WhatsApp Web Nasıl Kullanılır?

Öncelikle başlar başlamaz bazılarımızın aklına gelen ilk soruyu cevaplayalım, WhatsApp web için bir uygulama indirmemize gerek var mı? WhatsApp web download edilen birşey midir, WhatsApp web için apk indirmemiz gerekiyor mu? Bu soruların cevabı tek kelime ile “Hayır”. WhatsApp web için ayrı bir uygulama veya apk indirmenize veya donwload etmenize gerek yok. Tek yapmanız gereken internet tarayıcınızdan whatsapp web’in adresine girmeniz.

Akıllı telefonlar artık hayatımızın birer parçası haline geldiler. Gün içerisinde neredeyse bizleri yönetir hale gelen telefonlar artık tamamen uygulamalar üzerine kurulmuş durumda. Neredeyse 7’den 70’e her kullanıcının telefonunda yer alan WhatsApp, internet bağlantısı olması durumunda kullanıcılar arasında ücretsiz olarak mesaj gönderilebilmesini sağlıyor. Buna ek olarak sesli ve görüntülü aramanın da yapıldığı WhatsApp, birçok farklı amaç ile kullanılıyor. Dünyanın en çok kullanılan uygulamalarından birisi olan WhatsApp ilk başta sadece akıllı telefonlarda kullanılıyordu. Zamanla geliştirilen uygulama bilgisayar tarayıcılarından da kullanılmaya başlandı. Bu yazımız içerisinde WhatsApp Web Nasıl Kullanılır hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Neden WhatsApp Web Kullanılmalı?

WhatsApp Web Nasıl Kullanılır?
WhatsApp Web Nasıl Kullanılır?

WhatsApp başta bireysel görüşmeler olmak üzere iş ve grup sohbetlerinde de sık sık kullanılmaya başlandı. İletişimin hızına artık yetişemediğimiz şu günlerde bazen telefonlar yanımızda olamayabiliyor. Bu gibi durumlarda gelen WhatsApp mesajlarının kontrol edemeyeceğimizi düşünebiliriz. Eğer yanınızda bilgisayar ya da tablet varsa WhatsApp mesajlarını Web sürümü üzerinden oldukça kolay bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. WhatsApp Web, telefon bağımlılığının da sona ermesini olanak sağlayarak tüm işlerin bilgisayarlar üzerinden kontrol edilmesini sağlamakta.

WhatsApp Web Nasıl Kullanılır?

WhatsApp, Web sürümü (https://web.whatsapp.com/) üzerinden oldukça kolay kontrol edilebilir olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin yoğun tempoda çalışırken bir yandan da elinizdeki dosyaları WhatsApp üzerinden birisine göndermek durumunda kalacaksınız. Bilgisayarınızda bulunacak WhatsApp Web uygulaması aracılığı ile bilgisayarınızda bulunan tüm dosyaları saniyeler içerisinde karşı tarafa gönderebileceksiniz.  Bu işlemin yapılabilmesi için hem bilgisayar ya da tabletin hem de akıllı telefonun internete bağlı olması yeterlidir. Cihazların aynı ağ bağlantısında olmalarına gerek yoktur.

WhatsApp Web Nasıl Kullanılır?
WhatsApp Web Nasıl Kullanılır?

WhatsApp Web sürümünü hem tarayıcı üzerinden kullanabilir hem de masaüstü uygulamasını bilgisayarlarınıza indirerek kullanabilirsiniz. web.whatsapp.com adresine girdiğinizde sizlere hangi seçenek üzerinden devam etmeniz gerektiği sorulacaktır. Bilgisayar tarayıcısın da olsa bilgisayar uygulaması da olsa sizlere mesajlaşmanın devam edebilmesi için karekod taraması yapmanız istenecektir. Akıllı telefonlarınızdan WhatsApp’a girdikten sonra Ayarlar bölümüne girdiğinizde WhatsApp Web/Masaüstü şeklinde bir bölüm sunulacaktır. Buraya girmeniz ile beraber telefonunuzun arka kamerası açılacaktır. Bilgisayar ve tablet ekranında bulunan karekodu telefonunuz ile eşleştirdikten sonra WhatsApp Web karşınıza çıkacaktır. Aynı ev içerisinde telefonunuzu herhangi bir yere bırakabilir, WhatsApp mesajlarını bilgisayarınız üzerinden yönetmeye devam edebilirsiniz.

WhatsApp Web Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

WhatsApp Web kullanan kişiler, bilgisayar başında olmadığı zamanlar WhatsApp mesajlarının görünür, okunabilir olmasından endişe etmektedirler. Oysa; WhatsApp Web sadece belirli bir mesafe içerisinde cihazlar arasında eşleşme yapmaktadır. Evden çıktığınızda, bilgisayarınızda bulunan WhatsApp Web herhangi bir şekilde size ait mesajları başka birisine göstermez. İçinizin rahatlamasını istiyorsanız bilgisayardan WhatsApp Web’e tıklayarak sağ üst bölümde yer alan 3 noktaya tıklayın. Karşınıza çıkacak seçeneklerden WhatsApp Web’den Çıkış Yap seçeneğine tıklayarak tamamen erişim kesintisi oluşturabilirsiniz. Yeniden bağlanmak istediğinizde yine karekod eşleştirmesi yaparak kullanıma devam edeceksiniz.

WhatsApp Web Nasıl Kullanılır?
WhatsApp Web Nasıl Kullanılır?

Hem bilgisayarınızda hem de akıllı telefonunuzda internet bağlantısı olmasına karşın bazen bağlantı hatası alabilirsiniz. Bu gibi durumlarda panik yapmamalı, akıllı telefonunuzda bulunan internet bağlantısını birkaç saniyeliğine kesip yeniden bağlamanız durumunda yeniden bağlantının sağlandığını göreceksiniz. Akıllı telefondan WhatsApp ile ilgili yapabildiğiniz tüm işlemleri Web sürümü üzerinden de yapabilirsiniz. Bununla beraber Web sürümü üzerinden işlemleri daha hızlı daha pratik olarak yapabilirsiniz. Günümüzde sürekli olarak geliştirilen Web sürümü, önümüzdeki yıllarda daha pratik seçenekler sunacak gibi görünüyor.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar