Manifesto Nedir? 

Manifesto, çok duyduğumuz ama anlamını tam olarak bilmediğimiz terimler arasındadır. Bu yazımızda manifestonun anlamı ve örnekleri ile konuyu aydınlatmaya çalışacağız. Öncelikle belirtmek isteriz ki, manifestonun tek bir anlamı yoktur. Birden fazla anlama gelir. İlk anlamı bildiri anlamına gelen manifesto terimidir. Bu en çok bilinen anlamıdır. Manifesto kavramını daha çok siyasal hayatta çok kullanılan bir terimdir. Kişi ya da örgütler açıkladığı manifesto ile düşüncelerini kitlelere yaymak ister. İfadeleri bir bildiri anlamını taşır. Bu bildiri basılmış halde olur ve halka dağıtılır. Verilebilecek en iyi manifesto örnekleri ise siyasi partilerin seçim dönemlerinde hazırladıkları parti manifestolarıdır. Siyasal partiler manifesto ile özellikle seçim dönemlerinde vaatlerini seçmenlere ulaştırırlar. Seçmenler bu yazılı bildiri üzerinden tüm yapılması planlanan işlerin ve icraatların ne olduğunu ayrıntılı olarak görür. Bir siyasal partinin seçim dönemi manifestosunun hazırlanması, büyük bir hazırlık süreci gerektirir. Bu manifesto ile kendini seçmene anlatacak olan parti için manifestonun içeriği ve dili seçmen ile buluşabilmek için büyük önem taşır. Özellikle tüm halkın anlayabileceği bir dil ile yazılması, manifestonun başarısını olumlu bir şekilde etkiler. Karışık kavramlar ve bilinmeyen terimler ile yazılmış bir manifesto, halk için bir anlam taşımaz. Dünyada yazılmış ve başarısı ile ünlü birçok manifesto vardır. Bu manifesto metinleri tarihçesi oldukça geniş konudur.

Manifesto Nedir Nasıl Yazılmalıdır?

Manifesto nedir? Sorusundan sonra esas önemli olan Manifesto nedir Nasıl Yazılır? Konusu hakkında açıklamalar yapacağız. Kitlelere en iyi şekilde ulaşmak için oluşturulacak manifesto, yazılırken dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar vardır. Bir manifesto yazılmasına karar verildiğinde, ana hatları belirlemek için bir soru sorulmalıdır. Bu soru manifestonun temasını ve ana fikrini belirler. Bu soru bir ya da birden fazla olabilir. İyi bir soru ile başlayan manifesto, başarılı bir metin oluşmasını sağlar. Manifestonun kime yazıldığı da çok önemlidir. Hitap edilecek kitlenin özelliklerine göre dil de değişebilir. Hitap edilecek halk ise sadece, akıcı ve net bir dil kullanılmalıdır. Bu tüm kesimlere hitap edebilmek için çok önemli bir kriterdir. Manifesto düşüncelerin hedef kitleye ulaşmasını sağlar. Bu nedenle manifesto yazılırken, özgür bir düşünce tarzı sergilenmelidir. Yeni fikir ve düşüncelere açık olunmalıdır. Özgür bir düşünce metni olarak oluşan manifestonun, hitap edeceği kitle daha fazla olur. Dar kalıplar ve klasikleşmiş düşünceler ile yazılan bir manifesto küçük bir kitleye hitap eder ve asıl kazanılmak istenen kitleye bir yarar sağlamaz. İyi bir manifesto her kitleden insana heyecan sağlamalıdır. Tüm kesimlere hitap etmek çok zordur. Bu nedenle bir manifesto yazılmadan önce uzun bir araştırma süreci gerektirir. Bu araştırma ne kadar kaliteli olursa, manifesto da o kadar başarılı olur. Bu süreçte en eski ve başarışı manifesto örneklerinden yararlanılabilir. 1984 yılında Karl Marx ve Friedrich Engels’in Komünist Manifesto eseri en bilinen ve etkili olmuş manifestolar arasındadır. Bu başarının nedeni ve metnin dili çok dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Kitleleri peşinden sürüklemiş insanların yazdığı metinler, araştırma sürecinin en önemli metinlerindendir. Tüm bu dikkati hazırlık sürecinden sonra taslak bir manifesto metni hazırlanmalıdır. Taslak metin üzerinden çalışmalara devam edilerek, manifestonun son haline ulaşılabilir.

Manifestonun Bilinmeyen Anlamı

Manifesto nedir? Sorusunun yaygın olarak bilinmeyen cevabı ise gümrük ile ilgilidir. Lojistik terimlerinin arasında kullanılan anlamı ile, gemi kaptanının boşaltacağı yükleri bir listesi olduğunu söyleyebiliriz. Gemide yer alan malların listesinin bildirilmesidir. Yani anlaşıldığı gibi farklı bir alanda da olsa yine bildiri anlamını taşır.

E-Ticaret, Web Tasarım ve Sosyal Medya Hakkında

Bültenimize Kaydolun, İşinizi Geliştirecek Gelişmelerden Haberdar Olun

İlgili Yazılar