TikTok Neden Facebook Reklamlarını Sonsuza Kadar Değiştirecek!

Facebook reklamlarında ve Instagram reklamlarında şimdiye kadar gördüğümüz en büyük değişiklik. Size tam olarak ne zaman olacağını söyleyemem. Birkaç hafta içinde de olabilir, birkaç yıl içinde de. Ama artık bunun gerçekleşeceğinden çok ama çok eminim. Ve bu değişikliğin aslında Facebook veya Instagram uygulamalarıyla hiçbir ilgisi yok. Ya da bir şirket olarak Meta’nın kendisiyle. Bunun yerine en büyük rakiplerinden biriyle ilgisi var ve bu da TikTok. TikTok’un yasaklanmasının artık çok muhtemel olduğunu düşünüyorum. Bir dizi ülkenin bu yönde adımlar attığını gördük. Örneğin ABD, TikTok’u tüm devlet cihazlarında yasakladı, devlet telefonlarında kullanılamıyor ve bunun gibi şeyler. İngiltere de kısa bir süre önce aynı yolu izledi. ABD şu anda TikTok’un yasaklanıp yasaklanmayacağını tartışıyor ve son anketler Amerikan halkının çoğunluğunun TikTok’un yasaklanmasından yana olduğunu gösteriyor.
Yasaktan yana olanlarla karşı olanlar arasında oran ikiye bir civarında. Bence ABD’nin bir noktada TikTok’u, diğer bazı ülkelerin zaten yaptığı gibi, tamamen yasaklaması çok muhtemel. Bu arada, örneğin Hindistan TikTok’u tamamen yasakladı. Ve eğer ABD bu adımı atarsa. Şu anda tartışılmakta olan birkaç hafta içinde olabilir, belki bu sefer olmaz, ancak daha sonra kısıtlamalar getirilebileceğini veya tam bir yasak gelebileceğini düşünüyorum. İngiltere gibi ülkelerin de muhtemelen altı ila on iki ay sonra aynı şeyi yapacağını biliyoruz.

facebook reklamları

Ve bence AB de muhtemelen aynı şeyi yapacaktır. Bana göre, bundan üç yıl sonra, büyük Batı pazarlarının TikTok’un o ülkedeki insanlar tarafından kullanılmasına hala izin vermesi pek olası görünmüyor. Bence bu noktada bu pek olası değil. Ve bir süredir TikTok’un yasaklanacağından bahsediyordum. Bence yaklaşıyor. Ve tüm bu gördüklerimiz bu konudaki inancımı daha da pekiştirdi.
İnancımı pekiştirdi. Bu ne anlama geliyor? Hükümetlerin bu süre zarfında attığı tüm adımlar, bunun şimdi gerçekleşme olasılığının daha da yüksek olduğuna beni ikna etmeye yardımcı oldu. Bu Facebook, Instagram ve Instagram ve bu platformdaki ABD’li reklamverenler için ne anlama geliyor? Çünkü senaryoları oynadığınızda. büyük bir platformun dünyanın en kârlı pazarlarında yasaklanmasının Bunun dalgalanma etkisini düşünmek zorundasınız. Öncelikle, genç nesillerin TikTok’ta muazzam miktarda zaman geçirdiğini ve bu gerçekten kısa biçimli içeriği tüketmeye çok alıştıklarını biliyoruz. Diğer sosyal medya platformları da birkaç yıldır bunun farkında. Bu nedenle hepsi TikTok tarzı bir kurulumu gerçekten taklit eden kısa form içerik seçenekleri eklediler. Örneğin YouTube, YouTube şortlarını tanıttı ve şu anda onları oldukça yoğun bir şekilde zorluyor. Instagram makaraları ile meta var. Son zamanlarda Facebook Reel’lerini oldukça fazla öne çıkarıyorlar. Yani TikTok yasaklanırsa ne olur senaryosunu oynarsak, bu kullanıcıların medya tüketim alışkanlıklarını değiştireceklerini sanmıyorum. Yine de bu tür hızlı ve kısa video içeriklerini tüketmek isteyeceklerdir. Bence bunun yerine platform atlayacaklar ve çoğunlukla varacakları iki yer Instagram olacak ve YouTube kısaları ve Instagram makaraları ile YouTube olacak.

Neden Facebook Reklamları

Bazıları bu batı pazarlarında olmasa da dünyanın diğer bölgelerinde muhtemelen Facebook Makaraları ile sonuçlanacak. Ancak bu biraz daha küçük bir şey, bence Meta reklamverenleri için Instagram Makaraları kesinlikle çok büyük olacak. Şimdi, diyelim ki bu oldu. Diyelim ki TikTok yarın yasaklandı ve insanlar diğer platformlara geçmeye ve bu platformlarda çok daha fazla zaman geçirmeye başladı. Meta reklamverenleri için bu ne anlama geliyor? Bu, özellikle Instagram Gerçek yerleşiminde BGBM’lerin kesinlikle düşeceği anlamına geliyor çünkü tüm bu ekstra arza sahibiz ki bu harika bir haber. Tüm bu ekstra arz olduğunda uzun sürmeyecek, reklamverenlere reklam vermek için tüm bu ekstra gözbebekleri TikTok reklamverenlerini pamuklayacak. Kullanıcılarının gittiği yere gitmek zorunda kalacaklar. Meta’ya gelmek ve Instagram Reels’da reklam vermek zorunda kalacaklar. YouTube’a gitmeleri ve YouTube şortlarının içinde ve arasında reklam vermeleri gerekecek. Ancak bir süre için bir gecikme olacak. Kullanıcıları göreceğiz. Özellikle de şirketlerin bir ajansla çalışmayı bırakması, yeni bir ajans tutması, farklı platformları kullanmak için yeni uzmanlar tutması ve benzeri şeyler söz konusu olduğunda, kullanıcıların davranışlarını reklamverenlerden daha hızlı değiştirdiğini göreceğiz. Bir gecikme olacak, bu yüzden işletmeler için büyük bir fırsat var. hazır olan işletmeler için büyük bir fırsat var. reklamlarla hazır olan işletmeler için büyük bir fırsat. Instagram Makaraları Facebook Makaraları yerleşiminde. Yani bu, bu yerleştirme seçeneklerinde tüketilen içeriğe benzer şeyler olacak. reels reklamları

Eğlenceli ve aynı zamanda ürün ve hizmetlerinizi tanıtan kısa videolar olacak. Bu yüzden şu anda kesinlikle bunu düşünürdüm. Ve TikTok önümüzdeki birkaç hafta içinde ABD’de yasaklanırsa, ki bu mümkün, bundan daha uzun sürebilir, ancak oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşmesi muhtemel, kullanıcıların geçiş yapması ve reklamverenlerin yetişmesi arasındaki gecikmeye atlamaya hazır olmanız için kendinizi konumlandırmaya çalışın. Dolayısıyla, tüm bu kullanıcılar geldiğinde gerçekten düşük CPM’ler göreceğiz çünkü reklam verilecek potansiyel insan arzı çok artacak. Ancak daha sonra işin talep tarafı, reklamverenler gelip katılacak ve bu da fiyatı tekrar yukarı çekecek. Çünkü hepsi rekabet ediyor olacak. Yine de uzun vadede bu harika bir şey. Instagram gibi bir platformun sağlığını düşünürsek. Instagram gibi bir platform, eğer Ve şu anki ortalamadan çok daha genç kullanıcılar edinirlerse.
Instagram, ortalama TikTok kullanıcısı. Kullanıcı, bu uzun vadede harika çünkü bu insanlar Instagram makaralarını kullanmaya başlayacaklar. Buna alışacaklar, bu davranış kalıplarını oluşturacaklar ve hayatları boyunca ilerledikçe muhtemelen. Bu platformu kullanmaya devam edecekler. Dolayısıyla, Instagram gibi bir platformun uzun ömürlülüğünün hemen üzerine on yıl kadar daha eklendiğini görebilirsiniz. TikTok’un şu anda yasaklanmasıyla, siz. Peki ya diğer sosyal medya platformları diye düşünüyor olabilirsiniz. tiktok platformu

TikTok’un yerini alacak bir şey ortaya çıkmayacak mı? Aslında bunun pek olası olmadığını düşünüyorum. On yıl öncesine dönecek olursak, yeni sosyal medya platformlarının oldukça düzenli bir şekilde ortaya çıktığını görüyoruz. Görevlilerimiz vardı ve vine ve Snapchat gibi şeyler vardı ve bunların eklendiği tarihleri tam olarak hatırlayamıyorum ama. İşler daha açık bir şekilde ilerliyor gibi görünüyor, TikTok bundan daha yakın bir zamanda ortaya çıktı, ancak TikTok’tan bu yana hiçbir şey bir şekilde girip ana akım haline gelmedi. Peki bunun ileride de gerçekleşeceğini düşünüyor muyum?
Muhtemelen hayır. Her türlü dijital teknolojide, özellikle de bu bilgi tabanlı dijital teknolojilerde gördüğümüz şey, başlangıçta çok sayıda farklı seçeneğin olması ve daha sonra bu pazar konsolide olduğunda, insanların gerçekten kullandığı sadece birkaç tane olacağıdır. Örneğin yukarıdan aramayı düşünebilirsiniz. Başlangıçta pek çok farklı seçenek vardı ve şimdi temelde herkes Google’ı kullanıyor. Bu yüzden bunun muhtemel olduğunu düşünüyorum. Daha yeni bir teknoloji olan sosyal medyada da aynı şeyi gördük. İnternette arama yapmaktan daha geç başladı diyebiliriz. Ve şimdi önümüzdeki birkaç on yıl boyunca hakim olacak dört ya da beş sosyal medya platformuna bakabileceğimiz bir konsolidasyon gördük. Dolayısıyla yeni bir şeyin ortaya çıkması her zaman mümkün. Ancak TikTok’u kopyalıyorlarsa, insanların YouTube kısa içeriğini ya da Instagram gerçek içeriğini tüketmeye başlayabilecekleri ve çok benzer şeyler yapabilecekleri bir ortamda kesinlikle çetin bir savaş verdiklerini düşünüyorum. Ve bu yerler zaten çok fazla kullanıcıya ve daha da önemlisi çok fazla içerik oluşturucuya sahip, bu da bu yerlerin en iyi içeriği üreteceği anlamına geliyor ve kullanıcıların istediği de bu. Facebook ve Instagram’ın Meta reklam platformları sürekli değişiyor. ABD’li reklamverenlerin bu değişime ayak uydurması gerekiyor. Ancak on yıldır Facebook’ta reklam veriyorum, bence bu en büyük değişiklik olacak. Bence Instagram’ı Facebook’tan çok daha fazla etkileyecek ve biz reklamverenler için harika olabilir. Reklam verebileceğimiz çok daha fazla insan olacak ve reklam vermek istediğimiz platforma daha uzun ömürlülük eklendi. Bu yüzden devam ettiğinizden ve abone olduğunuzdan emin olun. Sizi güncel tutacağım. TikTok yasaklanırsa, gerçek zamanlı olarak veya Facebook ve Instagram reklamcılığında olabildiğince yakın bir şekilde neler olduğunu tam olarak size bildireceğim çünkü gerçekten büyük değişiklikler olacak. Ayrıca sizi Meta Verified ve orada neler olup bittiği hakkında bilgilendirdiğim bu videoya göz atmanızı şiddetle tavsiye ederim. Facebook ve Instagram’da reklam veren bir işletme kurmak istiyorsanız, bunun farkında olmanız gerçekten çok önemli çünkü bence bu durum manzarayı biraz değiştirecek.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar