Laravel Nedir?

Laravel Nedir?

by ekipe Mart 17, 2020
Laravel Nedir?

Web tasarımları ve uygulamaları için kullanılan PHP Framework’u olarak tanımlanabilir. Framework ise yazılım kütüphanesi gibi düşünülebilir. Birçok kodu içinde barındırarak yazılım geliştirenlerin işini kolaylaştırmaktadır. Bu bağlamda Framework için yapıyı oluşturan iskelet, PHP’yi yapının kendisi, Laravel ise yapının kaplaması olarak benzetmek mümkündür. Birçok yazılımcının sloganı haline gelen; PHP sanatçılarının Framework’ü sözünün hakkını vermektedir.

Program kullanımı oldukça basit ve kullanışlıdır. Bu yüzden en çok tercih edilen Framework olarak nitelendirilir. Ayrıca OOP yapısıyla kodların okunabilir olmasına imkân sağlar. OOP; nesne tanımlama programı olarak tanımlanır. Bir nesneye ait özelliklerin web ortamına aktarılması OOP sayesinde gerçekleşmektedir. Bu durumda OOP için; yapının iç dekorasyonu denilebilir.

Görüldüğü üzere Laravel programını kullanabilmek için PHP ve OOP yapılarını da kullanabilmek gerekir. Bu bağlamda HTML/CSS ve PHP yazılım kodlama bilgisi gerekmektedir.

Laravel Nasıl Kullanılır?

Laravel kurulumu son derece basit bir programdır. Ana sayfadan kurulum dosyası indirildikten sonra çalıştırılır. Burada dikkat edilmesi gerek husus PHP sürümü ile indirilen kurulumun çakışmaması için uyumlu programları kullanmak gerekir. Kurulum yapıldıktan sonra PHP programlama dilini kullanarak web sitesi tasarımına geçilebilir. PHP yazılım dillini bilmeden program hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Ayrıca kullanılan bilgisayar da Composer yüklü değilse program eksik yüklenir. Composer PHP paket yükleyicisidir.

Laravel web tasarımlarında, uygulama yazma ve geliştirme projelerinde ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Eğer yeteri kadar kodlama bilgisi yoksa PHP kodlama dilini öğrenerek yazılım alanına giriş yapılabilir.

Laravel Özellikleri Nelerdir?

İçinde birçok özelliği barındıran Laravel Framewoeku’u için özellikler şu şekilde sıralanabilir

 • Okunması daha basit ve kolay olan Eloquent ORM yapıyı barındırır. Bu durum uzun kodlar yazmak yerine otomatik doldurma seçeneği ile yazılımcıların işini kolaylaştırmıştır.
 • Rota yapısı olarak oldukça gelişmiştir. URL yolunu belirlerken nasıl gideceğini veya hangi yöntemle gideceğini belirlemek oldukça kalaydır.
 • Veri tabanı için tablo oluşturmak, tablo içerisinde değişiklik yapmak migration yapısıyla oldukça kullanışlıdır.
 • İçeriğinde zenginleştirilmiş Symfony Framework’ü barındırarak birçok alt yapıdan faydalanmayı sağlar.
 • Laravel, Pagination yapısı gelişmiştir. Birkaç satır kod ile verileri otamatik doldurmak mümkündür.
 • Kullanıcı işlemleri uygulama içerisine uyarlanabilir.
 • Blade Engine özelliği ile oluşturulan dosyaların erişim yolu basitleşmeiştir. Wiev yapısı olarak Blade Engine kullanılmaktadır.
 • Basit test yapısı sayesinde oluşturulan projeyi kolaylıkla test eder. Unit test ile ayrı birimlerde test edilmesi mümkündür.
 • Açık kaynak kodlu olması sebebiyle sürekli içerikleri zenginleşmektedir. Burada kullanıcılar tarafından iyileştirme sağlamaktadır.
 • Önbellek işlemi gerçekleştirerek performans arttırır. Geçici depolama sağlayarak kod yazımı sırasında kolaylık sağlar. İşlem süresini kısaltır.
 • Birçok dil desteği ile birden fazla kodlama dilini bir arada kullanılmasını sağlar.

Laravel ücretsiz bir geliştiricidir. Fakat hosting kullanımı için ücretlendirme gerçekleştirilir. Laravel ile hosting hizmetini birlikte veren çok sayıda program bulunmaktadır. Ayrıca ücretli eklentileri de mevcuttur. Piyasa içerisinde premium paketler adı altında bir çok kullanım mevcuttur.

Laravel Avantajları Nelerdir?

Güvenlik açısından güçlendirilmiş bir yapısı vardır. Giriş bilgilerinin bulunduğu dosyaya (app/config/) .env dizini oluşturarak tüm bilgileri bir araya toplanmıştır. Burada klasörleri ayırmakta fayda vardır. Sistem bu seçeneği kullanıcı tercihine bırakmıştır. Ayrıca paylaşımlı hostingi ile her zaman geliştirilir.

Basit ara yüz ile kullanıcıların işini kolaylaştırır. Kısa komut dizimi ile uzun kodlar yazmaya gerek duyulmaz. Bu da yazılımcılar için zaman tasarrufu demektir. Laravel Framwork’u geliştirmek ve öğrenmek oldukça basittir. Diğer Framework’ler gibi karmaşık yapıda değildir, arındırılmış sade bir kullanım sunar. Web uygulamalarının ölçeklendirilmesi kolaylaştırılmıştır.

Laravel programını,  başlangıçta yazılımcılar olmak üzere web tasarımı ile ilgilenen herkes kullanabilir. Kendi sitesini tasarlamak isteyen veya proje geliştirme sürecinde olan herkes için kolaylık öğrenilebilir bir yapıdadır.

Social Shares

Ücretsiz dijital pazarlama ipuçları için kaydolun!

Düzenli olarak katılımcılara internet üzerinden satışları artırmanın yolları paylaşılacak.

Related Articles