Yeni Başlayanlar İçin Adım Adım İnstagram Reklamları

İçindekiler

Sosyal medya da verilen reklamlar çok güçlüdür. Profesyonel bir şekilde reklam yöneticisinden reklam verme işlemi işletmenizde satışları artırmanıza yardımcı olurlar. Marka bilinirliğinizi artırmanıza yardımcı olurlar. Hedef kitlenize ulaşmanıza yardımcı olurlar. Algoritmayı kırmanın ve tam olarak istediğiniz kişiye ulaşmanın yoludur, böylece işletmeniz için istediğiniz hedefleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazımızda yüksek performanslı instagram veya facebook reklamları nasıl oluşturulur bundan bahsedeceğiz.

Facebook Reklam Yöneticisi Hesap Kurulumu

Reklam Yöneticisi, güçlü reklamların yayınlandığı ve en iyi performans için optimize edebileceğiniz yerdir. Bu nedenle, çok iyi optimize edilmiş bir reklam yayınlamak istiyorsanız, bunun gönderiyi öne çıkar düğmesinde değil, Reklam Yöneticisi’nde gerçekleşmesi gerekiyor.

facebook reklam yöneticisi

Reklam Yöneticinize erişmek için Facebook.com AdManager adresine gideceksiniz ve yapacağınız ilk şey reklam hesabınızı oluşturmak olacak. Bu reklam yöneticisinden hesap ayarlarınız, ödeme yöntemleriniz gibi bilgileri girmiş olmanız gerekmektedir.

facebook reklam hesabı kurulumu

reklam ödeme ayarları

Bu işlemleri bitirdikten sonra artık reklam yöneticisinden reklam vermeye geçebilirsiniz.

Facebook Reklam Yöneticisi Kategorileri

Reklam yöneticisini açtığımız zaman 3 farklı kategori görmekteyiz. Bunlar; kampanya, reklam seti ve reklamlardır. Yani reklamınız bu şekilde bölümlere ayrılacaktır.

facebook reklam kampanyaları

Kampanya, reklam hedefinizin seçildiği yerdir. Hedeflerinize bağlı olarak reklamınızın neyi başarmasını istediğinize karar verdiğiniz yerdir.

Reklam setleri, Meta’ya reklamınızın kimler tarafından görülmesini istediğinizi söylediğiniz yerdir. Burada onlara bütçenizin ne olacağını bildirirsiniz ve diğer birkaç şey de dahil olmak üzere yerleşimlerinize ve tarihlerinize de burada karar verirsiniz. Bir de asıl reklam öğesi olan reklamlarımız var. Yani aslında hedef demografinizin göreceği şey burada. Bunlar; reklam metniniz ve reklam görselinizdir.

Adım Adım Reklam Yöneticisinden Reklam Vermek

Reklam yöneticisinden reklam oluşturmak için ilk öncelikle oluştur butonuna basıyoruz.

facebook reklam oluşturma

Burada kampanya hedefinizi seçebilirsiniz ve göz önünde bulundurmanız gereken en önemli nokta, kampanya hedeflerinizin iş hedeflerinizle eşleşmesi gerektiğidir.

yeni kampanya oluşturma

İş hedeflerinizle tamamen uyumlu olmalıdırlar ve Meta bunu ne yaptıklarını net bir şekilde ortaya koyarak çok kolay bir şekilde yapar. Yani buraya bakarsanız, satış hunisini gerçekten düşündüğümüzde üç bölümümüz var, değil mi? Farkındalık, dikkate alma ve dönüşüm ve bunların her biri ne elde etmek istediğinize bağlı olarak bunun herhangi bir bölümüne girebilir. Dolayısıyla, farkındalık hedefi, bunun altındaki her şey, reklamlarınızı mümkün olduğunca çok kişiye göstermek olacaktır.

Etkileşim kampanyası ile farkındalığın reklamlarınızı hatırlama olasılığı en yüksek olan kişilere gösterdiğini yazdığını göreceksiniz. Yani bu, satış huninizin gerçekten ilk kısmı ve teknik olarak kendinizi insanlara trafik reklamları ve etkileşim reklamlarıyla tanıtmaya başlamanız gereken yer.

etkileşim reklamı

Satış hunisine göre ilerlediğimiz zaman ilk başta etkileşim reklamı vermeliyiz. Satış hunisine doğru ilerleyerek işletmenizle zaten ilgilenen kişileri gerçekten bu eylemi gerçekleştirmeye, satışa dönüştürmeye, indirmeye dönüştürmeye teşvik edecek ve etkileyecek. Dönüşüm reklamlarına geçmeden önce farkındalık ve etkileşim reklamlarından geçmeye başlamanızı tavsiye ederim.

Ayrıca, dönüşüm reklamları çok sayıda veriye sahip olduklarında en iyi şekilde çalışır. Ve bu verileri yalnızca birkaç reklam yayınlayarak oluşturabilirsiniz, böylece yeniden hedefleyebileceğiniz bir kitle tabanı oluşturabilirsiniz. Bu yüzden etkileşime bakacağız ve özellikle video görüntülemelerine bakacağız. Video görüntülemeleri nedeni, videonun bir numara olması. Yani hareketli bir gönderi normal gönderiden daha fazla dikkat çekmektedir. Ayrıca video reklamları ile veri toplamak daha kolaydır.

Etkileşim kampanyasını seçtikten sonra karşımıza çıkan panelde kampanya adını giriyoruz. Burada örnek olarak 2023 yaz dönemi için düğün makyajı etkileşim reklamı çıkacağız.

reklam kampanya adı oluşturma

Altta bulunan özel reklam kategorilerden birşey seçmiyoruz. Çünkü özel reklam kategorileri genelde bir ilan vereceksek seçtiğimiz durumdur. Dolayısıyla bunu beyan etmenize gerek yoktur. Bu, bariz nedenlerden dolayı hedeflemenizi büyük ölçüde kısıtlar. Yani bu tıklayacağımız bir şey değil. Herhangi bir kısıtlamamız yok. Orada özel bir şey yapmıyoruz. Bu reklamda bizim ilgilenmemiz gereken kampanya detaylarıdır. Ayrıca reklam yöneticisinden reklam vermeye yeni başlayacağımız için herhangi bir A B testi yapmayacağız veya Advantage kampanya bütçesiyle herhangi bir şey yapmayacağız.

Şimdi reklam setine geçelim. Reklam seti, reklamınızın nereye yerleştirileceğini, kimi hedefleyeceğinizi, bütçenizi ve zamanlamanızı seçtiğiniz yerdir.

reklam seti

Burada seçeceğimiz dönüşüm konusu reklamınızda seçeneği olacaktır. Çünkü insanların yayınlayacağımız videoyu izlemelerini ve etkileşimde bulunmalarını istiyoruz ve onlardan bu verileri elde etmeye çalışacağız. Reklamınızda seçeneğine tıkladıktan sonra alt tarafta etkileşim türüne video görüntülemeleri diyeceğiz. Siz eğer video değil gönderi yapıyorsanız ona göre gönderi etkileşimi seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Eğer gönderi etkileşimini seçiyorsanız dinamik kreatif kısmını açık tutun. Çünkü paylaştığınız bir gönderiyi her türden insan sevmeyebilir. Bunun için gönderi olarak çıkacağımız reklamlarda en az 2 farklı görsel hazırlamamız gerekmektedir. Bu aklınızda kalsın.

Bir sonraki adımımız bütçemizi ve hedef kitlemizi ayarlamaktır. Bütçe ayarlarken minimum 3 gün seçmemiz gerekmektedir ki toplamak istediğimiz verileri toplayabilelim. Bütçenizde ise her zaman göz önünde bulundurmanız gereken şey, ne kadar düşük yatırım yaparsanız sonuçların o kadar küçük olacağıdır. Ne kadar çok yatırım yaparsanız, sonuçlar da o kadar büyük olacaktır. Ayrıca bütçenizi ayarlarken, yan tarafta bulunan günlük sonuçlarınızın da ayarlanacağını fark edeceksiniz. Hedef kitle seçiminde ise net olmanız gerekmektedir. Örneğimiz düğün makyajı olduğu için yaş sınırlamamız 18-35 arası olabilir. Demografik bilgilerde ise düğün, makyaj gibi spesifik konular seçmeliyiz. Konum ise tüm sizin bulunduğunuz bölge ile ilgilidir. Eğer siz tüm Türkiye’ye hizmet verebiliyorsanız konumunuzu Türkiye olarak seçebilirsiniz. Ama sizin mağazanız/hizmetiniz sınırlı yerlerdeyse ona göre konum girebilirsiniz. Cinsiyet kısmı da aynı bu mantıkla ilerlenebilir. Diller söz konusu olduğunda, çok özel bir durum olmadıkça, örneğin özellikle Fransızca konuşan bir ülkeyi hedefliyorsanız ve o ülkede yalnızca İngilizce konuşanları hedeflemek istiyorsanız İngilizce’yi seçebilirsiniz. Ama burada dil seçmenize gerek yoktur.

Ve sonra da reklamlar alanlarına bakacağız. İlk defa reklam verdiğimiz için Facebook’un bize sunduğu advantage reklam alanlarını seçeceğiz. Eğer hedef kitlenizin hangi platformda daha çok vakit geçirdiğini biliyorsanız manuel reklam alanlarını seçebilirsiniz. Ama ilk başta bu tavsiye edilmez. Çünkü elimizde şu an hiç bir veri yok ve meta üzerinden alabileceğimiz verileri kısıtlamış olacağız.

facebook reklam alanları

Bu reklam alanını seçtikten sonra çıkacağımız videonun boyutlandırmasını optimize etmemiz gerekmektedir. Reklamımızın platformlarda düzgün gözükmesi için boyutlandırmamızın instagram reels, facebook video reklamları için dikey boyutta olması gerekiyor. Eğer boyutlandırmada bir hata oluşursa reklam setine geçtiğimiz zaman bize hata olduğunu bildirecektir ve o zaman da boyutlandırmanızı düzenleyebilirsiniz. Eğer manuel reklam alanını seçtiyseniz sağ tarafta tahmini erişimin de değişebildiğini unutmayın.

Reklamımızın son aşamasını oluşturmak için ileri butonuna tıklıyoruz ve reklam kısmımıza artık geçiyoruz. Bu kısımda önemli olan şey yaratıcılıktır. Çünkü insanların aslında göreceği yer burasıdır. Yani ne kadar yaratıcı olursak etkileşim o kadar yüksek olur. facebook yeni etkileşim reklamı

Şimdi de reklamı nasıl oluşturacağımıza bakacağız. Burada birkaç seçeneğimiz var. Yeni bir reklam oluşturabilirsiniz, şu anda yapacağımız da bu. Ya da mevcut bir gönderiyi kullanabilirsiniz. Yani, daha önce gerçekten iyi performans gösteren bir gönderiniz varsa veya bu reklamda oluşturduğunuz tüm etkileşimin akışınızdaki tek bir videoda kalmasını istiyorsanız mevcut gönderiyi kullan özelliğiyle bunu yapabilirsiniz.

sıfırdan reklam oluşturma

Sonraki adımda ise video ekle butonuna tıklayarak daha önce hazırladığımız reklam görselimizi yani reklam videomuzu seçiyoruz. Oluşturduğumuz videoda dikkat etmemiz gereken bir konu var. Videoyu kısa tutmamız gerekmekte. Kısacası videonuzu 30 saniyenin altında tutmaya çalışın. Yapabiliyorsanız daha da kısaltın. Özellikle de insanları daha sonra bir şeye yönlendirmek veya yazıyı okumalarını sağlamak istiyorsanız. Biliyorsunuz, dışarıda olan ve yakalanması gereken çok fazla hareket var. Dolayısıyla bir içeriği ne kadar kısa ve tatlı yapabilirseniz o kadar iyidir.

Videoyu yükledikten sonra sağ tarafta önizlemesini görebileceğiz. Bu önizleme ile hoşunuza gitmeyen bir şey var ise videonuzu değiştirmenize olanak tanır.

Peki insanlar reklamınızı gördükten sonra ona eşlik edecek nedir? Tabii ki de bir reklam metnidir. Reklam metni yazarken insanların bir şeyler hissetmesini ya da daha fazla ilgi duymasını sağlayacak bir kanca cümle bulmanız gereklidir. Daha sonrasında insanların harekete geçmesi için bir eyleme geçirici mesaj yazmanı gerekmektedir. Yani ilk başta onları heyecanlandıracak sonrasında da eyleme geçmelerini sağlamak zorundasınız.

reklam metni oluşturma

Eğer bir web siteniz var ise ona da trafik çekmek istiyorsanız bir yönlendirme adresi ekle seçeneğine tıklayıp insanları oraya da çekebilirsiniz. İnstagram üzerinden reklam verecekseniz instagram reklamlarının en iyi yayınlama yollarını araştırabilirsiniz.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar