Basit Adımlarla Google Reklam Eğitimi

İçindekiler

Bu yazıda size ilk Google Ads kampanyanızı, yani basit şekilde bir google reklam eğitimi ile kampanyanızı nasıl kuracağınızı adım adım göstereceğim.

Google Reklam Eğitiminde İlk Adım: Google Ads Hesabı Oluşturma

Mevcut Google hesabınıza giriş yaparak Google Ads hesabınızı oluşturabilir veya Hesap Oluştur’u tıklayıp ardından herhangi bir e-posta adresini kullanarak Google Ads hesabınızı oluşturabilirsiniz.

google ads hesap oluşturma

Hesabımıza giriş yaptıktan sonra buraya gelip Uzman Moduna Geç’e tıklayarak kampanyamız için tüm seçenekleri elde etmek istiyoruz. Sonra burada bir Altının Rehberliği Olmadan Bir Kampanya Oluştur’u tıklayacağız çünkü yine kampanyamız üzerinde tam kontrolü elinde tutmak istiyoruz.

google kampanyalar uzman modu

Google Ads Kampanya Oluşturma

Burada kampanya türümüzü seçmek istiyoruz. Bu yazıda, insanlar Google’da belirli anahtar kelimeler yazdığında görünen metin reklamlarla basit bir arama kampanyası oluşturacağız. Bu yüzden buraya geri dönüp Aramaya tıklayacağız. Eğer siz youtube abone kasma reklamı istiyorsanız hedef kılavuzu olmadan reklam çıkabilirsiniz. Google anahtar kelime araştırması için daha etkili kampanyalar oluşturursunuz.

google reklam eğitimi reklam örnekleri

Ve sonra kampanyamızdan elde etmek istediğimiz sonucu tanımlamamız gerekiyor. Şimdi benim örneğimde, insanları bir teklifle belirli bir açılış sayfasına göndereceğim. Bu yüzden sadece buraya Web Sitesi Ziyaretlerini tıklayıp url’mi yapıştıracağım.

Ardından şu anda en alttaki Devam’a tıklayacağız, burada kampanya ayarlarında önce kampanyamıza bir isim vermek istiyoruz. Sadece arama Kampanyası sürüm bir olarak adlandıracağım. Ve sonra hem arama ağını hem de görüntülü reklam ağını kaldırmak istiyoruz çünkü başlangıçta reklamlarımızın yalnızca Google arama motorunda görünmesini istiyoruz, diğer ağlarda değil.

google web site ziyaretleri reklamı

Şimdi aşağı kaydıralım ve Daha Fazla ayar göster’e tıklayalım. Burada kampanyamız için bir başlangıç ve bitiş tarihi belirleyebiliriz. Kampanyanızı yalnızca belirli bir süre için yürütmek istiyorsanız, saatleri tam burada ayarlayabilirsiniz.

Ve sonra da reklam programımız var. Bu nedenle, reklamlarınızı yalnızca belirli günlerde veya belirli zamanlarda yayınlamak istiyorsanız, o zamanları buradan ayarlayabilirsiniz. Şimdi hedefleme ve kitle segmentlerine geçelim.

Konumlar altında, reklamlarınızın gösterileceği konumu tanımlamak istersiniz. Yani varsayılan olarak, burada Birleşik Krallık olarak ayarlanmıştır. Ama eğer Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanlara satmak isteseydim, örneğin, buraya gelip başka bir konum gir’e tıklayabilir ve ardından Amerika Birleşik Devletleri’ni buraya yazabilirdim.

Ve sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne tıklayacağım. Ve şimdi reklamlarım yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde gösterilecek. O zaman biz de tam burada konum seçeneklerine gelmek istiyoruz. Ve sonra Hedef altında, onu varlıktan veya ilgiden varlığa değiştirmek istiyoruz.

Aksi takdirde, reklamlarınız hedeflediğiniz konumla ilgilenen kişiler için de görünür ve bu gerçekten mantıklı değildir. Ürünleri onlara göndermek veya belirli bir yerde çalışmak istiyorsanız, o zaman dillere geçelim.

Şimdi, burada müşterilerinizin dilini kullanabilirsiniz, bu da daha sonra oluşturacağımız reklamların dilidir. Kitle segmentlerini atlayacağız ve doğrudan bütçeye ve teklif vermeye gideceğiz.

google ads reklam dili

Bütçe altında, öncelikle reklamlarımız için Google’a ödeme yapmak istediğimiz para birimini seçmek istiyoruz. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşıyorsanız ve muhtemelen bizi seçmek istiyorsanız. Dolar burada, burada ortalama günlük bütçemizi belirleyebiliriz.

Bunu 10 dolara ayarlayacağım, bu da ortalama olarak bir ay boyunca günde 10 dolardan fazla harcamayacağı anlamına geliyor. Bazen 10 dolardan biraz fazla harcayacak, bazen biraz daha az harcayabilir. Ancak bir ay boyunca ortalama olarak günde 10 dolardan fazla harcamamış olacak. Ve sonra düşük teklif vererek, bunu şimdilik tıklamalara odaklanacak şekilde ayarlayacağız çünkü hesabınızda henüz herhangi bir verimiz yok.

Daha sonra, dönüşüm izlemeyi yükledikten ve bazı verilere sahip olduktan sonra, sizsiniz. Daha sonra dönüşümler için optimize etmek için bunu değiştirebilir. Bununla birlikte, tıklama başına maksimum maliyet bit sınırı da belirleyeceğiz, bu da tek bir tıklama için ödemek zorunda kalacağımız maksimum olacak.

google tıklama başına maliyet

Bu, o kadar ödemek zorunda kalacağınız anlamına gelmez, ancak burada belirlediğinizden daha fazlasını asla ödemeyeceksiniz. Bu yüzden bunu 2 dolara ayarlayacağım ve sonra uzantılar eklemeye devam edeceğiz.

Artık uzantı ekleme, reklamınızda yalnızca reklamınızı büyüten ek bağlantılar ve metinlerdir, bu da ona Google’da daha fazla gayrimenkul sağlar, bu da genellikle daha yüksek bir tıklama oranıyla sonuçlanır ve bu da Google reklamlarına gerçekten yardımcı olur. Bu neden google reklam eğitimine bakmanız gerçekten fayda sağlayacaktır.

Bu yüzden bu reklam uzantılarını ayarlamanızı şiddetle tavsiye ederim. Bu yüzden, web sitenizin farklı sayfalarına giden bağlantılar olan bu site bağlantı uzantılarını kesinlikle burada kuracağım. Ardından, bazı ek avantajları ve ayrıca yapılandırılmış Snippet’i listeleyerek arama uzantılarını da tam burada ayarlayın.

Şimdi, belirli işletmeler için, bir telefon numarası eklemek de mantıklıdır, böylece bir arama uzantısı ekleyebilir veya bu uzantılara buradan da bakabilirsiniz, bu da farklı işletmeler için mantıklı olabilir.

Ve tüm bunları şimdi yapmak istemiyorsanız endişelenmeyin, reklamlarınızı oluşturduktan sonra bunları her zaman daha sonra ayarlayabilirsiniz. Şimdi Kaydet’e tıklayıp devam edelim. Bu nedenle, burada reklam gruplarımızı oluşturacağız ve bunları, her belirli reklam grubu için müşterilerimizin belirli bir niyetini hedefleyecek şekilde ayarlayacağız, böylece daha sonra hedeflediğimiz anahtar kelimelerle çok alakalı reklamlar oluşturabileceğiz.

Örneğin, bir web sitesi geliştirme işim olduğunu varsayalım. Bu nedenle, ilk reklam reklam grubu için yalnızca duyarlı bir web sitesi arayan kişileri hedefleyebilirim. Ardından ikinci reklam grubu için rezervasyon web sitesi arayan kişileri hedefleyebilirim.google reklam eğitimi anahtar kelimeler

Böylece, her reklam grubu için yalnızca o belirli arama amacıyla ilgili anahtar kelimeleri kullanacağımızı görebilirsiniz. Bu nedenle, ilk reklam grubumuz için, duyarlı bir web sitesi arayan kişileri hedefleyelim. Bu yüzden, bu reklam grubunun neyle ilgili olduğunu her zaman bilmek için adı Birinci Reklam Grubundan Web Sitesi Artı Duyarlı olarak değiştireceğim. Ardından Anahtar Kelimeler altında, reklamımızın görünmesi gereken tüm arama terimlerini tanımlamak istiyoruz. Bu nedenle, anahtar kelimelerimizi bulmak için, burada bir ana anahtar kelimeyi Tohum Anahtar Kelimeleri olarak yazabiliriz. Bu yüzden sadece Duyarlı Web Sitesi geliştirme yazacağım ve ardından Anahtar Kelimeleri Al’a tıklayacağım ve ardından Google bana burada olduğum şeyle ilgili olduğunu düşündükleri tüm anahtar kelimeleri verecek. Ve şimdi ikinci bir adım olarak, tüm bu anahtar kelimeleri gözden geçireceğim ve aradığım şeyle aynı arama amacına sahip olmadığını düşündüğüm tüm anahtar kelimeleri sileceğim. Örneğin, Udemy duyarlı web tasarımı muhtemelen benim için bir müşteriyi dönüştürecek bir arama terimi olmayacaktır çünkü Udemy bir kurs platformudur ve bunu yazan kişiler muhtemelen duyarlı bir web sitesinin nasıl oluşturulacağına dair bir kurs aramaktadır. ve serbest çalışanlar aramıyorlar.

google ads anahtar kelime planlama

Bu yüzden şimdi tüm anahtar kelimeleri, duyarlı bir web sitesi oluşturabilecek birini bulma niyetinde olduklarını düşündüğüm anahtar kelimelere daralttım, burada bu reklamlarla sunduğum şey bu. Şimdi yapacağımız şey, tüm anahtar kelimelerimizi kopyalamak ve ardından bunları buraya yapıştırabileceğimiz Anahtar Kelime Eşleme Türü Aracı adlı bir siteye gitmek. Ve sonra sağ tarafa gidip ifadeyi alacağız Eşleşme ve tam eşleşme seçeneği. Ve sonra anahtar kelime listesi oluştur’a tıklayacağız. Ve sonra burada bunların hepsini kopyalayacağız ve sonra Google Ads hesabımıza geri dönüp bunları buraya yapıştıracağız. Şimdi yaptığımız şey, farklı eşleşme türlerini temsil eden anahtar kelimelerimizin etrafına parantez ve tırnak işaretleri koymak. Bu nedenle, anahtar kelimenizin etrafına parantez koyduğunuzda, reklamınızın yalnızca insanlar tam olarak bu anahtar kelimeyi veya temelde aynı anlama gelen bir şeyi yazdığında görüneceği anlamına gelir. Ardından, anahtar kelimenizin çevresine tırnak işaretleri koyarsanız, bu, reklamınızın, insanlar bu anahtar kelimeyi bir tür ifadeyle birlikte yazdığında da görüneceği anlamına gelir. Örneğin, birisi yanıt veren bir web sitesi geliştirme şirketi arıyorum yazıyorsa, reklamınız da görünebilir. Geniş eşleşmeyi de kullanabilirsiniz, bu da anahtar kelimenizin etrafına hiçbir şey koymayacağınız anlamına gelir. Ancak, bunu önermiyorum çünkü o zaman reklamınız anahtar kelimenizle ilgili hemen hemen her şey için görünecektir. Bu yüzden bunu tekrar sileceğim. Yani şimdi temel olarak ilk reklam grubumuzla işimiz bitti. Bu nedenle, istersek, buraya yeni reklam grubu ekleyerek daha fazla reklam grubu oluşturabiliriz. Ve sonra bir saniyeliğine başka bir niyet için gidebiliriz.

Ve şimdi nihayet her bir reklam grubu için reklamları oluşturabiliriz. Bu nedenle, en üstte, şu anda reklamı hangi reklam grubu için oluşturduğunuzu her zaman görebilirsiniz. Sonra ikinci satırda Google’dan bazı ipuçlarınız var.

google reklam eğitimi ipuçları

Dürüst olmak gerekirse, buna çok fazla dikkat etmenize gerek yok. Ardından Önizleme altında, reklamınızın şu anda mobil sürümde ve masaüstü sürümünde nasıl göründüğünü görebilirsiniz. Ve sonra burada sol tarafta reklamımızın tüm ayrıntılarını girmek istediğimiz yer var. Bu nedenle, son URL’nin altına, reklamınızı tıkladıktan sonra göndermek istediğiniz web sitesini koymak istersiniz. Bu nedenle, reklamını yaptığınız ürününüz veya hizmetiniz en uygun şekilde olacaktır. Ve sonra displaypath altında. Reklamda görünür olacak bir yol yazabileceğimiz yer burasıdır. Yani bu, web sitenizin gerçek URL’si olmak zorunda değildir. Görüntüleme yolu için, bu belirli reklam grubuyla birlikte aradığınız anahtar kelimelerden bazılarını kullanmanızı öneririm. Bu yüzden sadece web geliştiricisine yanıt verdim. O zaman manşetlere geçelim. Bu nedenle, başlıklarınızla, sunduğunuz ürün veya hizmet hakkında çok spesifik olmak istersiniz. Bu yüzden burada ne sunduğumu açıklayan dört ya da beş başlık koydum. Ve sonra, bu hizmeti arayan insanların sahip olabileceği bazı itirazlar veya acı noktaları da koydum. Ve sonra bazı başlıklar için Google’a bunu yalnızca üçüncü konumda göstermeleri gerektiğini söylemek mantıklı olabilir. Örneğin,% 100 para iade garantisi için Google’ın bunu ilk sırada göstermesini istemiyorum çünkü ürünümün veya hizmetimin ne olduğunu açıkladığım yer orası olmalı. Yani burada yapabileceğim şey, o başlığın yanındaki pin simgesine gitmek ve ardından yalnızca üçüncü konumda Göster’i tıklamak. Ve sonra Google bu başlığı yalnızca üçüncü konumda gösterecektir. Ve sonra reklam açıklamasına geçelim. Bu nedenle, reklam açıklamalarınız için gerçekten fazla düşünmenize gerek yoktur çünkü çoğu kişi açıklamayı gerçekten okumaz, sadece ona bakar. google reklam başlıkları

Bu nedenle, reklamınızı olabildiğince büyük hale getirmek için mümkün olduğunca çok karakter kullanmanızı öneririm. Ayrıca bazı anahtar kelimeler kullanın ve ardından bazı sayılar kullanın çünkü insanlar onlara yönelir. Bu da tıklama oranınızı artırabilir. Ve şimdi ilk reklam grubunu kurmayı bitirdik. Şimdi aynı şeyi oluşturduğumuz diğer tüm reklam gruplarıyla da yapabiliriz. Şimdi bu örnekte, yalnızca bir reklam grubu oluşturdum, böylece şimdi Kaydet ve devam et’i tıklayabilirim. Ve şimdi ödeme bilgilerinizi buraya girdikten sonra, google reklamlarınızı inceleyecek. Ve eğer onaylanırlarsa, kampanyanız gitmeye hazır olacaktır. Şimdi, Google reklamları hakkında daha fazla bilgi edinmek ve mümkün olduğunca çok sayıda müşteri için mümkün olduğunca az ödeme yapmayı tam olarak bilmek istiyorsanız, google reklam eğitimini mutlaka tamamlamanız veya bir web ajansı ile görüşebilirsiniz.

Eğer ilk defa google reklamları vermiyorsanız ve stratejinizi geliştirmek istiyorsanız o zaman google ads rakip reklamlarına bakarak yeni oluşturacağınız kampanya hakkında strateji fikri üretebilirsiniz.

 

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar