İnstagram Reklamı Verdikten Sonra Yapılması Gerekenler

İnstagram Reklam Verdikten Sonra Yapılması Gerekenler

 

Instagram reklamı verildikten sonra, reklamın performansını izlemek, hedef kitlenizle etkileşim kurmak ve potansiyel müşterilerinize daha da yakınlaşmak için çeşitli adımlar atmanız gerekmektedir. İnstagram reklamı vermeden önce de instagram reklamlarında hata yapmamanız gerekmektedir.

Sosyal Medya İçin Doğru Reklam Stratejisi

Sosyal medya, markaların hedef kitlelerine erişebilecekleri en önemli kanallardan biridir. Ancak, doğru reklam stratejisi olmadan, sosyal medya reklamları etkisiz kalabilir.  Doğru reklam stratejisi için bazı ipuçları:

  1. Hedef kitlesi belirlemek
  2. Doğru reklam formatı seçmek
  3. Reklam görselini özelleştirmek
  4. Reklam mesajını netleştirmek
  5. Reklam sonrası reklamı takip ederek optimize etmek

Sosyal medya reklamları, doğru stratejiyle markanızın hedef kitlesine ulaşmasına yardımcı olabilir. İnstagram reklamı vermenin en iyi yollarından biri de instagram reels reklamlarıdır.

sosyal medya reklam stratejisi

Adım Adım İnstagram Reklamı Verdikten Sonra Yapılması Gerekenler

İnstagram reklamı verdikten sonra reklamın daha etkili olabilmesi ve doğru reklam stratejisi oluşturmak için yapılması gereken adımlar mevcuttur. Bu adımları izlemek için verilen reklam türü önem taşımaz. Yani biz instagram reels reklamı da vermiş olsak, hikaye reklamı da vermiş olsak bu adımlar sayesinde reklamın daha etkili olmasını sağlayabiliriz. Peki bu adımlar nelerdir?

Adım 1: Reklam onaylandıktan sonra reklamdaki içeriğe benzer hikayeler oluşturulmalıdır. Çünkü reklamı görüp profili ziyaret eden ziyaretçilerin ilk bakacağı yer hikayelerdir. Eğer gelen potansiyel müşteriyi/potansiyel takipçiyi elde tutmak istiyorsanız o zaman dikkatinin dağılmasına izin vermemelisiniz. Bu hikayeler; soru-cevap, anket veya bilgi hikayeleri olabilir.

Adım 2: Reklamınızı instagram ve facebook üzerinden yayınladıysanız bu 2 sosyal medya platformunu da aktif tutmanız gerekmektedir. Yani potansiyel takipçi / potansiyel müşteri sadece instagram sayfanıza gelmeyebilir. Bunun için 2 sayfayı da aktif olarak kullanmak ve paylaşımlara doğru reklam stratejisi ile devam etmek sizi istediğiniz sonuca daha doğru şekilde ulaştıracaktır.

Adım 3: Reklam süresi boyunca daha fazla kişiye ulaşmak istiyorsanız rakiplerinizin önüne geçmelisiniz. Bunu da instagram algoritmasını kullanarak yapabilirsiniz. İnstagram algoritmasının en çok sevdiği durum aktifliktir. Reklam boyunca ne kadar aktif olur, gelen ziyaretçiyi sayfanızda ne kadar uzun tutabilir ve etkileşimde bulunmasını sağlarsanız instagram algoritmasının dikkatini çekersiniz. Bu şekilde instagram, sizi rakiplerinizden daha üst sırada olmanızı sağlar ve reklamınızı rakiplerinizden daha fazla gösterilmesine yardımcı olur.

Adım Adım İnstagram Reklamı Verdikten Sonra Yapılması Gerekenler

Eğer verimsiz instagram reklamlarınızın olduğunu düşünüyorsanız reklam vermeden ve reklam verdikten sonra bu hususlara dikkat edin.

Sosyal Medya Reklamları Neden Verimli Olmaz?

İnstagram reklamı verdikten sonra sosyal medya reklamınız verimli değilse yaptığınız birkaç hata var demektir. Bu hataları reklam vermeden önce düzeltmek önemlidir. Peki bu hatalar nelerdir?

Sosyal medya reklamlarının verimli olmamasının ana nedeni satın alınan takipçiler, yorumlar, beğeniler başta gelmektedir. Eğer hedef kitleniz dışında bir satın alma işlemi yaptıysanız instagram algoritmasının dışına çıkarsınız. Bir diğer sebep ise katıldığınız çekiliş sayfaları veya yaptığınız çekiliş sonucu gelen takipçilerden kaynaklanmaktadır. Çünkü o takipçiler bir etkileşime girmediği sürece instagram algoritması onları bot takipçiler olarak görecektir. Bunu çözmenizin tek yolu reklam vermeden önce sayfanızı temizlemek olacaktır.

instagram bot takipçi

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar