VDSL Nedir?

VDSL Nedir?

by phantaso Şubat 19, 2020
VDSL Nedir?

İnternet artık günümüzün en etkili teknolojik ürünleri arasında yer alıyor. İnternet kullanıcılarının günümüzde yaşadığı en büyük problem şüphesiz ki hız ve bağlantı sorunudur. Ülkemiz, dünya geneline göre ortalamanın altında bir internet hızına sahiptir. İnternet hızından şikayet eden kişiler için elbette farklı teknolojik ürünler de geliştirilmeye başlanmış durumda. İnternet sitesi kurma üzerine hazırladığımız bu blog içerisinde VDSL nedir sorusunun yanıtını vermeye çalışacağız.

VDSL Ne İşe Yarar?

VDSL Nedir?

VDSL Nedir?

Very High Data Rate DSL anlamına gelen VDSL, internet bağlantı hızının büyük oranda yükselmesine öncülük etmiştir. Web Sitesi yüklenirken beklemek istemeyen kişiler için geliştirilen bir modem türü olan VDSL, oldukça yeni bir teknolojidir. VDSL modemden 300 metre uzaklaşsanız bile 50 Mbps hız alabilmek mümkündür. İnternet sitesi yüklenme hızını kat ve kat artıran sistem günümüzde sadece çok az bir kesim tarafından kullanılıyor. Bu tarz teknolojiler en çok internet sitesi kurma gibi işlerle ilgilenen dijital medya ajansları tarafından tercih ediliyor.

Günümüzde en çok ADSL modem türü kullanılıyor. Teknoloji uzmanları, ADSL modemlerin yaygınlaşma hızı gibi VDSL modemlerin de hayatımıza hızlı bir şekilde gireceğini belirtiyor. Bizler de site açma sektöründe faaliyet gösteren bir nevi teknoloji şirketiyiz. Yüksek veri transferlerine izin veren ADSL, telekomünikasyon şirketlerinin giderlerini büyük oranda düşürmektedir. VDSL yoğun hızda veri transferi sağlayan oldukça özel bir teknolojidir.

ADSL modemler aracılığı ile WI-FI bağlantısı aldığımızda 50 metre hat dışına çıktığımızda bağlantının oldukça zayıfladığı görülür. Modemden 300 metre uzaklaşıldığında bile yüksek veri hızı alındığı görülmektedir. Hatta Amerika’da yapılan testlerde VDSL modemden 1,400 metre ulaşıldığında bile 13 Mbps hız alınabildiği görülmüştür. Bu veri hızı ülkemizdeki internet kullanıcıların çoğu zaman göremediği bir hızdır. VDSL modemler sayesinde Web Sitesi Açma hızı salisenin dahi altına düşmektedir. VDSL aynı zamanda sıkıştırılmış videoların da aktarılmasına izin veren bir teknolojiye sahiptir.

VDSL Maliyeti

VDSL Nedir?İnternet sitesi kurma alanında faaliyet gösteren bizler dünyada meydana gelen her türlü teknolojik gelişmeyi yakından takip etmek durumundayız. VDSL modemler yaygınlaşmamasının asıl nedenlerinden birisi de hala denenmeye devam etmesidir. Bugün kullanmış olduğumuz telefon hatlarının karakteristik özellikleri tam olarak keşfedilmemiştir. Bu nedenle VDSL bağlantıların tam anlamı ile yaşadığımız döneme uygun olup olmadığı, ekstre altyapı çalışmasına tabi olup olmayacağı merak ediliyor.

Site açma çalışmaları yaparken internet hızının bizler için ne kadar önemli olduğunu tahmin edemezsiniz. VDSL teknolojisinin getirmiş olduğu en büyük yeniliklerden birisi de biraz önce bahsettiğimiz üzere video aktarım teknolojisine sahip olmasıdır. Veri taşıyabilme özelliğine sahip olan bu teknolojide altyapı çalışmalarının oldukça yüksek maliyete sahip olduğu gözlemlenmiştir. Bu denli maliyetli olmasındaki en büyük kriterlerden birisi de fiber optik kablolama ve optik ağ ünitelerinin teminidir. Özellikle altyapı konusunda fiber optik kablolama bu işin maliyetli olmasına neden olmaktadır. Dünyanın birçok ülkesinde yaygınlaşmaya başlayan bu teknoloji ülkemize de yavaş yavaş girmeye başlamıştır.

VDSL İle ADSL Arasındaki Farklar

VDSL Nedir?Site kurma işlemleri sırasında yaşadığımız bağlantı problemlerini çözebilmek adına bizler de VDSL sistemine geçmeye karar verdik. Bu nedenle oldukça fazla araştırma yaparak en iyi yolu öğrenmeye çalıştık. Web Tasarımcı olarak bu konu hakkında operatör firmaları kadar uzmanlaştıklarını söyleyebiliriz. VDSL modem kullanan kişiler, merkez santrale yakınlar ise oldukça yüksek bir internet bağlantı hızı alırlar. ADSL ile VDSL karşı karşıya getirildiğinde aralarındaki en büyük farkın internet hızı olduğunu söyleyebiliriz. VDSL teknolojisi ile 1 Gbps internet hızı alabilmek mümkündür. ADSL ile alabileceğiniz en yüksek hız 16 ile 24 Mbps aralığındadır. Aynı ADSL sisteminde olduğu gibi VDSL sisteminde de bu teknolojiye uygun modem satın almak zorundasınız. ADSL modem kullanan kişiler maalesef ki VDSL teknolojisinin vermiş olduğu hızı desteklemeyecektir. Piyasalar içerisinde yer alan bazı modemler hem ADSL hem de VDSL bağlantı türünü desteklemektedir. ADSL abonesine sahip bir kişi mevcut aboneliği bitene kadar VDSL teknolojisine geçemezler.

Web Sitesi Kurma işlemi sırasında ADSL kullanan ekibimiz oldukça düşük internet bağlantı hızı almakta idi. ADSL ile alabileceğiniz hız oldukça sınırlı olup bölgesel olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Özellikle bazı bölgelerde internet bağlantı hızlarının yerle bir olduğunu göreceksiniz. ADSL bağlantı hızından VDSL teknolojisine geçerken hizmet numaranızı, abone numaranızı, sabit telefon numaranızı değiştirmenize asla gerek yoktur. Hatta sabit telefon numaranızı kullanmanıza dahi gerek yoktur.

VDSL Nedir?ADSL için orta derecede bakır kablolar kullanılmaktadır. İnternet hızına etki eden en önemli faktörlerden birisi de bakır kabloların kalitesidir. Bakır kablolar, ses trafiğinin aktif olarak kullanılmayan frekanslar verileri göndermektedir. Teorik olarak bakıldığında ADSL altyapıları üzerinden yüksek oranda internet bağlantı hızı alınabilmektedir. ADSL için döşenmiş olan kabloların bazıları VDSL kalitesinde hız sunabilmektedir. Ülkemizde ADSL teorik olarak yüksek hız veriyor gibi olsa da maalesef yüksek hızlara erişebilmek mümkün değildir.

Web Site Açma sırasında donma, takılma ya da yavaşlıklarla sıklıkla karşılaşan kişiler tercihlerini yavaş yavaş VDSL’den yana kullanmıştır. Upload hızı baz alındığında ADSL ile VDSL arasında 10 katlık bir fark bulunmaktadır. Hatta bazen bu fark 100, 300 katına kadar çıkabilmektedir. Bu denli bir hız için altyapının, iç tesisatın kalitesi, ana verici merkezi ile aradaki mesafenin kısa olması gerekiyor. Web Tasarımcı olarak oldukça özel bir konuya girmek istiyoruz. Ekstre kablo maliyeti vs. meydana getirmeyen VDSL, kısa mesafeli, çoklu ortamlarda rahat bir şekilde kullanılabilir.

VDSL Modem Fiyatları

VDSL Nedir?

VDSL teknolojisinden yararlanıp yüksek internet hızlarına sahip olmak istiyorsanız VDSL modem almanız gerekmektedir. VDSL olarak adlandırılan modemler, dijital veri ile analog veri arasında bir çevirisi görevi üstlenmektedir. VDSL modem ne kadar kaliteli ne kadar başarılı olursa bağlantı hızı da o kadar kaliteli olmaktadır. Operatör firmalardan VDSL aboneliği almak istediğinizde bağlantı ölçüm testi yaptırmanız gerekiyor. ADSL modemlere göre baktığımızda VDSL modemlerin biraz pahalı olduğunu görüyoruz.

İnternet üzerinden teknolojik ürün satan internet sitelerine girdiğinizde VDSL modemlerin minimum 300 TL bandında satıldığını görebilirsiniz. Tabi bu modemler için belirlenmiş en dip fiyatlar olduğunu görmekteyiz. Kaliteli, yüksek veri bağlantı hızı sunan modemlerin 1,300 ile 1,500 TL arasında olduğunu göreceksiniz. Bir modemin bu kadar para edeceğini düşünüyorsanız evet, VDSL modemler için bu tutarda ücretler elbette verilmektedir. VDSL modemler tarafından sunulan hızı gördüğünüzde ADSL modemlerinizi çöpe atabilirsiniz.  VDSL modem alırken öncelikle altyapı kalitesini ölçmeli, buna göre hareket etmeli

Social Shares

Ücretsiz dijital pazarlama ipuçları için kaydolun!

Düzenli olarak katılımcılara internet üzerinden satışları artırmanın yolları paylaşılacak.

Related Articles