi bilginizi girerek link talep ettiğinizde, uygulama size instagram şifre unuttum link gönderimi gerçekleştirecektir. Ancak bazı kullanıcılar bu durumda gönderilen linki kullanamadıklarını ve bu nedenle yine değiştirme işlemini gerçekleştiremediklerinin ifade etmektedir. Çünkü bazı durumlarda da kullanıcılar instagram şifre yenileme linki açılmıyor şikayetlerinde bulunmaktadır. Böyle bir problem yaşadığınızda yine farklı bir çözüm yolu sayesinde şifre yenileme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram Şifremi Değiştiremiyorum, Hata Veriyor

Instagram uygulamasında yaşadığınız bu problemin altında birçok farklı sebep yer alabilir. Örneğin, bazen internetinizde bir sıkıntı olduğunda şifre değiştirme sırasında bir hata işlemi ile karşılaşabilirsiniz. Bazen ise sorun internet kaynaklı olmadığında bir önbellek hatası ile karşılaşıyor olabilirsiniz. Bazı kullanıcılar ise bu hata ile karşılaştığında yaşadıkları ve kullandıkları bölgedeki Instagram sunucusunun çökmesi nedeniyle hata alıyor olabilir.

Eğer şifre değiştirme işlemlerini gerçekleştirirken bu tarz hatalar ile karşılaşıyorsanız, çözüm elde etmek için ilk aşamada telefonunuzu kapatıp tekrar açmayı deneyebilirsiniz. Çünkü bu işlemi gerçekleştirdiğinizde telefon otomatik olarak yeniden internet bağlantısı gerçekleştirir ve uygulama tekrardan açılarak karşılaştığınız hata otomatik bir şekilde çözülebilir.

Sadece telefonun yeniden açılması ile sorun ortadan kalkmıyorsa, telefonun ayarlar kısmında yapılabilecek bazı işlemler bulunmaktadır. Telefon ayarlar menüsüne girdikten sonra öncelikle kullandığınız internet tarayıcısının ayarlarına girerek, önbellek temizleme işlemini yapabilirsiniz. Sonrasında telefondaki Instagram uygulamasının önbellek verilerini de temizleyerek tüm temizlik işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Önemli bir nokta olarak tarayıcı ve Instagram uygulamasında önbellek temizleme işlemi yaparsanız, Instagram uygulaması daha önceden hazır bir şekilde girilmiş şifre ve kullanıcı adını da belleğinden silecektir. Bu durumda karşınıza instagram giriş için bir oturum açma ekranı gelecektir. Eğer Instagram şifre ve kullanıcı adınızı zaten biliyorsanız ve sadece şifre değiştirme işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız, bu durum sizin için bir sorun olmayacaktır.

İnstagram Giriş

Önbellek temizleme işlemlerini yapacaksanız öncelikle bilmeniz gereken nokta şu ki zaten daha önceden Instagram şifrenizi unutmuş iseniz bu işlemi yaptıktan sonra yine aynı sayfa ile karşılaşarak instagram şifremi unuttum ve yeni şifre alma işlemlerini yeniden yapmanız gerekecektir. Ancak gerçekleştirdiğiniz bu işlemler sayesinde karşılaştığınız sorun ortadan kalkabilir ve instagram şifremi değiştiremiyorum problemi ile karşılaşmadan çözüm elde edebilirsiniz.

Instagram Hesabım İçin Nasıl Güçlü Bir Şifre Oluşturabilirim?

Instagram uygulaması çok popüler ve birçok kişinin önemli gelirler elde ettiği bir sosyal medya yönetim uygulamasıdır. Günümüzde bu uygulama üzerinde her kullanıcı çok yoğun bir şekilde etkileşim gerçekleştirirken; onlarca hesabı takip etmekte, takipten vazgeçmekte veya her gün birçok paylaşım yapmaktadır. Tüm bu durumlar sonrasında Instagram hesaplarında her zaman farklı tehlikeler yaşamak mümkündür.

Uygulamada beklemediğiniz bir anda uzun süredir kullandığınız Instagram hesabınızda şifrenizin çalınması, değiştirilmiş olması veya hesabınızın başka biri tarafından ele geçirilmiş olması gibi bir problem ile karşılaşabilirsiniz. Çünkü milyarlarca kullanıcısı bulunan bu uygulamada bu tarz problemlere neden olan ve özellikle bu tarz korsan faaliyetler ile uğraşan yine milyonlarca kullanıcı yer almaktadır. 

Karşılaşabileceğiniz hesap çalınması, hesabın başka birinin eline geçmesi ve şifresinin değiştirilmesi gibi problemler doğrultusunda öncelikle çok güvenilir bir Instagram şifresi belirlemeniz gerekecektir.

Bu durumda en pratik çözümlerden biri olarak bir instagram hesap şifre değiştirme işlemini gerçekleştirerek, daha güvenilir bir şifreye geçiş yapabilirsiniz. Bu işlem açısından daha profesyonel ve faydalı bir yere sahip olan instagram şifre YENİLEME programı gibi yazılımlardan yararlanabilirsiniz.

İnstagram şifre YENİLEME programı gibi bir sistemi kullanarak, daha güvenilir bir şifreye geçiş gerçekleştirmeniz çok kolay bir şekilde sağlanabilir. Bu açıdan instagram şifre sıfırlama işlemi nasıl yapılır sorusunun karşılığı olarak, aslında geliştirilmiş bu tarz bir uygulama yer almasa da bugün internet üzerinde profesyonel şifreler geliştirmek için kullanabileceğiniz yazılımlar ve sayfalar yer almaktadır.

Şifreler, sadece Instagram gibi sosyal medya hesaplarında değil bugün bankalar, diğer sosyal medya uygulamaları, web sayfaları ya da resmi sayfalar gibi her noktada temel dijital ihtiyaçlarından birisidir. Ancak şu an temel konumuz instagram giriş işlemi olduğu için bu açıdan kullanılabilecek bir sistemden bahsedilmesi gerekebilir. Bu noktada güvenilir şekilde instagram hesap şifre değiştirme işlemi için de bazı özel noktalardan bahsederek size ipuçları verebiliriz.

Eğer Instagram uygulaması hesabınız için güçlü bir şifre oluşturmak istiyorsanız, bahsedeceğimiz bu noktaları göz önüne alarak en güvenilir şifreleri sağlayabilirsiniz. Güvenli bir şifre oluşturmak için öncelikle güçlü şifrenin ne olduğunu da bilmeniz gerekir. Güçlü şifre; herkes tarafından kolayca tahmin edilemeyecek ve deneme yanılma yöntemleri ile kolaylıkla çözülemeyecek şifrelerdir.

Güçlü bir şifrenin içerisinde en az 1 adet küçük harf, en az 1 adet büyük harf ve en az 1 adet rakam olmak üzere her tipte karakter yer almalıdır. Hatta güçlü bir şifre içerisinde özel karakterler de kullanılabilir. Kendi başınıza oluşturabileceğiniz şifreler gibi örnek bir instagram şifre YENİLEME programı olarak https://passwordsgenerator.net/ gibi profesyonel adreslerde sunulan imkanları kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

İnstagram Güçlü Şifre Oluşturma

Güçlü bir şifrenin oluşturulması için dikkat edilmesi gereken noktalara bakılırsa;

 • Öncelikle şifrenin maksimum uzunluğa sahip olması gerekir. Genellikle Instagram’da birçok kişi minimum sayıda yani 8 karakter ile şifre oluşturmaktadır. Ancak Instagram’da 16 veya daha uzun hatta 32 karaktere kadar şifre oluşturabilirsiniz. İdeal olarak birçok kişi bu uygulamada 10 karakterli parolaları seçmektedir.
 • Şifre oluştururken, içerisinde yer alan kelimelerin anlamlı olmaması büyük bir fayda sağlar. Genellikle dağınık ve alakasız harfler kullanarak, sahtekarları şifrenizi çözmekten uzaklaştırabilirsiniz.
 • Yeni ve güçlü bir şifre oluştururken, daha önce kullandığınız karakterleri ve şifreleri tekrar kullanmak zararlı olacaktır. Yani her seferinde farklı bir kombinasyon düşünmeyi seçebilirsiniz.
 • Genellikle yapılan bir hata olarak birçok farklı noktada ve uygulamada kullanılan şifrenin aynısını Instagram için kullanmayı seçmemeniz gerekir. Güvenilir şifre için Instagram’da tüm sitelerden farklı ve kolay ele geçilmeyecek ve karmaşık ama sizin hatırlayacağınız bir şifre girmek faydalı olacaktır.
 • Bu işlemi gerçekleştirirken, kendiniz için farklı bir yöntem geliştirebilirsiniz. Mesela sizin için “her gün 40 dakika yürüyorum” gibi bir ifade anlamlı olabilir. Bu tarz bir ifadeyi kimsenin tahmin edemeyeceği bir şifreye de dönüştürebilirsiniz. Bu durumda oluşturacağınız şifre; “her gün 40 dakika yürüyorum” ifadesi karşılığında “HG40Dyryrm” şeklinde geliştirilebilir. Bu yöntem ile sadece sizin için anlamlı olan ve birçok kimsenin tahmin edemeyeceği şifreler elde edebilirsiniz.

Güçlü bir Instagram şifresi oluşturmak kadar bu şifreyi korumak ve insanların eline geçmesini engellemek de önemlidir. Çünkü tahmin edilmesi zor bir şifre oluşturduğunuz için bu şifreyi ancak onların eline geçebilecek şekilde yanlış bir noktada açığa çıkarmanız büyük bir soruna yol açabilir. 

Instagram şifrenizin insanlar tarafından bilinen bir hale gelmemesi için öncelikle mutlak olarak şifrenizi kardeşiniz, yakın arkadaşınız veya eşiniz gibi kimseyle dahi paylaşmamanız gerekmektedir. Birçok kişinin tahmin edemeyeceği şifreler oluşturduğunuz için bu şifreye çok güvenerek, her uygulamada veya sitede aynı şifreyi kullanmaktan kaçınmanız gerekir.

Her ne kadar güçlü bir Instagram şifresi oluşturtursanız dahi bu şifreyi kendi telefon veya bilgisayarınız dışında hiçbir cihazda kullanmamanız gerekir. Çünkü bir arkadaş veya yakınınızın telefon ya da bilgisayarını kullanarak, instagram giriş işlemi gerçekleştirdiğinizde, eğer güvenli çıkış yapmazsanız, bu şifre cihaza kayıtlı kalabilir. Özellikle bu tarz işlemlerde kullandığınız tarayıcı veya uygulamada “Beni Hatırla” kutucuğunu asla işaretlememeniz gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram Şifresi Unutulunca Ne Yapılır?

Eğer düzenli olarak kullandığınız Instagram uygulamasında şifrenizi unutursanız, telefon uygulaması veya bilgisayar üzerinde şifre sıfırlama işlemi yapabilirsiniz. Bu açıdan telefon uygulamasında “giriş yapmak için yardım al” ve bilgisayar tarayıcısında da “şifreni mi unuttun” butonlarına tıklamanız gerekir. Sonrasında yönlendirmelere uygun bir şekilde şifre değişikliği sağlanabilir.

Instagram Şifresini Unuttum Telefon Numaramı Da Değiştirdim Ne Yapabilirim?

Instagram şifrenizi unuttuğunuz durumlarda bağlı telefon numaranız mevcut değilse; Akıllı telefon veya bilgisayar tarayıcısında Instagram uygulamasını açmanız gerekir. Sonrasında Android uygulamada “giriş yapmak için yardım al” veya bilgisayarda “şifreni mi unuttun” sekmesine tıklamanız gerekir. Açılan sayfada kullanıcı adınızı girerek yardım istediğinizde, kayıtlı e-posta adresinize gönderilen şifre değiştirme linki sayesinde işlem yapabilirsiniz.

Instagram Giriş Sorunu Nasıl Çözülür?

Instagram giriş sorunları; yanlış hesap bilgileri, hesabınızın devre dışı kalması, uygulamanın güncel olmaması veya sunucu sorunları kaynaklı olabilir. Bu durumda; İnternet bağlantınızın kontrolü yaptıktan sonra cihazın tarih ve saat kontrolünü de yaparak, uygulama güncellemelerini kontrol edebilirsiniz. Uygulama ve cihazı tekrar başlatabilirsiniz. Android uygulamalarda Instagram önbelleğini silmeyi veya Instagram hesap şifresini sıfırlamayı deneyebilirsiniz.

İnstagram Yeni Şifre Alma

İnstagram Şifre Değiştirme

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar