İnstagram Algoritması 2023’te Nasıl Çalışıyor?

İnstagram algoritmasının çalışma şeklini anlamak, yayınlarınızı daha fazla kişi tarafından görülmesini sağlamanın ve erişiminizi artırmanın anahtarıdır. Bu yazıda, tam olarak nasıl çalıştığını paylaşacağız ve İnstagram sıralamanızı artırabilmeniz için size geçerli olan stratejiyi vereceğiz.

Muhtemelen şimdiye kadar bildiğiniz gibi, algoritma her şeyi etkiler. Gönderilerinizin görülüp görülmediğine ve çeşitli sinyaller kullanarak kime gösterildiğine karar veren teknolojidir. İnstagram algoritmasını anlarken ayrıca instagram reklam hatalarını da gözden kaçırmamanız gerekmektedir.

instagram algoritması

İnstagram Algoritması Nedir?

Instagram’ın algoritması, kullanıcılara en ilgi çekici içerikleri sağlamaya çalışır. Bu, kullanıcıların içeriklerini beğenme, yorum yapma ve paylaşma sıklıklarına göre belirlenir. Algoritma, kullanıcının profilini, beğenilerini, yorumlarını ve paylaşımlarını analiz eder ve bu verileri kullanarak, kullanıcının ilgisini çekebilecek içerikleri belirler.

Instagram’ın algoritması, zaman çizelgesindeki içerikleri sıralamak için bazı faktörler kullanır. En önemli faktörlerden biri, içeriğin ne kadar yeni olduğudur. Algoritma aynı zamanda, kullanıcının ilgisini çekebileceğini düşündüğü içerikleri de dikkate alır ve kullanıcının daha önceki etkileşimleri ve ilgi alanlarına dayalı olarak içerikleri sıralar.

İnstagram Algoritması Nasıl Çalışıyor?

İnstagram’da tek bir algoritma yok. Aslında çeşitli algoritmalar mevcut. Her biri kendi amacına hizmet eden sınıflandırıcılar ve süreçler vardır ve bizim gibi son kullanıcı olan her kişinin, gördükleri içeriği ve kimden etkilendiğini etkileyen farklı etkenler, farklı bir algoritma sistemi vardır. Uygulamanın her bölümünün kendi algoritması vardır. Yani hikayeler, reelsler, gönderiler için farklı algoritma uygulanıyor.

Bu nedenle, feed ve hikayeler için İnstagram, envanter olarak mevcut olan her şeye bakar ve ardından gönderiyi gerçekten puanlamak veya sıralamak için o gönderiden gelen sinyaller olarak adlandırılan tüm bu verileri kullanır. Açıkçası en yüksek puana sahip gönderi zirveye çıkıyor ve gönderi sırasını bildiriyor. Bu yüzden sıralamanızı iyileştirmek çok önemlidir.

Post optimizasyonu instagram algoritması için önemlidir. Bu yüzden niş ile ilgili gönderiler paylaşmanız önemli. Ve sonra mümkün olduğunca çabuk etkileşim kurabildiğinizden emin olmak için bir CTA da eklersiniz. Bunlar algoritma için ilk adımlardır. Yani instagram, platformda genel olarak düzenli olarak etkileşimde bulunan bir hesap mı gibi şeylere bakıyor? Hesap, genellikle hesabın kendisi etrafında bir tür faktör yayınlar mı? Ve yapmaya çalıştığınız şey algoritmada bu yakınlığı yaratmak. Tutarlılığın anahtar olmasının nedeni de budur, çünkü bundan da bahsettiler. İnstagram, özellikle bunun, kimin içeriğinin sunulacağına karar verirken baktıkları bir işaret olduğunu belirtti.

Peki bir kullanıcı en çok ne tür içerikle ilgilenir? Atlıkarınca mı? Fotoğraflar mı? Kısa gönderi mi yoksa karosel gönderi mi?  O kullanıcının ilgilendiği gönderi türleri etrafındaki tüm bu farklı şeyler. Bu nedenle, bunun için ilgili stratejileri düşündüğümüzde, içgörülerinize bakmanın ve hangi tür içeriğin en anlamlı katılımı sağladığını görmenin anahtarı budur. Anlamlı katılımdan bahsederken, sadece beğenilerden değil, paylaşmaktan, yorumları kaydetmekten de bahsediyoruz. Kısacası etkileşim algoritma için ön sıralardadır. Bunların hepsi sinyaldir, bu yüzden sinyal kelimesini söylediğimizi her zaman duyarsınız. Bu yüzden. Yani yapmak istediğiniz şey, içgörülerinizi kontrol etmek ve bu gönderi türünden daha fazlasını paylaşmak. Böylece algoritmaya daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olacak başka bir sinyal verirsiniz.

instagram etkileşim

Örneğin, web tasarımcı olarak reels paylaştığımızda, insanlar bundan gerçekten hoşlanıyor gibi görünüyor. Yani algoritma kitlenizin ne istediğini anlamaktır. Bu şekilde etkileşime de girerler. Hem takip, hem yorum, hem beğeni. Bir gönderi, reels paylaştığınızda aynı zamanda neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığına dair daha niteliksel bir bakış açısına da sahip olursunuz. Böylece bu bilgiyi içgörülerin bilgisi ile eşleştirebilir ve ne tür gönderiler yapılacağı konusunda daha iyi kararlar verebilirsiniz. Yani başka bir sinyal, bir hesapla etkileşimin geçmişidir.

Peki bir kullanıcı özellikle bu hesapla nasıl etkileşimde bulunur? Ve bu, insanlardan gönderiniz hakkında yorum yapmalarını istemek gerçekten önemli. İnstagram sizi görebilsin diye bu ilişkiyi oluşturmak önemlidir. Sadece anahtar sorular sorarak orada yaratıcı bir şekilde etkileşim istemek size çok birşey kazandırmaz. Çünkü insanlar için, içeriğinizi hissedip hissetmediklerini anlamak, görmek ve bilmek gerekiyor. Yani yapmanız gereken, etkileşime giren insanlardan onlarcasını veya yüzbinlercesini yaratmayı hedeflemektir. İnstagram algoritmasının en önemli değeri içerik anahtarıdır.

İnstagram Algoritmasına Nasıl Girilir?

İnstagram algoritmasına girmek için instagram, ikinci olarak bir kişinin bu konuda ne kadar yorum yapma olasılığına bakar. Üçüncü olarak, kişinin gönderiyi beğenme olasılığının ne kadar yüksek olduğuna bakar. Dördüncü olarak, kişinin gönderiyi paylaşma olasılığının ne kadar yüksek olduğudur. Ve beş, kişinin profili ziyaret etme olasılığının ne kadar yüksek olduğudur. Ve son olarak, her şey bu gönderide ne kadar kalacağınız ya da o platformda ne kadar kalacağınız? Bir web sitesine çok benzer. Evet, insanların mümkün olduğu kadar üzerinde kalmasını istiyorsun.

Bir web sitesinin yapamayacağı şey, algoritmanın daha uzun süre kalmanızı sağlamak için size içeriği beslemeye devam edebilmesidir. Bu nedenle, bir kişinin görevde harekete geçme olasılığı ne kadar yüksek olursa, o kadar çok yol elde edilir. İnstagram, topluluk standartlarına göre düşük kaliteli olarak kabul edilen veya yanlış bilgi içeren veya erişiminize gerçekten zarar verebileceğini düşündükleri yayınlara da bakıyorlar. Yani ne yapacağınızı bilmek kadar nelerden kaçınmanız gerektiğini de bilmelisiniz.

Keşfet kısmının instagram algoritmasına verdiği etki çok bilinmese de keşfet kısmı da bizim için önemli bir yer alıyor. Çünkü hepsi aslında keşfetmekle ilgili. Şimdi, keşfet algoritması önerilerden oluşuyor. İşte burada bahsettiğimiz net bir nişe sahip olmak ve algoritmaya gerçekte kim olduğunuz hakkında mümkün olduğunca ayrıntılı bilgi vermek devreye giriyor çünkü bunu içeriğinizle ilgilenecek kişinin türünü belirlemek için kullanacaklar. Algoritma da gerçekten anlıyor, bu da gönderilerimizi instagram için kim olduğumuzu çok net hale getirmek için optimize ettiğimiz anlamına geliyor. Buna işbirlikçi filtreleme diyorlar. Böylece eylemlerinizi başkalarının eylemlerine karşı benzer eylemlerle ölçerler. Ve temel olarak, eğer Ahmet ve Mehmet geçmişte bundan hoşlanıyorlarsa, o zaman Ahmet te bundan hoşlanmalı, çünkü Ahmet ve Mehmet’in benzer çıkarları var, o yüzden ona sunalım diyorlar. Yani Ahmet bu hesabı takip etmese veya daha önce bu hesaptan içerik görmemiş olsa bile ve oradan devam edip devam etse bile, aslında sadece insanların ilgisini ilişkilendiriyor. Benzer bir profile sahip olun. Yani İnstagram veya Facebook’un üzerimizdeki verilerini kullanarak bize ona göre içerikler sunmaktadır.

instagram keşfet algoritması

Böylece sıralama için benzer sinyalleri tekrar kullanırlar. Yani bu, feed için bahsettiğimize çok benziyor, ancak gerçek keşfet sayfası için biraz farklı. Dolayısıyla, etkileşim sonrası geçmişle ilgili bilgiler, kullanıcı etkinliği, yani bir kişinin içerikle ne kadar etkileşime girdiği ve ardından hesapla ilgili bilgiler ve ardından bu bilgileri, bir kişinin bu içerikle ilgilenme olasılığının ne kadar yüksek olduğunu görmek için kullanırlar. ve sonra Keşfet sayfasında bu şekilde görünür. Bu nedenle, bu formülün var olması mantıklıdır. Böylece, feed hikayelerinin ve Keşif algoritmalarının hepsinin oldukça benzer bir şekilde sıralandığını göreceksiniz, ancak en büyük kısmı kaynaktır. Dolayısıyla, feed açıkça mevcut takipçileriniz içindir ve Keşfet potansiyel takipçiler içindir, dolayısıyla keşif tarafıdır. İnstagram algoritmasını anlamanız sizin için gerçekten yararlıdır. Anladığınız zaman instagram takipçi arttırma işlemini de gerçekleştirmiş olursunuz. Çünkü bu platformların kullanıcıları olarak hepimizin bir numaralı şeyinin bu olduğunu biliyoruz.

Tüm platformların aslında bu noktada bir algoritması vardır. Bu algoritmalar, kullanıcı deneyimimi daha iyi hale getiriyor. Ve isteğimiz; benim içeriğimi gören insanlar, artık onların bundan hoşlanmasını nasıl sağlayabilirim? Onunla daha fazla meşgul olmak mı? Yani bu, düşünme şeklinizi değiştirmek gibi bir şey. Yani evet bakış açınızı değiştirmeniz gerekiyor. Mesela bir ayakkabı gönderisi beğendikten sonra hesabınızda sürekli ayakkabı gönderileri göreceksiniz. Yani gerçekten bu algoritmanın ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Sadece nasıl çalıştığını anlamanız gerekir.

Bir kitleyi gerçekten sevmeye, büyülemeye ya da biraz daha eğlenceli bir şey sunmaya ya da en azından bilgiyi eğitici ya da ilgi çekici bir şekilde sunmaya odaklanarak instagram algoritmasının dikkatini çekebilirsiniz.

İnstagram algoritmasın girerseniz instagram viral video oluşturmuş olursunuz  ve hesabınız anında büyür. Kısacası algoritmaya çalışırsanız reklamsız büyümeniz bile mümkün olacaktır.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar