Teknolojinin Zararları

Teknolojinin Zararları

by phantaso Mart 10, 2020
Teknolojinin Zararları

Teknoloji her gün, her saat, her dakika daha da ileri bir aşamaya çıkıyor. Bilimsel araştırmalar ve bazı yöntemler insanların hayatlarını tahmin edildiğinden daha da kolaylaştırdı. Toplumsal yaşam başta olmak üzere ülkelerin gelişmişlik düzeyi, ekonomik faaliyetler tamamen teknoloji üzerine kurulmuştur. Antik dönemden bu yana hayatımız içerisinde olan teknoloji yaşamımıza hem artı hem de eksi durumlar meydana getirmekte. Web Tasarım ile hayatımıza giren teknolojinin bu yazımız içerisinde zararlarından bahsetmeye çalışacağız.

Teknoloji Nedir?

Teknolojinin Zararları

Teknolojinin Zararları

İnternet sitesi tasarım ile beraber bizim de hayatımıza giren teknoloji, ilk çağlardan bu yana hayatımız içerisinde yer alıyor. Gerek doğaya hükmetmek gerekse hayatı kolaylaştıracak araç ve gereçlerin üretilmesi hep teknoloji sayesinde meydana gelmiştir.  Web Tasarımcı olarak tüm süreci en başından beri araştırıyor, teknolojinin hayatımıza meydana getirdiği araştırıyoruz. İnsanlık tarihinde mimarlık, mühendislikten dahi daha önce giren teknoloji, internet sitesi tasarım ile beraber bizim hayatımıza da girmiştir. Web dizayn konusunda birçok avantajlar meydana getiren teknolojinin insanlara ne gibi zararlar meydana getirdiğini sizlere anlatmak istiyoruz.

Teknolojinin Zararları Nelerdir?

Web sayfası tasarım yaparken bizlerde elbette teknolojin olumsuz etkilerine maruz kalıyoruz. Milyonlarca olumlu etkisi bulunan teknoloji bazı durumlarda oldukça ciddi zararları bulunmaktadır. Liste halinde bunları sunacak olursak;

 • Teknoloji silah endüstrisinde de gelişmeler meydana getirmiştir. Teknoloji ile beraber uzun menzilli tüfekler, atom bombası, kimyasal silahlar, kitle imha silahları, insansız hava araçları, nükleer silahlar üretilmeye başlanmıştır. Teknoloji ile beraber geliştirilen silahlar sonuçları daha ağır ve yıkıcı savaş ortamlarının oluşmasına neden olmaktadır.
 • Web tasarımı yaparken bizlerin de işlerinin kolayladığını söyleyebiliriz. Teknoloji insan işgücüne olan ihtiyacı yavaş yavaş ortadan kaldırmaya başlamıştır. Robotlardan oluşan fabrikalar insanların işsiz kalmasına, insanların tembelleşmesine neden olmuştur. Teknoloji nedeni ile ortaya çıkan hareketsiz yaşam insanların ömürlerinin de kısalmasına neden olmuştur.
 • Teknolojinin Zararları

  Teknolojinin Zararları

  Teknolojinin gelişmesi ile beraber yeni cihazların çok daha fazla enerji tükettiklerini görüyoruz. Çok karmaşık yapıda olan yeni nesil cihazlar hem yer altı hem de yer ütü kaynakların çok hızlı tüketilmesine neden oluyor.

 • İnternet sitesi tasarım konusunda faaliyet gösteren işletmemiz teknolojiyi en sık takip edenler arasında yer alıyor. Teknolojik gelişmeleri takip etmek isteyen birçok kişi aylık gereksiz harcamalar yapmaya başlamaktadırlar. İhtiyaç olmasa dahi yapılan gereksiz harcamalar kişilerin borçlanmalarına neden olmakta.
 • 15 yıl öncesine kadar birçok eşya lüks sınıfında yer almakta idi. Ancak teknoloji ile beraber geçmişte lüks olan birçok şey bizlere ihtiyaç olmaya başladı. Bu da daha fazla harcama yapmamıza neden oldu.
 • Teknoloji çevre sorunlarının da artmasına neden olmuştur. Küresel ısınma başta olmak üzere fabrikalar nedeni ile ortaya çıkan hava kirliliği ekolojiye büyük oranda zarar vermektedir.
 • Kimyasal silah ve nükleer silahlar hem insanlar hem de doğa üzerine kalıcı zararlar meydana getiriyor.
 • Makineleşme ve otomasyon alanında son yıllarda büyük bir gelişme meydana gelmiştir. Otomasyon alanında meydana gelen değişim insan iş gücünü bazı ülkelerde neredeyse yok etmiştir. İşsizlik ve istihdam alanında meydana gelen açlık toplumların bunalım ve buhram geçirmelerine neden olmuştur. İş veren kişiler için büyük bir artı olan bu durum makinelerden yüksek verimlilik alınmasına olanak sağlamıştır. Bu durum işsizliğin büyük oranda artmasına neden olmuştur. Makineler olmasa bile insanları daha ucuz ücretlerle köle gibi kullanılmalarına neden olmaktadır.
 • Çeşitli Website paylaşımları üzerinden teknolojinin zararları daha net bir şekilde görebilirsiniz. Toplumların ahlak ve değerlerini bozan teknoloji, dinsiz bir toplumun da oluşmasına neden olmaktadır.
 • Web dizayn ile siber saldırlar da artmaya başlamıştır. Artık en basit web sitesi üzerinden kişisel bilgi ve verileriniz, finansal bilgileriniz risk altına alınabilmektedir. İnterneti bu şekilde kötüye kullanmak teknolojinin zararları arasında yer almaktadır.
 • Bilgisayar ve teknolojik makinelere dayalı üretimlerin gerçekleştirilmesi dünyanın dört bir yanında bazı meslek dallarının yok etmiştir. İnternet sitesi tasarım sektörü de belki de ileride yok olmaya yüz tutan mesleklerden birisi haline getirebilir 🙂
 • Teknolojinin Zararları

  Teknolojinin Zararları

  Teknolojik cihazlara gereğinden fazla bağlanan kişiler teknoloji bağımlılığı adı altında yeni bir rahatsızlığın da ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

 • Teknolojinin gelişmesi ile beraber elektrikli araçların da geliştirilmeye başlandığını görüyoruz. Bu durum dünya üzerinde genel bir elektromanyetik alan oluşmasına neden olmakta. Dünya üzerinde radyasyon oranının artmasına neden olan teknoloji, çeşitli sağlık sorunlarının da ortaya çıkmasına neden olmakta.
 • Son yapanlarda yapılan çeşitli web sitesi projeleri insanların asosyal bir hayat benimsemelerine neden olmakta. İnsanlar artık yüz yüze iletişimden ziyade sanal ortamlar üzerinden iletişim geçmeyi tercih etmekte. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi teknoloji toplumsal değerleri tamamen yok etmektedir.
 • Bilgisayar artık bir eğlence aracına dönüşmüştür. 20 yıl öncesine kadar sokakta oyunlar oynayarak büyüyen çocukların yerine günümüzde bilgisayar başında büyüyen çocuklar ortaya çıkmaya başladı. Bu durum da kaygı bozukluğu, depresyon, şişmanlık, uyku bozukluğu gibi sorunlara kapı aralamıştır.
 • Teknoloji ile beraber artık fabrikalar devasa boyutlara geldi. Bu dışarıdan bakıldığında iyi bir durum gibi gösterilse de fabrikaların atıklarının artmasına neden oldu. Atıkları suları kirletirken bacalar da havanın kirlenmesine neden olmakta. Doğaya büyük oranda zarar veren teknoloji, iklimde değişikliklerin meydana gelmesine neden olmaktadır.
 • Teknoloji ile beraber petrol tüketimi de artmaya başlamıştır. Kıtalar arasında petrolü boru hatları ile taşıyan ülkeler, bazı durumlarda sızıntılara müdahale olmamaktadır. Sızan petrol başta toprak olmak üzere akarsu ve denizlerin kirlenmesine neden olmaktadır.
 • Teknoloji bu kadar gelişmemişken sokaklarda çok fazla araba göremiyorduk. Teknolojinin gelişmesi ile beraber trafikte muazzam bir araç artışı meydana geldi. Toplu taşımaların kullanılmamasından dolayı artan araç sayısı ozon ve egzoz kirliliğine neden olmakta.
 • Teknolojinin Zararları

  Teknolojinin Zararları

  Teknoloji ile beraber yeni fabrika ve üretim tesislerinin açılması gerekmektedir. Bu tesislerin yapılabilmesi için ormanlık alanların kesilmesi gerekmektedir. Ormanlık alanların kesilmeye başlanması, hava kirliliğine neden olmaktadır.

 • Aynı zamanda ormanlık alanları katleden insanoğlu, kestiği ağaçları kağıt yapmak için kullanmaktadırlar.
 • Teknolojinin zararları dağa çok doğa ve atmosfer üzerinedir. Enerji elde etmek üzerine kurulan termik santraller atmosferi büyük oranda kirletmektedir. Ozon tabakasının zarar görmesine neden olan bu durum asit yağmurlarının oluşmasına neden olmaktadır. Asit yağmurları tarımı yok ettiği gibi insanların astım ve kanser olmalarına neden olmakta.
 • Nükleer enerji santrali dünyanın en gelişmiş teknolojik ürünlerinden birisidir. Ancak bu santraller çevreye büyük oranda radyoaktif madde salgılamaktadır. Denizler üzerinde büyük etkiye neden olan nükleer enerji, hem deniz hem de kara canlılarının ölmesine neden olmaktadır. Radyoaktif maddelere uzun süre maruz kalan insanlar zaman içerisinde kanser hastalıkları ile ölmektedir.

Web Tasarımcı olarak bu yazımız içerisinde sizlere teknolojinin zararları hakkında bilgi vermeye çalıştık. Teknoloji hayatımıza yön veren bir gelişme olsa da doğru amaçlar ile kullanılmaması durumunda yukarıda belirttiğimiz zararları meydana getirmektedir.

Social Shares

Ücretsiz dijital pazarlama ipuçları için kaydolun!

Düzenli olarak katılımcılara internet üzerinden satışları artırmanın yolları paylaşılacak.

Related Articles

WhatsApp!