Teknolojinin Yararları Nelerdir? Eğitimde Teknolojinin Yararları

Teknoloji denilince akla hemen bilgisayar, beyaz eşya ve diğer elektrikli ürünler geliyor. Oysa teknoloji kavramı bunlarla sınırlı değildir.

Teknoloji bilginin sonsuzluğu gibi sonsuz bir “olgudur” aslında. Yani tarihsel süreçte sürekli olarak evrilerek geçmişten günümüze kadar gelebilmiştir. İlkel insan topluluklarından bu yana teknolojinin yararları insanlığın daha rahat bir yaşama kavuşmasını sağlamıştır. Web tasarımcı olarak teknolojinin yararlarından bahsetmek isteriz.

Eğitimde Teknolojinin Yararları

Eğitim bir ülkenin kuşkusuz ki gelişmişlik seviyesini gösteren en güçlü alandır. Bir ülkedeki vatandaşların eğitim seviyesi ne kadar yüksekse toplumun bilgiyle donatılmış hali ve de refah seviyesinin de yükselişinin o denli yüksek olacağının mutlak surette üzerinde durmamız gerekmektedir.

Eğitim alanına getirilen teknolojik araç gereçler yardımıyla bilgiye ulaşmada çok büyük kolaylıklar sağlanmıştır. Akıllı tahtanın kullanılmasıyla video anlatım destekli eğitime geçiş yapılmıştır. Bu sayede teknolojinin yararları bakımından bilgiye ulaşmada hıza ulaşılmıştır.

Öğrenmenin gerçekleşmesi için beş duyu organımızın birlikte öğrenilecek bilgiye açık olması gerekiyor. Eğitim araç gereçlerinin amacı görsel ve işitsel eğitim materyalleri geliştirerek öğrencilerin daha donanımlı ve daha başarılı olmasını sağlamaktır. Nitekim eğitim anlamında tabletler yardımıyla öğrencilerin aradığı bilgiye daha kısa sürede ve de doğru kaynaktan anında ulaşması mümkün olmuştur.

Günlük Hayatta Teknolojinin Yararları

İnsanoğlunun geçmişten bugüne değin temel ihtiyaçları sabit kalmıştır. Ama bu temel ihtiyaçlarına ulaşırken konforu arttırması ve daha rahat yaşama koşullarında hayatına devam etmesi bakımından teknolojinin yararı kesinlikle gözardı edilemez.

İlkel insan toplulukları modern anlamda ısıtma sistemleri olmadan önce mağara ve kovuklarda yaşıyordu. Bu ise yırtıcı hayvanlarla iç içe zorlu yaşam koşulları anlamına geliyordu. Oysa gelişen teknolojik imkanlar sayesinde modern ısıtma ve kanalizasyon sistemleri geliştirildi. Beslenme ihtiyacının karşılanmasında insanlar eskiden rastgele doğadaki besin kaynaklarını tüketiyor ve bilinçsiz tüketim sonucunda salgın hastalıklarını da beraber getiriyordu. Oysa ilerleyen teknolojiyle birlikte besin değerleri tespit edilerek hangi gıdaların neye yaradığına kadar pek çok açıdan yarar sağladığı görüldü.

Teknolojiye online veya dijital bir gelişme olarak baktığımızda online satış siteleri ile artık her şeye anında ulaşma imkanımız olmaktadır. Bu da günlük hayatta teknolojinin yararları arasında bizlere çok fayda sağlamaktadır.

Sağlıkta Teknolojinin Yararları

Teknoloji kuşku yok ki en büyük hamlesini tıp alanında gerçekleştirmiştir ve halen de teknolojinin yararları sayesinde geliştirmeyi sürdürmektedir.

İlkel zamanlarda ölümcül hastalıklar yüzünden milyonlarca insan can çekişerek hayatını kaybediyordu. Bugün dünyanın pek çok etnografya müzesinde insan fosillerinden ilkel yaşamın vahşiliği ve insan yaşamına olan katliamlarını resmetmek son derece kolay.

Tıbbi malzemeler ve donanımlar geliştikçe insanlığı tehdit eden hastalıklar da teşhis edilir oldu ve uygun tanı konularak vakit kaybedilmeden tedavi sürecine geçilir oldu.

Geliştirilen teknolojik cihazlar sayesinde saniyeler içerisinde bütün vücudumuzdaki hastalıklar taranarak tespit edilebiliyor. Böylece hastalığın tanı ve teşhis süreci hızlı bir şekilde gerçekleştirilerek erken zamanda en uygun tedavi başlatılabiliyor.

Teknoloji yaşamın kolaylaşması bakımından kuşkusuz ki zaruridir. Bu bakımdan teknolojinin yararları saymakla bitmez. Sadece insanlara konforu getirmekle kalmaz bilgiye ulaşma hızını da getirmektedir.

İnternet teknolojisinden önceye şöyle bir dönüş yapalım. Aranan bilgiye nerede ne zaman ve nasıl ulaşılacağı tamamen muallakta kalan bir konuydu. Oysa şimdi sadece saniyeler içerisinde istediğimiz bilgiye anında internet teknolojisi sayesinde ulaşabilir olduk.

Bilgi insanoğlunun en büyük gücüdür. İnternet teknolojisi bilgiye ulaşmada en hızlı iletişim aracı olduğu için kuşku yok ki insanoğlunun hayatını kolaylaştıran en önemli gelişmelerden birisi olmuştur. Bugün bilgiye ulaşmada mobil internet teknolojisi çığır açmıştır ve halen de açmaktadır.

İnsan aklını taklit edebilen akıllı cihazların gelişmesiyle özellikle de robotların geliştirilmesiyle geleceğimizde geleneksel çalışma mantığının da tamamıyla değişeceğini kesinlikle vurgulamak gerekiyor. Bu demek oluyor ki insanlar çalışmayı bırakacak yerine robotlar çalışacak. İnsanoğlu ise vaktinin büyük bir bölümünü sevdikleriyle paylaşabilecek. Kuşkusuz bu yaşandığı an en büyük teknolojik devrim de yaşandı demektir.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar