Http Error 500 Hatası Nedir?

Http Error 500 Hatası Nedir?

by phantaso Mart 09, 2020
Http Error 500 Hatası Nedir?

Herhangi bir internet sitesini ziyaret ettiğinizde bazen htpp erorr 500  hatası ile karşılaşabilirsiniz. Özellikle site kurma işinde yeni iseniz bu tür hatalar nasıl baş edeceğinizi bilemeyebilirsiniz. Öncelikle sizleri bu yazımız içerisinde Htpp  error 500 hatasının ne anlam ifade ettiği ile beraber bu sorunu nasıl çözülebileceğinden bahsedeceğiz. Http error 500 hatası, ziyaret ettiğiniz ya da kendinize ait olan internet adresinin sunucularında birtakım sorunlar olduğunu göstermektedir. Genellikle bu duruma neden olan sorunlar sunucunun .htaccess dosyasının hatalı olarak bundan kaynaklanmaktadır. İnternet sitesi sayfalarının hatalı ya da uyumsuz bir şekilde çalışması Http error 500 hatasına davetiye çıkarmakta. Ancak; bazı durumlarda PHP sürümünün eskimesi ya da WordPress’e gelen güncellemelerde bu soruna neden olmakta.

Error Ne Demek

Http Error 500 Hatası Nedir?

Http Error 500 Hatası Nedir?

Site açma ile maalesef her şey tamamlanmış olmuyor. Bu süreçte meydana gelen hatalarla mücadele edemediğiniz sürece dışardan yardım almaya mecbur kalacaksınız. Bir İngilizce terimi olan Error’un dilimizdeki anlamı “hata” dır. Başta kullandığımız bilgisayar ve tabletler olmak üzere akıllı telefon, elektrikli ev aletlerin tamamında işler yolunda gitmediğinde karşımıza bu terim çıkmaktadır. Her alanda olduğu gibi Web sitesi kurma işlemi sırasında bizim de karşımıza çıkmaktadır. Kendi içerisinde Error 400, Error 401, Error 404, Error 500, Error 503 diye kategorilere ayrıla hatalar, her web sitesi içerisinde karşılaşabileceğiniz bir durumdur. İnternet sitesi kurma işlemi öncesinde bu konu ile ilgili bilgi sahibi olabilirseniz ileride sorunlara daha profesyonel bir şekilde yaklaşabilirsiniz.

500 Internet Server Error Neden Meydana Gelir?

Htpp Error 500 hatası aslında birçok nedene bağlı olarak karşımıza çıkabilir. Genelde sunucu içerisinde bulunan dosya isimlerinin geçersiz olması, dosyaların tamamı ile geçersiz olması,  bir dosyanın tüm kullanıcılar tarafından düzenlenebilir şekilde erişime açık olması, PHP sürümünün uygun olmaması ya da WordPress’e gelen güncellemeler Http Error 500 hatasına neden olmaktadır. Bazen yazılan kodların doğru işlevsel özelliklere sahip olmaması da bu hataya kapı aralamaktadır. Site açma işlemi sırasında yapılan bilinçsiz hatalar bu soruna ilerleyen dönemlerden neden olmaktadır. Web Tasarımcı olarak bu hata ile karşılaşan kişilere

HTPP Error 500 Çözümleri

Http Error 500 Hatası Nedir?

Http Error 500 Hatası Nedir?

HTPP Hatasını Doğrulayın: WordPress bazı durumlarda kalıcı olmayan bir HTTP sorununu ile karşılaşır. Birazdan anlatacağımız çözüm yöntemini denemeden önce bu hatanın HTTP kaynaklı olduğundan emin olmanız gerekiyor. Genellikle bir medya dosyası yüklerken bu sorunla karşılaşacaksınız. Özellikle ard arda medya dosyası yüklüyorsanız belirli bir süreden sonra bu hata muhakkak karşınıza gelecektir. Bu hatadan sonra yeni medya yüklemeye bir 5 dakika kadar ara vermeniz gerekmektedir. Bununla beraber yüklediniz dosyanın ismi içerisinde tırnak işareti, Türkçe karakter, noktalı virgül vb. özel karakterler varsa bunların da silinmesi gerekiyor. Bu tarz özel karakterler de sunucunun hata vermesine neden olacaktır. Genelde dosya ismi düzenlendiğinde hatanın otomatik olarak düzeldiğini göreceksiniz.

Farklı Tarayıcı Kullanımı: Web sitesi kurma işlemi sırasında ara ara bizlerde bu hata ile karşılaşırız. Bazen yukarıda belirttiğimiz hatalardan dolayı meydana gelen bu hata bazı durumlarda da site ile alakası olmayan sorunlardan dolayı meydana gelmektedir. Hatta bu nedenlerin birçoğu aklınıza dahi gelmeyebilir. Kullanmış olduğunuz internet tarayıcısı Http Error 500 hatası almanız neden olabilmektedir. Birçok kişi Google Chrome kullanırken HTTP sorunu aldığını ifade etmektedir. Her tarayıcının aynı altyapıya sahip olmadığını, bazı tarayıcılarda sınırlandırmaların olduğunu görebilirsiniz. Google Chrome’da bu hatayı alan kişiler Mozilla Firefox ya da Opera tarayıcılarını da deneyerek sorunun devam edip etmediğini görebilirler. Mozilla genelde bu gibi durumlarda tercih edilen bir tarayıcı türüdür.

Http Error 500 Hatası Nedir?

Http Error 500 Hatası Nedir?

WordPress Eklentileri: Site açma işlemi sırasında kullandığınız bazı eklentiler ilerleyen süreçte başınıza bu şekilde bela olabilir. Kullanılan bir eklentiye daha sonra gelecek bir güncelleştirme bu gibi sorunlara neden olmakta. Sorunun çözümü için öncelikle tüm eklentilerini devre dışı bırakmalı, eklentileri tek tek aktifleştirerek sorunun hangi eklentiden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Bu esnada güncellemesi gelen eklentilerin de güncelleştirme işlemlerini de yapmayı unutmayınız.

PHP Bellek Sınırı: Yüklediğiniz medya dosyaları ya da artan ziyaretçi sayısı PHP bellek sınırının aşmasına neden olacaktır. Sizlere tanımlanan PHP Bellek Sınırını aşmaya başladığınızda kullanmış olduğunuz hosting buna izin vermeyecektir. WordPress belirli bir yere kadar bu sınıra kadar hizmet verecektir. Hosting ya da sunucu firmanız ile görüşerek PHP Bellek sınırının yükseltilmesini isteyebilirsiniz. Yapılacak işlemler sonrasında Http Error 500 hatasının kalktığını görecesiniz.

Http Error 500 Hatası Nedir?

Http Error 500 Hatası Nedir?

Htaccess ya da Web.Config Dosyası Oluşturun: WordPress ana dizini açtığınızda “wp-admin” ve “wp-content” dosyaları karşınıza çıkacaktır. Bu dosyalar içerisinde yer alan “.htaccess”  dosyasını öncelikle “.htaccess.bak” olarak değiştirip sonrasında bu dosyayı silin. Daha sonra yeni bir htaccess dosyası oluşturun. En son aşamada ise WordPress ayarlar kısmına girerek permalinks bölümünden son değişiklikleri yapınız. Sil baştan yapacağınız bu işlemler Http Error 500 sorununa çare olacaktır.

Hatanın Düzeltilmesi İçin Yapılacak Diğer Şeyler: İnternet sitesi açma işlemi sırasında birçok hata karşınıza çıkacaktır. Bu nedenle her zaman internet sitenizin yedeğini almalı, bu gibi hata durumlarında yedekten geri yükleme yaparak sorunları anlık olarak çözmeye çalışabilirsiniz. Yedekleme işlemini FTP işlemi üzerinden ya da WordPress’e ait özel eklentiler üzerinden yapabilirsiniz. Hatanın düzeltilmesi için yapılacak diğer şeyler bunlardır.

Web Tasarımcı olarak bu yazımız içerisinde Http Error 500 hatası hakkında bilgiler vermeye çalıştık. İnternet sitesi açma konusunda yaşadığınız bu sorunlar ile ilgili çözümleri her zaman burada sizlere sunmaya çalışacağız.

Social Shares

Ücretsiz dijital pazarlama ipuçları için kaydolun!

Düzenli olarak katılımcılara internet üzerinden satışları artırmanın yolları paylaşılacak.

Related Articles

WhatsApp!
Ücretsiz Ön Çalışma ve Danışmanlık!

Sizi arayıp istekleriniz hakkında bilgi alıyoruz.

Ardından, isteklerinize yönelik ÜCRETSİZ ön çalışma yapıyoruz.
GÖNDER
Acele Edin! İnternette Satışlarınızı Artırın!
close-link