Mobil Uygulama Geliştirme İçin Bir Gelecek Var Mı?

Giderek güçlenen AIS, diğer adıyla GPT’nin yükselişiyle birlikte, mobil uygulama geliştiriciler programcı olarak gelecekleri hakkında giderek daha fazla endişelenmeye başladılar. Ve bunu tamamen anlayabiliyorum. Beş yıl boyunca çalıştığınızı ve ardından yapay zekanın üniversite sınavlarınızın büyük bir bölümünü saniyeler içinde çözebildiğini düşünün. Çoğumuz için sohbet GPT’sinin henüz bizim yerimizi almadığı açık olsa da, mobil geliştirmenin önümüzdeki beş ila on yılı hakkındaki düşüncelerimi ve alakalı kalmak için şimdi yapmanız gerektiğini düşündüğüm şeyleri paylaşmak istiyorum. Yapay zekanın tamamen yerimizi almayacağına inanıyorum, ancak bunu göz önünde bulundurursanız. Bir programcı sadece programlama konusunda iyi olmamalı, bilirsiniz, mobil geliştiriciler olarak, sadece bazı algoritmalar yazmak ve GitHub’a bazı kodlar göndermek için orada değiliz.

Yapay Zeka Yerinizi Alamayacak

Gerçek bir dünya sorununu çözmek için oradayız. Ve gerçek bir dünya sorununu çözmek için koddan daha fazlasına ihtiyacımız var. Çünkü sorun ne kadar büyükse, başkalarıyla birlikte düzgün bir şekilde çalışmaya ve sorunun gerçekten ne olduğunu anlamaya o kadar çok odaklanmamız gerekir. Çeşitli müşterilerle çalıştım ve müşterinin çok geniş gereksinimleri olduğu ve teknik olmayan geçmişleri nedeniyle bunun tamamen anlaşılabilir olduğu bana çok sık oldu. Biz programcıların düşünmesi gereken tüm uç durumları düşünmüyorlar. Dolayısıyla biz programcıların bir görevi de satır aralarını okumak ve açıkça söylemeseler bile müşterinin bizden gerçekten ne istediğini anlamaktır. Bu da iletişim becerileri ve empati gerektirir ki bu da en azından henüz bir yapay zekanın sahip olmadığı şeylerdir. Yani burada söylemeye çalıştığım şey, bir projenin gereksinimlerini tam olarak anlamak ve bunu bir yapay zekanın anlaması için yeniden ifade etmek değerli bir beceridir. Bu nedenle, verimli bir algoritma yazmak gibi gerçek bir teknik sorunu çözmenin daha az önemli hale geleceğini düşünüyorum. Ve daha küçük sorunlara yüzlerce çözüm bulmak ve bunları birleştirerek daha büyük bir sorunu çözmek çok daha önemli hale gelecek. mobil uygulama geliştirici

Şimdi aranızda “Ya yapay zeka eninde sonunda tüm kurumsal projeleri sıfırdan üretebilirse?” diye soranlar olacağını biliyorum. Ve şu anda bunu yapmaya yakın bile olmasa da, bunun olduğu bir dünya hayal edelim. Kendinizi bu kodu alıp üretime geçiren çok büyük bir şirketin işletme sahibinin yerine koyun. Gerçekten de Aigenerated kodunu alıp üretimde kullanır mıydınız? Büyük bir veri ihlaliyle sonuçlanan tek bir güvenlik açığına ihtiyacınız var ve bir işletme sahibi olarak büyük bir sorun yaşarsınız. Yani söylemeye çalıştığım şey, oluşturulan kodun doğru çalıştığından emin olması gereken geliştiricilerin olması gerektiğidir. Ve elbette, evet, her zaman yapay zekanın eninde sonunda bu tür kodları hatasız üretebileceği ve herkesin bunu bileceği argümanını öne sürebilirsiniz. Ama cidden, bu gerçekleşirse bile onlarca yıl sürecek bir şey. Peki bir geliştirici olarak piyasada kalmak için şimdi ne yapmalısınız? Her şeyden önce, stres yapmayın. Eğer uyum sağlamaya ve değişmeye hazırsanız, tamamen iyisiniz demektir.

Ne Yapmanız Gerekiyor?

İkincisi, ki buradaki en önemli nokta bu, sosyal becerilerinize daha fazla odaklanmaya başlayın. Bir geliştirici gerçekten de sadece kod yazan biri değil, sorun çözen biridir. Ve bir geliştirici olarak en önemli iki sosyal becerinin şunlar olduğunu gördüm. Her şeyden önce iletişim becerileri. Müşterilerinize ve iş arkadaşlarınıza değerli ve saygın olduklarını hissettirebilmeli ve bir şey söylediklerinde gerçekten ne demek istediklerini anlayabilmelisiniz. Ve iki numaralı sosyal beceri satış yapmaktır.
Satış nedir diye merak etmiyor olabilirsiniz. Ben bir satış elemanı değilim, ben bir geliştiriciyim. Hayır, tüm hayatınız satış üzerine kurulu. Bir kıza çıkma teklif ederseniz, kendinizi satmış olursunuz. İş başvurusu yaparsın, kendini satarsın. YouTube’da bir video yapıyorum. Zamanınızla ödediğiniz bu videoyu size satıyorum. Ve sonuçta satış, birini bir şey yapmaya ikna etmek anlamına gelir. Ve bunu gerçekten her gün, birçok kez yapıyorsunuz. Ve bunu başarılı bir şekilde yapmak için güvenilir teknikler var. Ve eğer tüm bu sosyal beceri meselesi sizin için yeniyse, o zaman şimdi merak edebilirsiniz, tamam, iletişim satışı, ama bu becerileri gerçekten nasıl edinmeliyim? uygulama geliştirme

Ve elbette, bu kadar geniş becerileri edinmek ve kazanmak gerçekten zaman alıyor. Bu bir gecede gerçekleşmez. Bu yüzden tavsiye edeceğim şey ve benim için işe yarayan şey, sadece bu konular hakkında kitaplar okumaktır. Yani iletişim hakkında, insan psikolojisi hakkında, satış hakkında ve daha sonra bu kitaplardan bilgiyi, teorik bilgiyi almak ve bunu gerçek dünyada uygulamak. Örneğin, yeni bir satış tekniği öğrenirsiniz, sonra bunu kullanırsınız ve bir dahaki sefere birini ikna etmeye çalışırken uygularsınız. Bu şekilde bu becerileri daha uzun bir süre boyunca adım adım geliştirebilirsiniz.
Sonuç olarak, teknik beceriler elbette önemlidir. Ancak aynı zamanda becerileri konusunda kendine güvenen, bu becerileri satabilen ve birisini işi yapabileceğinize, bir sorunu çözebileceğinize ikna edebilen biri olmanız gerekir. Ve diğer insanların birlikte çalışmaktan hoşlanacağı biri olmanız gerekir. Ve bakın, burada çok dürüst olacağım ve özellikle aşağıdakiler sizi biraz incitiyorsa, bunu duymanız gerekecek. Kendinizi bütün gün bodrum katınızda oturup sadece kod yazarken buluyor ve diğer insanlarla birlikte olmaktan rahatsız olduğunuz için her türlü sosyal temastan kaçınıyorsanız, o zaman bir geliştirici olarak sizin için bir gelecek yok demektir. Ve diğer insanların birlikte çalışmaktan hoşlanacağı biri olmalısınız. Ve bakın, burada çok dürüst olacağım ve özellikle aşağıdakiler sizi biraz incitiyorsa, bunu duymanız gerekecek. Eğer kendinizi bütün gün bodrum katınızda oturup sadece kod yazarken buluyor ve diğer insanlarla birlikte olmaktan rahatsız olduğunuz için her türlü sosyal temastan kaçınıyorsanız, o zaman bir geliştirici olarak sizin için bir gelecek yok demektir. Biliyorsunuz, ben de yabancılara yaklaşmaktan nefret ediyorum, toplantı yapmaktan nefret ediyorum ve sadece bilgisayarımın önünde olmayı ve koduma dalmayı seviyorum. Ancak bir geliştirici olarak başarılı bir kariyer istiyorsanız, sevmediğiniz önemli şeyleri öğrenmek oyunun bir parçasıdır. Bu yüzden umarım bununla birkaçınızı uyandırabilirim. Ancak durum yalnızca uyum sağlamaya ve konfor alanınızdan çıkmaya hazır değilseniz ciddidir. Bu yüzden yapay zekaya sahip olduğumuz için mutlu olun ve işinizi kolaylaştırmak için yapay zekayı kullanın ve ayrıca yapay zekanın yapabileceği şeylere odaklanın. Ve elbette ben bir falcı değilim, bu yüzden işler burada bahsettiğimden daha iyi veya daha kötü olabilir. Ancak geleceğimizdeki yapay zeka hakkında şu anda düşündüğüm şey bu. Ve sizin bu konuda ne düşündüğünüzü merak ediyorum.
Yapay zekanın eninde sonunda tüm geliştiricilerin yerini alacağını düşünüyor musunuz?

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar