Instagram Hesap Silme ve Kapatma

Sosyal medyanın en aktif, en hareketli oluşumlarından birisi de Instagram olarak karşımıza çıkıyor. Artık gereğinden fazla hayatımıza giren bu oluşum içerisinde çok fazla zaman geçirmekten şikayet mi ediyorsunuz? Instagram kullanmanın artık hayatınızda önemli bir yer teşkil ettiğini düşünüyorsanız sizlere bu konuda yardımcı olabiliriz. Web Tasarımcı olarak Instagram Hesap Silme ve Kapatma işlemi hakkında merak ettiğiniz ayrıntıları sizlere sunmaya çalışacağız. Instagram bildiğiniz üzere Facebook tarafından satın alındı. Kısa sürede Twitter platformunun da önüne geçen Instagram, kullanıcılarına hesaplarını tamamen silme hakkı tanıyor. Aşağıda yer alan adımları sırası ile uygulamanız durumunda hesaplarınızı bütünü ile silebilme hakkına sahip olabilirsiniz.

Instagram Hesap Kapatma İşlemi Öncesinde Bilinmesi Gerekenler

Instagram Hesap Silme ve Kapatma
Instagram Hesap Silme ve Kapatma

Geçtiğimiz günlerde LinkEdin hakkında merak edilenleri dile getirerek hesap silme işleminin nasıl yapılacağını anlatmıştık. Bugün ise Instagram hakkında merak edilenleri dile getirmeye çalışacağız.  Hesabınızı sildikten sonra asla geri dönüşü olmayan bir yola girdiğinizi bilmeniz gerekiyor. Hesap silindikten sonra asla geri getirilemez. Bu nedenle hesabınızda paylaşmış olduğunuz tüm video ve resimleri telefonunuza yedeklemenizi öneririz. Sizler için oldukça önemli olan hatırları kaybetmek istemezsiniz değil mi? Hesabınızı sildikten sonra bu hatıraları geri getirebilmek asla mümkün değildir. Hesabınızı sildikten sonra profilinizde yer alan tüm kişisel bilgilerin silineceğini biliniz. Takip ettiğiniz kişiler, sizi takip eden kişiler, hesabınızda bulunan mesajlar, attığınız yorumlar, gönderdiğiniz beğenilerin tamamı silinecektir. Bu hususları kabul ediyorsanız;

Instagram Hesabı Nasıl Silinir?

Facebook Hesabı Silme ve Kapatma üzerine hazırladığımız yazıyı okudunuz değil mi? Facebook gibi Instagram da kullanıcılarına kalıcı olarak hesap silme hakkı tanımlamaktadır. Akıllı telefonunuz ya da bilgisayarınız üzerinden oldukça kolay bir şekilde hesabınızı silebilirsiniz. Instagram mobil uygulaması üzerinden hesap silme işlemi elbette yapılabilmektedir. Bunun nasıl yapılabileceği gibi detaylar yazımızın devamında sizlere sunulacaktır.

Hesaplarınıza internet tarayıcısından girdiğinizde sağ alt köşede bulunan profil butonuna tıklamanız gerekiyor. Hesabınıza giremiyor ya da şifrenizi hatırlamıyorsanız hesabınızı silmeniz mümkün değildir.  Önceden hesap silme bağlantısına ulaşmak oldukça kolaydı. Ancak; Instagram hesap silmeye karşı olduğu için bu bağlantıyı biraz saklamış gibi görünüyor. Instagram hesap silme için öncelikle BU Bağlantıyı açmanız gerekiyor. Bağlantı sizleri doğruca hesap silme linkine ulaştıracaktır. Bağlantıyı açtığınızda öncelikle sizlere “Hesabını Neden Siliyorsun” şeklinde bir soru sorulacaktır. Bu soruya açılan menü içerisinde yer alan yanıtlardan birisini seçmeniz istenecektir;

 • Instagram Hesap Silme ve Kapatma
  Instagram Hesap Silme ve Kapatma

  Çok fazla reklam var

 • İkinci bir hesap açtım
 • Gizlilik ile ilgili endişeler
 • Çok zamanımı alıyor
 • Bir şeyi kaldırmak istiyorum
 • Kullanmaya başlamakta zorlandım
 • Takip edecek kişiler bulamıyorum
 • Başka bir şey

Bu seçeneklerden birisini seçtikten sonra ilerle dediğinizde sizlerden güvenlik nedeni ile Instagram şifrenizi yeniden girmeniz istenecektir. Sosyal medya kullanıyorsanız prosedürlere maalesef ki uymanız gerekecektir. Şifre girdikten sonra aşağıda yer alan “Hesabımı Kalıcı Olarak Sil” butonuna tıkladığınızda Instagram ile yollarınızı ayırmaya başlayabilirsiniz. Özellikle son zamanlarda birçok kişi kişisel verilerinin tehlike olduğunu düşünerek ya da başka bir nedenden ötürü Instagram’dan ayrılmak istiyor.  Yukarıda işlemin nasıl yapıldığını sadece yüzeysel olarak anlatmaya çalıştık. Kullanılan platform ve cihaza göre işlemlerin nasıl yapılacağı ise;

Web Üzerinden Instagram Hesap Silme

Bilgisayardan Instagram silme hakkında da bilgi vermek istiyoruz. Öncelikle herhangi bir tarayıcıdan Instagram’ı açarak hesabınıza giriş yapın. Ardından uygulamanız gereken işlemler;

 • Instagram hesap silme bağlantısının web sürümüne BU(https://www.instagram.com/accounts/login/?next=/accounts/remove/request/permanent/) bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Bağlantıya girdikten sonra uygulamanız gerekenler ise;
 • Yine size hesabınızı neden silmek istediğiniz sorulacaktır. Uygun olan seçimi yaptıktan sonra bir sonraki sayfadan şifrenizi girerek güvenlik adımını tamamlayın.
 • Adımları tamamladığınızda Facebook hesabınızın silindiğini göreceksiniz.

Mobil Uygulama Üzerinden Instagram Hesabı Silme

Hesabınızı silmeye karar verdiğinize kadar yedeklerini aldığınızı varsayıyoruz. Instagram’ın kendi mobil uygulaması üzerinden hesap silme işlemi yapacaksanız;

 • Instagram Hesap Silme ve Kapatma
  Instagram Hesap Silme ve Kapatma

  Mobil uygulamaya giriş yaptıktan sonra sağ altta bulunan profil resminize tıklayın

 • Profil bölümüne girdikten sonra Sap üstte 3 noktalı bir simgenin yer aldığını göreceksiniz. Buraya tıkladığınızda Ayarlar bölümüne gireceksiniz.
 • Sosyal mecra içerisinde hesap silme ve kapatma işlemleri destek bölümünden yapılmaktadır. Ayarlar kısmına girdiğinizde Instagram Destek bölümünü göreceksiniz.
 • Destek içerisine girdiğinizde “Instagram Yardım Merkezi” bölümünü göreceksiniz.
 • Yardım merkezi içerisinde “Hesap Yönetimi” adında bir bölüm olduğunu da göreceksiniz. Bu bölüme girdiğinizde “Hesap Silme” şeklindeki alan karşınıza çıkacaktır.
 • Bu bölüme girdiğinizde sizlere 2 seçenek sunulacaktır. Hesabımı Nasıl Silerim” kısmına girdiğinizde hesabınız bütünü ile kalıcı olacak şekilde silinecektir. Ancak belirli bir süreliğine Instagram’dan uzaklaşmak istiyorsanız “Hesabı Dondur” seçeneğine tıklayabilirsiniz.
 • Hesap silme bölümüne girdikten sonra sizlere yine hesap silme bölümü sunulacaktır. İşlemin başlayabilmesi için bir güvenlik doğrulamasının yapılması gerekmekte. Instagram şifrenizi yeniden girerek bir sonraki adıma geçiniz.
 • Bu aşamayı geçtikten sonra sizlerden hesabınızı neden silmek istediğinize dair bir soru sorulacaktır.
 • Gerekli işaretlemeyi yaptıktan sonra gelen onay metnini işaretledikten sonra hesabınızın silebilirsiniz.

Yukarıda yer alan işlemleri uygulamanız durumunda hesabınız anında kapanır. Ancak; Instagram içerisinde yer alan bilgilerinizin tamamen silinmesi 1 hatta 2 haftayı bulabilmektedir. Hesabınızda bulunan fotoğraf ve videolar tamamen silinse de bazı kişisel bilgilerimizin Instagram içerisinde gizli tutulduğunu söyleyebiliriz.

Sosyal medya yönetimi hizmeti alan müşterilerimiz için firmaları adına facebook, instagram ve youtube hesaplarınızda kapak tasarımı, paylaşım tasarımı ve mesaj yönetim ve yanıtlama hizmeti sağlamaktayız. Böylece sosyal medya ile ilgili tüm işlerini ekstra personel istihdam etmeden daha profesyonel bir şekilde halletmiş oluyorlar.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar