Yerel İşletmeler İçin Facebook Hedeflemesi Yapmanın Doğru Yolu

Bu yazıda size Facebook ve Instagram reklamlarını kullanarak yerel işletmeler için Facebook reklamını nasıl yapacağınızı göstereceğim. Ayrıca bunları yaparken facebook reklam ipuçlarını da gözden geçirin. Daha önceki videolarımdan bazılarında, bir stratejinin yöneticisini kullanırken yarım milyondan az bir kitleye reklam vermemenizi önerebileceğimi görmüş olabilirsiniz. Ancak yerel işletmeler için Facebook bu her zaman mümkün değildir. Aslında yerel işletmelerde çok daha küçük bir coğrafi alanı, genellikle de ulusal veya uluslararası reklam verdiğinizden çok daha küçük bir nüfusu hedefliyorsunuz. Hedeflemenizde epeyce ayarlama yapmanız gerekir. Bu yüzden özellikle yerel işletmeler için Facebook hedeflemeyi ele alan özel bir video oluşturmak istedim. Hadi başlayalım. Burada örnek bir reklam hesabındayım ve hızlıca örnek bir kampanya oluşturup reklam seti düzeyine geçerek hedeflemeyi nasıl ayarlayacağımızı ve yerel işletmeler için Facebook yapacağımız ayarlamaları göstereceğim.

Yerel İşletmeler için Facebook Reklamı Oluşturma

Ben bir reklam yöneticisiyim. Bu artı Oluştur düğmesine tıklayacağım. Bir potansiyel müşteri kampanyası seçeceğim. Satış huninize ve bunun nasıl yapılandırıldığına bağlı olarak farklı bir kampanya hedefi kullanabilirsiniz. Ancak ben devam edip potansiyel müşterileri seçeceğim ve ardından Devam’a tıklayacağım. Bunun nasıl çalıştığını göstermek için manuel bir potansiyel müşteri kampanyası seçeceğim. Sonra da reklam seti düzeyine geçeceğiz. Bir kampanyada diğer her şeyin tam olarak nasıl yapılacağını, kampanya düzeyinin nasıl ayarlanacağını ve reklam seti ayarlarının geri kalanını, reklamları ve bunun gibi şeyleri gösteren birçok başka videom var. Bu yüzden bu videoda konuyu spesifik tutup hedefleme bölümüne atlamak ve bunu nasıl yapacağınızı göstermek istiyorum. Sıklıkla göreceğiniz ilk şey, Meta’nın varsayılan konumunun bulunduğunuz ülkenin tamamı olacağıdır. Yani burada Birleşik Krallık var. Bu, yerel bir işletmenin reklamını yapıyorsak yapmak isteyeceğimiz bir şey değil. Bahsetmem gereken ilk şey, kulağa oldukça açıklayıcı geliyor, ancak insanların tüm ülkeye reklam vermeniz gerektiğini düşündüklerini gördüm. Bu hiç de doğru değil. Hedeflemenizde çok spesifik olabilirsiniz. Birleşik Krallık’ı silersem ve İngiltere’de Cheltenham adında bir kasabada yaşıyorsam. Bunu eklemek istersem, doğru olanın çıktığından emin olmama izin verin.

yerel işletmeler için facebook konum

Cheltenham, İngiltere. Yani merkeze girerek başlayın. merkezini girerek başlayın. Hedefleyin ve sonra bu konumun etrafındaki alanı buna göre ayarlayabilirsiniz. Yani buradaki karar gerçekten nereye seyahat etmek istediğinize ya da potansiyel müşterilerinizin nereye geleceğini düşündüğünüze bağlı.
Eğer gelirlerse nereye seyahat etmek istiyorlar? Yerel bir işletme olarak size mi? Çünkü belli ki bazı yerel işletmeler için Facebook nerede faaliyet gösteriyor? Müşteriye giderler. Bazıları ise tam tersi. Bu nedenle, bunun ne olabileceği hakkında bir düşünün ve işinize bağlı olarak farklılık gösterecektir. Örneğin, bir spor salonunun reklamını yapıyorsanız, bu müşterilerinizin bulunduğu bir yerdir. Gelmek zorunda kalacaklardır. Muhtemelen bunu oldukça sık yapacaklardır. Sık sık, en azından öyle olmasını umarsınız ve bu nedenle çok uzağa seyahat etmeye istekli olmayacaklardır. Yani eğer bir spor salonunun reklamını yapıyorsanız. bunu gerçekten azaltmak isteyeceksiniz. Yarıçapı, hatta belki sadece mevcut şehri seçin. Yaşadığınız yere ve insanların genel olarak ne kadar uzağa seyahat ettiğine bağlı olarak. Ne kadar seyrek nüfuslu? Öte yandan, bir iç tasarım işletmesiyseniz ve facebook reklam dönüşümleri konusunda uzmanlaşmışsanız, dönüştürülecek çok fazla ahır yoktur, bu nedenle muhtemelen daha geniş bir ağ oluşturmanız gerekecek ve muhtemelen yılda yalnızca birkaç proje üzerinde çalışacaksınız. Belki birkaç tane daha, ama bilirsiniz. Bahsettiğim türden bir şey. Bu nedenle müşterilerinize daha fazla seyahat etmeye isteklisiniz. O zaman şehirlere geri dönersiniz. Yarıçapla ve varsayılan 25 mil ile gidebilirsiniz. Bunu genişletmekten gerçekten mutlu olabilir ve sahip olunacak çok fazla müşteri olmadığını düşünebilirsiniz. Seyahat etmeye istekli olmalıyız. Daha geniş bir ağ oluşturmak için. Bu nedenle, sizin özel konumunuz için bunun ne olabileceği hakkında bir düşünün. Daha sonra her zaman gelip bu konuyu ele alabilirsiniz. Eğer çok geniş bir yarıçap belirlerseniz ve insanların Örneğin spor salonunuza. Ya da sadece hedef konumunuzdaki kişilerle gerçekten yakınsanız, gelip hedeflemenizi ayarlayabilirsiniz. Aynı şekilde, yeterince geniş ayarlamadığınız ve seyahat etmeye istekli olduğunuz için potansiyel müşterileri kaçırdığınızı fark ederseniz, o zaman buna göre ayarlama yapabilirsiniz. Ancak elinizden gelenin en iyisini yapın ve bu şekilde ilerleyin. Yerel bazda reklam verdiğimiz için kitle boyutunun önemli ölçüde daha küçük olacağını görebiliyoruz. Diyelim ki Birleşik Krallık’ın tamamına reklam veriyorsak, bu yaklaşık 50 milyon Facebook Instagram kullanıcısı anlamına gelecektir.

Hedef Kitle Büyüklüğü

Oysa burada Cheltenham’ın çevresindeki 25 mil için sağ tarafta görebileceğimiz tahmini izleyici sayısı o bölgede 1 ila 1,2 milyon kişi arasında. Tamam, yani nüfus hesaplaması açısından önemli ölçüde küçük.
Bu da sonraki hedefleme seçeneklerimizde daha az spesifik olmamız gerektiği anlamına geliyor. Bir ülkenin tamamını veya birden fazla ülkeyi hedefliyor olsaydık yapabileceğimiz gibi daraltamayız, çünkü çok küçük bir kitleye sahip oluruz. Şimdi, eğer bu benim hedef bölgem olsaydı, ideal olarak nihai kitlemin 250.000 kişinin üzerinde olmasını isterdim. Böylece bunu nasıl büyük ölçüde küçültmediğimizi görebilirsiniz. Öyleyse yaş ile başlayalım. Evet, ürününüz veya hizmetiniz belirli bir yaşa özelse yaş aralığınızı daraltabilirsiniz, ancak bunu geniş tutun. Diyelim ki dijital pazarlama hizmetlerimizin reklamını yapıyoruz. Yalnızca yerel bölgede yüz yüze görüşebileceğimiz müşterilerle çalışmak istiyorduk. Dolayısıyla bunu daraltacağız ve tipik müşterimizin, diyelim ki 30 ila 60 yaşları arasında bir işletme sahibi olacağını biliyoruz. hedef kitle büyüklüğü

Pekala, bunu güzel ve geniş yapmak isteyeceğiz, bu yüzden bunu 25 yapalım. Üzerine biraz tampon ekleyerek 65 artıya kadar çıkabiliriz ya da belki de artı ve kuyruk ucunu almamak için bunun altında bir sınır koyabiliriz, bunun gibi bir şey. Bu geniş bir yaş seçimi olsa da, tahmini kitle büyüklüğümüzü zaten azalttığımızı görebilirsiniz. Cinsiyetler söz konusu olduğunda, %90’ı erkek, %90’ı kadın ya da daha fazla diyelim, şu ya da bu şekilde çok belirgin olmadığınız sürece, bunu açık tutup Meta’nın işini yapmasına ve reklamlarınızı kimin önüne koyacağınıza karar vermesine izin verirdim. Bizim işimiz gereği, hem erkek hem de kadın işletme sahipleriyle sürekli çalışıyoruz, bu nedenle bunu hepsi olarak bırakırdık. Ayrıntılı hedefleme gerçekten ilginç bir hal alıyor. Yani böyle bir işletmenin reklamını yapıyor olsaydık. Kullandığımız reklam setlerinden biri, geniş hedefleme olarak da bilinen açık hedefleme olurdu ve temelde bu olurdu, değil mi? Yaş aralığımız, cinsiyetimiz, gerekirse reklam vermek istediğimiz yerel bölge. Ve hiçbir ayrıntılı hedefleme seçeneği eklemeyeceğiz. Bunu açık bırakırız ve bu en iyi performans gösteren seçeneklerimizden biri olabilir. Ayrıntılı hedeflemeye girer, seçer, düzenler ve bazı seçenekler eklemek istersek, ilgi alanlarımız açısından nispeten geniş kaldığımızdan emin olmamız gerekir.
Dolayısıyla, dijital pazarlama hizmetlerimizin reklamını yapıyorsak, örneğin sosyal medya pazarlamasıyla ilgilenen kişileri bir seçenek olarak belirleyebiliriz. Tamam, ilgi alanı. Ve buna tıklarsak, hedef kitlemizi görürüz. Yani bu hedef kitle değişmedi çünkü hâlâ avantajlı ayrıntılı hedefleme seçili. Devam edin ve bu seçimi kaldırın. Ancak kitlemizin 71.000’den 84.000’e kadar düştüğünü görebiliriz.
Bu yeterince büyük olmayacak. Tamam, bunun yerine ekleyebileceğimiz başka ilgili ilgi alanları var mı? Dijital pazarlamayı deneyelim ve bunu silelim. Bunun da oldukça spesifik olacağını tahmin ediyorum. Biraz daha büyük ama yine de biraz fazla küçük. Bunu silersek ve reklamını yaptıkları terimler açısından daha geniş bir alana bakarsak, tamam, genel olarak pazarlamaya ne dersiniz? Bu bize ne verir? Tamam, pazarlama önemli ölçüde daha büyük. Beklediğiniz de bu, değil mi? Bunların sosyal medya pazarlamasından ve dijital pazarlamadan ziyade bir bütün olarak pazarlamayla ilgilenen daha fazla kişiyi hedeflediğini duyunca, bunların birbiriyle nasıl uyum sağladığını görebilirsiniz. Bu, test etmek için iyi bir kitle boyutu. Dolayısıyla, geniş hedeflemeyi test eden bir reklam setimiz, pazarlamayı test eden bir reklam setimiz olabilir. Örneğin, yalnızca iş dünyasıyla ilgilenen kişilerden oluşan başka bir reklam setimiz olabilir. Biraz daha büyük kullanabileceğimiz başka seçenekler de olabilir. Ancak yerel olarak reklam verirken hedefleme seçeneklerinizde daha geniş olmanız gerektiğini görüyorsunuz. Bu arada, bu kitleyi daraltırsak burada size gösterdiklerimin hepsinin farklı olması gerekir.

Dar Hedef Kitle

Örneğin bunu kısaca sadece mevcut şehre indirgersem, şimdi iş dünyasını bir ilgi alanı olarak hedeflemeye çalıştığımızı görebiliriz. Bu bizi çok küçük bir alana indirir. Dolayısıyla, temelde yalnızca Cheltenham’ı hedefliyor olsaydık, yalnızca geniş hedeflemeyi bir seçenek olarak seçmemiz gerekirdi çünkü kitle boyutunu artırabilmemizin tek yolu bu. Bu arada, bunu göstermek için silersem yine de bahsettiğim 250.000’in altında kalırız. Bu da sorun değil çünkü yalnızca Cheltenham şehrine reklam vermek istiyorsak, burada yaşayan yalnızca 110.000 kişi var. Bunlardan birkaçını da eklediğimizde 66 ila 78 arasında bir sayıya ulaşıyoruz. Yani 70, 75 bin kişi diyelim. Bundan daha fazlasını yapamayız. Yalnızca o bölgede reklam vermek istiyorsanız, hedef kitlenizi büyütmek için coğrafi alanı yapay olarak artırmayın. Bu aptalca olur. Sadece kitlenizin küçük olacağının farkında olun. Sorun değil. Bu konuda yapabileceğiniz bazı şeyler var, birazdan bahsedeceğim ama biz olsak bu şekilde yaklaşırdık. Tamam, önceki örneğe geri dönersem çünkü çoğu işletmenin yarıçapı kullanacağını düşünüyorum, bunu ayrıntılı hedeflememizden sildik, bu da bizi yaş kriteriyle yalnızca biraz daraltılmış bu tür bir aralığa geri götürüyor. Yani açık hedefleme reklam setimiz var. Bulup bulamayacağınıza bağlı olarak belki de birkaç ilgi alanımız var. Bu, işletmenize ve yeterince geniş bir ilgi alanı bulup bulamayacağınıza ve bulunduğunuz yerde gerçekte kaç kişi olduğuna bağlı olacaktır. facebook dar hedef kitle

Benzer hedef kitle

Ve kullanacağımız diğer hedefleme türü, yerel işletmeler için Facebook kullanacağımız soğuk kitle hedeflemesi, Lookalike Audiences’tır. Bunları bu özel hedef kitleler bölümüne eklersiniz. Burada buna tıklayın, mevcut kitleleri arayın ve ben zaten bir tane hazırladım. Şimdi bu, tüm web sitesi ziyaretçilerini temel alan %10’luk bir benzer kitle. Tamam mı? Yani insanlar web sitesini ziyaret etti %10 benzer kitle.
Benzer kitlelere aşina değilseniz, tam olarak nasıl yapılacağını gösteren tam bir öğretici olan oluşturduğum başka bir videoyu izlemenizi tavsiye ederim. Aşağıdaki video açıklamasına bir bağlantı ekleyeceğim. Nasıl çalıştıklarını ve bu tür şeyleri bilmiyorsanız, devam edin ve kontrol edin. Şimdi, %10’luk bir benzer kitle oluşturmamızın nedeni, metanın bize izin vereceği şekilde oluşturabileceğimiz en büyük benzer kitlenin bu olmasıdır. Ve bir yerel ile çalışma şekli. Metaya %10 dediğinizde, bu konumdaki insanların kaynak kitleye en çok benzeyen %10’unu istiyorum. Yani bu durumda, Birleşik Krallık’ta son 180 gün içinde web sitemizi ziyaret eden kişilere en çok benzeyen %10’luk bir kitleye sahibiz. Bu konuda kafanız karıştıysa Lookalike kitle eğitimine göz atın. Her şey mantıklı. Şimdi, büyük olasılıkla hedef kitle büyüklüğünüzün bahsettiğim 250.000’in altında olacağını göreceksiniz. facebook lookalike hedef kitle

Bu kitle için bir istisna yapabiliriz çünkü benzer kitleler, özellikle yerel işletmeler için Facebook genellikle iyi performans gösterir, tamam mı? Çok ama çok güçlüdürler. Bu nedenle bir istisna yaparız ve benzer hedef kitleleri test ettiğiniz bir reklam setinde benzer hedef kitleleri test ederiz, yapacağım birkaç ayarlama var, bu yüzden kişisel olarak avantaj artı benzer hedef kitleden kurtulurdum, bu da onu genellikle kullandığım bir şeyin ötesine genişletir. Ayrıca bunu açık bırakmanızı öneririm, yani ayrıntılı hedefleme yok, cinsiyet seçimi yok. Daha sonra yaşı 18 ila 65 arasında kullanabileceğimiz tam aralığa geri ayarlardık. Çünkü spesifikliğin tamamı yerel uygunluk ile halledilecektir. Başka herhangi bir özel kriter eklememize gerek yok. Tamam mı? Yerel işletmelerin reklamını yaparken kullanabileceğimiz soğuk hedef kitle seçenekleri bunlardır. Şimdi bu reklam setlerini sizin için detaylandıracağım.

Reklam Setleri Oluşturma

Ardından sıcak hedef kitle reklam setini oluşturacağız çünkü bu gerçekten önemli. Bu yüzden bunu Benzer reklam setimiz olarak kullanmak istiyoruz, tamam mı? Ardından bunu çoğaltırsam ve aynı kampanyada dört kopya oluşturursak aynı kampanya içinde birden fazla reklam setimiz olur.
Burada Lookalike reklam setimiz var. Sadece reklam setini kullanırsak, bu bizim pazarlama reklam setimiz olur, tamam mı? Ve aşağı kaydırırsak, pazarlama reklam seti seçeneğini hatırlarsak, burada kitle gibi görünmek istemeyiz. Bunu silelim. Burada da aynı konum hedeflemesine sahibiz. Yaş aralığımızı tekrar 25 ila 60 olarak değiştirmek istiyoruz. Ve sonra ayrıntılı hedeflemede, pazarlamayı ekleyeceğiz. Bunu da ekleyin, tamam. Ve bu ayarlandı. Bu bizim pazarlama reklam setimiz. Ardından aşağı inip benzer kitleyi sileceğiz ve yaş aralığını nedense sürekli 24’e tıklıyorum, 25-64 olarak değiştireceğiz. Ardından ayrıntılı hedeflemede, iş ilgi alanımızı eklemek isteriz çünkü bunu bir tane olarak belirledik.
Sonra buraya çıkıp en üste doğru ilerleriz ve buna işletme Reklam seti adını veririz. Tamam, burada soğuk hedef kitlemiz var. Soğuk kitle burada. Soğuk kitle burada. Ve sonra buradaki, buna Açık reklam setleri diyeceğiz. Burada hiçbir hedefleme seçeneğimiz olmayacak. Bu yüzden aşağı kaydırın. Benzer kitleden kurtulalım. Daha önce konuştuğumuz yaş parametrelerinin aynısını kullanacağız, burada hiçbir ayrıntılı hedefleme yok. facebook reklam seti oluşturma

Ve bu bizim en büyük kitle boyutumuz olacak. Geriye beşinci reklam setimiz kalıyor ki bu da Sıcak kitleler olacak. Şimdi, yerel bir işletmeyseniz kesinlikle yapmak isteyeceğiniz bir şey olan sıcak kitleleri yeniden hedefleme söz konusu olduğunda, bu çok çok basittir. Benzerimizi sileceğiz ve siz sadece devam edip ilgili tüm sıcak kitleleri eklemek isteyeceksiniz. Burada Facebook sayfamızla etkileşimde bulunan kişiler, Instagram hesabımızla etkileşimde bulunan kişiler, Facebook ve Instagram’da videolarımızı izleyen kişiler, e-posta listemizde bulunan kişiler ve web sitemizi ziyaret eden kişiler var. Yani sahip olduğunuz tüm sıcak kitlelerin buraya eklenmesini istiyorsunuz. Kesinlikle. Avantajınız olmadığından emin olun. Özel kitle seçili. Bu benim için otomatik olarak seçili değildi ama muhtemelen sizin için seçili olmayacaktır. Bu yüzden devam ettiğinizden ve bunu kapattığınızdan emin olun. Ve sonra bu bizim sıcak kitlemiz olacak. Bunu açık bırakırız, böylece işletmenizle daha önce etkileşimde bulunmuş kişileri hedeflerken yaş, cinsiyet, ayrıntılı hedefleme gibi unsurları daraltmamız gerekmez. Nasıl yeniden hedefleme yapacağınızı, bu özel kitleleri nasıl oluşturacağınızı bilmiyorsanız, bunların hepsi önceden oluşturulduğu için buraya çok hızlı bir şekilde eklenir. Video açıklamasına, tüm bunları tam olarak nasıl ayarlayacağınızı, her birini ne zaman kullanacağınızı ve bunun gibi şeyleri gösteren başka bir bağlantı ekleyeceğim. Gerçekten faydalı bir video, bu eğitime göz atmanızı şiddetle tavsiye ederim, ancak yerel bir işletme için hedeflememiz bu şekilde görünecektir. Tipik olarak %10’luk bir benzerimiz var, birkaç ilgi alanını hatırlayın, eğer açık bir reklam seti oluşturabilirsek bunu yeniden adlandırmamız gerekir ve bu da bizim yeniden hedef reklam setimiz olur. facebook yerel hedef kitle

Hakkında çokça konuştuğum doğrudan teklif stratejisini uyguluyorsak ve yerel bir işletmeyi hedefliyorsak, tam olarak bu şekilde görünürsünüz. Elbette tüm reklam ayarlarını veya kampanya ayarlarını doğru yaptığınızdan ve reklamlarınızı ayarladığınızdan emin olmanız gerekir.
Ancak hedefleme açısından izlediğimiz yol bu. Şimdi, hedeflemenizi ayarlamanın bu videoda anlattığımdan daha kolay bir yolu var ve bu da bunu şirketimin sizin için yapması. Yani sizin için Facebook ve reklamcılık hizmetleri sunuyoruz. Eğer ilgileniyorsanız, aşağıdaki video açıklamasında yer alan bağlantıya tıklayarak sizi web sitemizde ekip üyelerimden biriyle görüşme yapabileceğiniz bir sayfaya götürebiliriz. Bunlar ücretsizdir, herhangi bir zorunluluk yoktur, işiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek, size nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek, hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek, ne kadar ücret aldığımızı öğrenmek ve bunun gibi şeyler içindir.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar