Foursquare Nedir?

İçindekiler

Web Tasarımcı olarak bu yazımız içerisinde sizlere Foursquare nedir, nasıl kullanılır hakkında bilgi vermeye çalışacağız. 2009 yılında hayata geçirilen bu uygulama akıllı telefonların GPS adı verilen konum servisinden yararlanarak hizmet veriyor. Konum bazlı sosyal medya web siteleri içerisinde yer alan Foursquare bir zamanların en efsanevi oluşumlarından birisi idi. Bu uygulamayı kullanan kişiler bulundukları ortamda yer bildirimi yapabiliyorlardı. Proje aslında tamamen mobil cihaz kullanan kişilere yönelikti. Bilgisayar üzerinden bu uygulamanın özelliklerini kullanabilmek mümkün değildir. Konu ile ilgili diğer detaylar;

Foursquare Nasıl Kullanılır?

Foursquare Nedir?
Foursquare Nedir?

Foursquare, bulunduğunuz mekanı arkadaş çevreniz ile paylaşmanıza olanak sağlayan bir check-in uygulamasıdır. 2009 yılında hayata geçirilen proje daha sonra isim değişikliği yapma gereği duymuştur. Tüm özelliklerini daha gelişmiş bir uygulama olan Swarm uygulamasına aktaran Foursquare, faaliyetlerini 2014 yılından sonra Swarm uygulamasına taşımıştır. Kullanımının nasıl olduğu ise;

Arkadaş Ekleme: Foursquare uygulamasını kullanan tüm arkadaşlarınızı ekleyebilirsiniz. Arkadaşlarınızın yaptığı yer bildirimlerini görebilir, yer bildirimlerini beğenerek yorum atabilirsiniz.

Keşfet: Foursquare içerisinde yer alan Explore bölümüne girdiğinizde yakınınızda check-in yapabileceğiniz mekanlar ve işletmeler sizlere gösterilmektedir. Keşfet bölümü üzerinden özelliklerine göre mekan arayabilme özelliğiniz de bulunmaktadır. Okul, kafe, restoran, otel, açık hava mekanları, gece kulübü, alışveriş merkezi, eğlence merkezi ve her alanda dükkana bu bölüm üzerinden ulaşabilirsiniz.

Foursquare Nedir?
Foursquare Nedir?

Liste: Foursquare içerisinde “Önerilen Yerlerin Listesi ve Yapılacaklar Listesi” adı altında 2 adet liste bulunmaktadır. Yapılacaklar listesine daha sonra gitmek istediğiniz mekanları konumları ile beraber ekleyebilirsiniz.  Önerilenler listesinde ise uygulamayı kullanan diğer kişilerin gidilmesi gereken yerler önerisi oluşturduklarını görebilirsiniz.

Kendim: Profiliniz ile ilgili tüm detaylar bu bölümde yer almaktadır. Mayor, Rozet, Nişan ile ilgili tüm ayrıntılar bu kısımda yer almaktadır. Bir mekan ve işletmede mayor olabilmek için son 60 gün içerisinde mekanda en fazla yer bildirimi yapan kişi olmanız gerekmektedir. Swarm uygulamasına girdiğinizde profilim bölümünde bunlar ile beraber birçok ayrıntının yer aldığını görebilirsiniz.

Foursquare Ne İşe Yarar?

Gidilen bir mekan ya da işletmede yer bildirimi yapılabilinmesine olanak sağlayan Foursquare, aslında mekanların popülerlik durumunu göstermektedir. Bir işletme hakkında öneri ve değerlendirmelerin yer aldığı bu uygulama yeni yerlerin de keşfedilmesine katkı sağlamaktadır. GPS üzerinde yakınınızda bulunan işletmeleri gösteren bu uygulama gerçek bazlı bir hizmet vermektedir. 2014 yılında Swarm olarak hayatına devam eden uygulama birçok gelişim ve değişim meydana getirmektedir.

Foursquare Nedir?
Foursquare Nedir?

Foursquare ya da yeni adı ile Swarm uygulamasının sosyal ağ kategorisinde olmasının bir nedeni var. Üyeler arasında mesajlaşma yapılmasını sağlayan bu uygula insanların sosyalleşmesine de katkı sağlamakta. Günlük 70 milyondan fazla check-in yapılan uygulamanın bünyesinde 2 milyondan fazla işletme kaydı bulunmaktadır. Çevrenizde bulunan yeni kişileri keşfetmenize olanak sağlayan Foursquare uygulamasının hala aktif bir şekilde kullanıldığını söyleyebiliriz.

Swarm Nedir? yazımızda uygulamanın gelişimi ve diğer detayları hakkında bilgi vermeye çalıştık. Swarm yazımıza da göz atmanızı önerir, aklınızdaki soruların yanıtını bulabilirsiniz.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar