Tumblr Nedir?

2007 yılında ABD’de kurulan Tumblr, sosyal medyanın yeni yüzü olarak gösterilmekteydi. Kuruluşundan 15 gün sonra 75,000 üye sayısına ulaşan platform, günümüzde sadece 14 milyon ABD kullanıcısına sahiptir. Diğer sosyal medya ağlarına nazaran oldukça farklı bir yapıya sahip olduğunu görüyoruz. Bu nedenle ülkemizde sadece belirli bir kesim tarafından Tumblr kullanıldığını görüyoruz. Twitter, Facebook, Instagram kadar ülkemizde popüler olmasa da aktif binlerce kullanıcı olduğunu görüyoruz.

Tumblr Tarihsel Gelişimi

Tumblr Nedir?
Tumblr Nedir?

2013 Tumblr için tarihi bir dönüm noktası oldu. Yahoo, Tumblr’ın gelecekte iyi bir yere geleceğini düşünerek Tumblr’ı 1,1 milyon dolar karşılığında satın aldı. 2015 yılının en hızlı büyüyen sosyal medya platformu olan Tumblr, bu süreçte üye sayısını %45 arttırmayı başarmıştır. 2019 yılında değerini 20 milyon dolara kadar yükseltmeyi başardığı dönemde ani bir karar sonucunda 3 milyon dolara Automattic şirketine devredildi.

Tumblr Nasıl Kullanılır

Tumblr sosyal medya platformundan yararlanabilmek için diğer sitelerde olduğu gibi öncelikle bir üyelik işlemi tamamlamanız gerekiyor. Üyelik işlemini tamamlamanız ile beraber Tumblr dünyasına giriş yapabilir, sunulan aktivitelere katılım gösterebilirsiniz. Tumblr’da başta görsel paylaşımı olmak üzere video, resim, yazı paylaşımında bulunabilirsiniz. Takip ettiğiniz kişiler ile özel mesajlaşma yapabildiğiniz gibi profillerinden kimliğiniz gizli ya da açık olacak şekilde soru sorabilirsiniz. Açmış olduğunuz üyelik sayfası üzerinden tamamen kendinize özel bir tema oluşturabilir, düzenleyebilir, şekillendirebilirsiniz. Kullanıcı aralığı daha çok 18 ile 25 yaş arası gençlerden oluşmaktadır.

Tumblr Ne İşe Yarar?

Tumblr Nedir?
Tumblr Nedir?

Daha çok genç kesim tarafından kullanılan Tumblr son zamanlarda yeniden gündem olmayı başardı. Önceden +18 paylaşımlara dahi izin veren Tumblr, 2019 yılında aldığı bir karar sonrasında cinsellik ve +18 paylaşımlarının yasaklandığını duyurmuştur. Tumblr nedir, ne işe yarar hakkında vereceğimiz diğer özellikler ise;

  • Tumblr, internet üzerinde bireysel olarak blog oluşturulmasına aracılık eden iyi bir sosyal medya platformudur.
  • Tumblr kurulduğu ilk günden bu yana ücretsiz olup ücretsiz olarak kalmaya devam edecektir. Tumblr üyelik işlemini tamamlayan kişiler, profillerinde yer alan ayarlar bölümünden istediği isimde blog sayfası oluşturabilirler.
  • Oluşturulan hesaplar blogadi.tumblr.com adresi şeklinde oluşturulmaktadır. Dileyen kişiler, almış oldukları alan adlarını tumblr hesaplarına bağlayabilirler. Yani; www.tumblrhesap.com şeklinde bir alan adı aldığınızda bu alan adına Tumblr hesabınızı bağlayabilirsiniz.
  • Facebook da paylaşım yapmanın ne kadar kolay olduğunu biliyorsunuz. Aynı mantığın Tumblr içerisinde de olduğunu bilmelisiniz. Bilgisayar ya da akıllı telefonlarınızda bulunan bir bağlantı URL adresini, videoyu, metin dosyasını, ses dosyasını, fotoğraflarınızı hızlı bir şekilde hesabınızdan paylaşabilirsiniz. Sizi takip eden kişiler, gönderilerinizi ya Likes ile beğenebilir ya da Re-Blog şeklinde hesaplarında yeniden paylaşabilirler.
  • Tumblr hesabınızda paylaştığınız gönderileri eğer istemeniz durumunda Facebook, Twitter ya da WhatsApp üzerinden de paylaşabilirsiniz. Tumblr sosyal paylaşım konusunda aslında dünyanın en iyi ara yüzlerinden birisine sahiptir.
  • Mobil uygulama konusunda oldukça başarılı olan Tumblr, hem pratik hem de kolay bir kullanım ortamı sunuyor.
Tumblr Nedir?
Tumblr Nedir?

Günümüzde özellikle Tumblr kullanıcılar tarafından paylaşılan şiirsel sözleri ile meşhur olmuştur. Tumblr instagram uygulaması gibi görsel paylaşımlar amacıyla da çok kullanılmakla birlikte günümüzde özellikle paylaşılan aşk sözleri, sevgi ifade eden şiirsel sözleri ve şiirsel ve duygusal paylaşım sözleriyle çok aranır olmuştur. Tumblr sözleri diye arattığınızda karşınıza Tumblr kullanıcıları tarafından çok paylaşılan duygusal ve şiirsel sevgi ifade güzel sözlere ulaşabilirsiniz. Bu sözleri sevdiklerinize gönderebilir aşkınızı ifade etmek için paylaşabilirsiniz 🙂

Tumblr bugüne kadar birçok fenomen de oluşturmuştur. Daha çok kitap ve söz yazarları tarafından kullanılan Tumblr, birçok gencin hayallerinde yer alan kitapları da çıkarmalarını sağlıyor. Daha önce hiç kullanmamış olabilirsiniz ancak en azından 1 kere de olsa Tumblr’a şans vermenizi öneririz.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar